Nominendid 2020

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominendid

 

Arhitektuur

Fotografiska – arhitektuur: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Andro Mänd, Margus Tamm, Märten Peterson (Salto Arhitektuuribüroo), sisearhitektuur: Toomas Korb (Pink)

Kamari veelauapargi maja – arhitektuur: Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid); sisearhitektuur: Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)

Saue vallamaja – arhitektuur: Karli Luik, Johan Tali, Mae Köömnemägi, Heidi Urb (molumba); sisearhitektuur: Eeva Masso (eeoo studio), molumba; kaasa töötasid: Katrin Tammsaar, Jaana Albert (eeoo studio); maastikuarhitektuur: molumba; haljastus: Maarja Gustavson (Ruumikujundusbüroo Polka)

Sisekaitseakadeemia ja Tartu Ülikooli Narva kolledži ühine õppe- ja majutushoone – arhitektuur: Markus Kaasik, Kerstin Kivila, Mihkel Meriste, Gert Guriev, Siim Tiisvelt, Pirko Võmma (3+1 Arhitektid); sisearhitektuur: Mari Põld, Kadi Karmann, Ahti Grünberg, Tõnis Kalve (T43 Sisearhitektid); kaasa töötas: Merje Karu; maastikuarhitektuur: Edgar Kaare, Priit Paalo, Laura Männamaa (Maastikuarhitektuuribüroo TajuRuum)

Tallinna Ülikooli VITA hoone – arhitektuur: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Pelle-Sten Viiburg, Moonika Liias (Salto Arhitektuuribüroo); sisearhitektuur: Tarmo Piirmets, Raul Tiitus (Pink); haljastus: Ruumikujundusbüroo Polka

Türi põhikool ja spordihoone – arhitektuur: Risto Parve, Kai Süda, Margit Valma, Martin Kinks, Heldi Jürisoo, Marju Tammik (KARISMA arhitektid); sisearhitektuur: Ville Lausmäe, Gerly Vaikre (VL sisearhitektuur)

 

Sisearhitektuur

Kohtla-Järve gümnaasium – sisearhitektuur: Pille Lausmäe-Lõoke, Kerli Lepp (Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo); arhitektuur: Margus Soonets, Jürgen Lepper, Anto Savi, Maiu Uusmaa (BOA Arhitektid); maastikuarhitektuur: Lootusprojekt

 

Rekonstrueerimine

Narva linnuse konvendihoone rekonstrueerimine – arhitektuur ja sisearhitektuur: Kalle Vellevoog (Arhitektuuribüroo JVR), Tiiu Truus (Stuudio Truus); projekti meeskond: Andrus Andrejev, Martin Prommik, Lidia Zarudnaya, Annika Liivo; ekspositsioon: Arhitekt 11, Identity

Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskus – arhitektuur, rekonstruktsioon: Raivo Kotov, Andrus Kõresaar, Indrek Mikk, Ingrid Viskus, Anu Ahi, Lea Laidra, Eleriin Tekko, Sten-Mark Mändmaa, Jaanus Männik, Kristo Rämson (KOKO Arhitektid); ruumiplaneering, logistika ja funktsionaalsed seosed: Raili Paling, Liis Lindvere, Kadri Kaldam (KOKO Arhitektid); sisearhitektuur, ekspositsioon: Helen Oja, Raul Kalvo, Artur Staškevitš, Lauri Läänelaid, Andrea Miku (Inphysica); ekspositsiooni kuraatorid: Priit Lätti, Feliks Gornischeff, Teele Saar, Mihkel Karu, Urmas Dresen (peakuraator)

Saku vallamaja – arhitektuur: Alar Oruvee, Karmo Tõra, Mark Kovalenko (ROK-Projekt); sisearhitektuur: Riin Luuk (PIN Arhitektid); algse hoone arhitekt: Valve Pormeister

 

Maastikuarhitektuur

Elva uus linnakeskus – arhitektuur ja maastikuarhitektuur: Ülle Maiste (Arhitektuuribüroo AT HOME), Diana Taalfeld (NU Arhitektuur); võistlustöö autorid: Ülle Maiste (Arhitektuuribüroo AT HOME), Diana Taalfeld (NU Arhitektuur), Anne Saarniit (ubin pluss), Taavi Kuningas, Roomet Helbre (TEMPT); peaprojekteerija, haljastus: Novarc Group

Võru keskväljak – arhitektuur: Villem Tomiste (Stuudio Tallinn); meeskond: Risto Aim, Mirko Arras, Kaija Arroval, Helen Batista, Edgar Kaare, Kristo Klementi, Raiko Palm, Siim Porila

Kuressaare linnakeskus – arhitektuur: Häli-Ann Tooms, Mari-Liis Männik, Katrin Männik, Eela Samblik, Kairit Sõlg, Martin Noorväli; peaprojekteerija: Projekt Kuubis

 

Disain / disainialane tegevus

Avaliku sektori innovatsioonitiim – Daniel Kotsjuba, Helelyn Tammsaar, Merilin Truuväärt

Soorebane – arhitektuur: Sille Pihlak, Siim Tuksam (PART)

N30 välimööbli seeria – autorid: Pavel Sidorenko, Vitali Valtanen

 

Näitus

Näitus “Betoonist võlutud. Ehitusinsener August Komendant” – kuraator: Carl-Dag Lige; ruumikujundajad: Tomomi Hayashi, Andrea Ainjärv (Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur); graafiline kujundaja: Marje Eelma (Tuumik Stuudio)

Näitus “Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil” – kuraatorid: Epp Lankots, Triin Ojari; näitusekujundajad: Silver Liiberg, Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör (ÖÖ-ÖÖ Arhitektid); graafiline kujundaja: Laura Pappa

 

Tegevuspreemia

Tartu autovabaduse puiestee – kujundus: Tõnis Arjus, Ragnar Kekkonen, Maris Peebo, Anna-Liisa Unt

Jiří Tintěra tegevus Valgas

Raamat “Eesti linnaehituse ajalugu” – koostaja: Lilian Hansar; autorid: Lilian Hansar, Kaur Alttoa, Tiina Kala, Villu Kadakas, Ragnar Nurk, Oliver Orro, Anton Pärn, Toomas Tamla

 

Eesti Arhitektide Liidu Arhitekti Aastapreemia nominendid

 

Haapsalu piiskopilinnus – arhitektuur: Margit Argus, Margit Aule, Elo Liina Kaivo, Laura Ojala (KAOS Arhitektid); maastikuarhitektuur: Kristiina Hellström

Fotografiska – arhitektuur: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Andro Mänd, Margus Tamm, Märten Peterson (Salto Arhitektuuribüroo), sisearhitektuur: Toomas Korb (Pink)

Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskus – arhitektuur, rekonstruktsioon: Raivo Kotov, Andrus Kõresaar, Indrek Mikk, Ingrid Viskus, Anu Ahi, Lea Laidra, Eleriin Tekko, Sten-Mark Mändmaa, Jaanus Männik, Kristo Rämson (KOKO Arhitektid); ruumiplaneering, logistika ja funktsionaalsed seosed: Raili Paling, Liis Lindvere, Kadri Kaldam (KOKO Arhitektid); sisearhitektuur, ekspositsioon: Helen Oja, Raul Kalvo, Artur Staškevitš, Lauri Läänelaid, Andrea Miku (Inphysica); ekspositsiooni kuraatorid: Priit Lätti, Feliks Gornischeff, Teele Saar, Mihkel Karu, Urmas Dresen (peakuraator)

Tallinna Ülikooli VITA hoone – arhitektuur: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Pelle-Sten Viiburg, Moonika Liias (Salto Arhitektuuribüroo); sisearhitektuur: Tarmo Piirmets, Raul Tiitus (Pink); haljastus: Ruumikujundusbüroo Polka

Võru keskväljak – arhitektuur: Villem Tomiste (Stuudio Tallinn); meeskond: Risto Aim, Mirko Arras, Kaija Arroval, Helen Batista, Edgar Kaare, Kristo Klementi, Raiko Palm, Siim Porila

 

Eesti Arhitektide Liidu preemia VÄIKE nominendid

 

Tartu autovabaduse puiestee – kujundus: Tõnis Arjus, Ragnar Kekkonen, Maris Peebo, Anna-Liisa Unt

Kuur Taga-Sõrves – arhitektuur: Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)

Maidla loodusvilla – arhitektuur: Mari Hunt, Aet Ader, Karin Tõugu, Kadri Klementi (b210)

Soorebane – arhitektuur: Sille Pihlak, Siim Tuksam (PART)

TAB 2019 installatisoon Steampunk – autorid: Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram), Soomeen Hahm (SoomeenHahm Design), Igor Pantic

 

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia nominendid

 

Linnasüda

Elva uus linnakeskus – arhitektuur ja maastikuarhitektuur: Ülle Maiste (Arhitektuuribüroo AT HOME), Diana Taalfeld (NU Arhitektuur); võistlustöö autorid: Ülle Maiste (Arhitektuuribüroo AT HOME), Diana Taalfeld (NU Arhitektuur), Anne Saarniit (ubin pluss), Taavi Kuningas, Roomet Helbre (TEMPT); peaprojekteerija, haljastus: Novarc Group

Kuressaare linnakeskus – arhitektuur: Häli-Ann Tooms, Mari-Liis Männik, Katrin Männik, Eela Samblik, Kairit Sõlg, Martin Noorväli; peaprojekteerija: Projekt Kuubis

Paldiski linnaväljak – maastikuarhitektuur: Madis Vaikmaa, Martin Saarnak

 

Avalik ruum

Eesti Meedia hoone väliruum – maastikuarhitektuur: Mirko Traks, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart, Karin Bachmann (KINO maastikuarhitektid)

Tartu Ülikooli Delta keskuse väliruum – maastikuarhitektuur: Kadi Nigul, Kristian Nigul (VÄLI); arhitektuur: Illimar Truverk, Sander Aas, Timo Titma, Eero Endjärv, Janar Toomesso, Sander Paljak (Arhitekt 11); sisearhitektuur: Kaur Käärma, Illimar Truverk, Sander Aas (Arhitekt 11)

Vastseliina piiskopilinnuse kabeli ja linnuse väliala – maastikuarhitektuur: Kersti Lootus, Katri Soonberg, Kadri Uusen, Siim Lootus (Lootusprojekt)

 

Hooviruum

Kopli liinide F1 kvartali sisehoov – maastikuarhitektuur: Kaie Kuldkepp (NÜÜD arhitektid); arhitektuur: Apex Arhitektuuribüroo

Päeva park Tartus – maastikuarhitektuur: Kerttu Kõll (Sfäär Planeeringud), Maarja Tüür, Anu Tammemägi, Maarja Gustavson; arhitektuur: Anu Tammemägi (AT Arhitektuur)

Uus-Veerenni elamuala sisehoov – maastikuarhitektuur: Mirko Traks, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart, Karin Bachmann (KINO maastikuarhitektid)

 

Eripreemia

Tartu autovabaduse puiestee – kujundus: Tõnis Arjus, Ragnar Kekkonen, Maris Peebo, Anna-Liisa Unt

Helle Väärsi, oma valdkonna pioneer

Võru Linnavalitsus

 

Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominendid

 

Advokaadibüroo Sirel & Partnerid – sisearhitektuur: Anne Määrmann (Bob), Kristi Prinzmann (Dokointerior); arhitektuur: AB Künnapu ja Padrik

Eramu Kalamajas – sisearhitektuur: Kätlin Ölluk (Nobe Design)

Kohtla-Järve gümnaasium – sisearhitektuur: Pille Lausmäe-Lõoke, Kerli Lepp (Pille Lausmäe Sisearhitektuuri Büroo); arhitektuur: Margus Soonets, Jürgen Lepper, Anto Savi, Maiu Uusmaa (BOA Arhitektid); maastikuarhitektuur: Lootusprojekt

Lift 99 – sisearhitektuur: Riin Kärema, Kerli Lepp (Kuup Disain), Kristi Prinzmann (Dokointerior); arhitektuur: Maarja Kask, Ralf Lõoke, Andro Mänd, Margus Tamm, Kaisa Simon, Märten Peterson (Salto Arhitektuuribüroo)

Lincona salong – sisearhitektuur: Hanna Karits, Jan Skolimowski; kaasa töötasid: Kadri Ruusna, Jaanus Saarepera

Lore bistroo – sisearhitektuur: Marit Ilison; projekteerija: Andrea Tamm

Narva linnuse konvendihoone rekonstrueerimine – sisearhitektuur ja arhitektuur: Kalle Vellevoog (Arhitektuuribüroo JVR), Tiiu Truus (Stuudio Truus); projekti meeskond: Andrus Andrejev, Martin Prommik, Lidia Zarudnaya, Annika Liivo; ekspositsioon: Arhitekt 11, Identity

Oru Hub hotell – sisearhitektuur: Aet Kiivet, Kätlin Ölluk (Nobe Design); projekti meeskond: Kristin Boginski (Nobe Design); bränding, teenuste disain ja kommunikatsioon: Velvet

Paksu Margareeta muuseum-külastuskeskus – sisearhitektuur, ekspositsioon: Helen Oja, Raul Kalvo, Artur Staškevitš, Lauri Läänelaid, Andrea Miku (Inphysica); ruumiplaneering, logistika ja funktsionaalsed seosed: Raili Paling, Liis Lindvere, Kadri Kaldam (KOKO Arhitektid); arhitektuur, rekonstruktsioon: Raivo Kotov, Andrus Kõresaar, Indrek Mikk, Ingrid Viskus, Anu Ahi, Lea Laidra, Eleriin Tekko, Sten-Mark Mändmaa, Jaanus Männik, Kristo Rämson (KOKO Arhitektid); ekspositsiooni kuraatorid: Priit Lätti, Feliks Gornischeff, Teele Saar, Mihkel Karu, Urmas Dresen (peakuraator)

Sisekaitseakadeemia ja Tartu Ülikooli Narva kolledži ühine õppe- ja majutushoone – sisearhitektuur: Mari Põld, Kadi Karmann, Ahti Grünberg, Tõnis Kalve (T43 Sisearhitektid); kaasa töötas: Merje Karu; arhitektuur: Markus Kaasik, Kerstin Kivila, Mihkel Meriste, Gert Guriev, Siim Tiisvelt, Pirko Võmma (3+1 Arhitektid); maastikuarhitektuur: Edgar Kaare, Priit Paalo, Laura Männamaa (Maastikuarhitektuuribüroo TajuRuum)

Tallinna Kultuurikatla Gaasitorn / Loovagentuur Age Creative – sisearhitektuur: Urmas Lilleorg (Creative Fuel), Ursula Sõber; arhitektuur: Kavakava Arhitektuuribüroo

Tartu Ülikooli muuseumi püsinäitus “Minu elu ülikool” – saali sisearhitektuur koos ekspositsiooniga: Mari Kurismaa; graafiline kujundus: Mari Kaljuste

Tartu Ülikooli Delta keskus – sisearhitektuur: Kaur Käärma, Illimar Truverk, Sander Aas (Arhitekt 11); arhitektuur: Illimar Truverk, Sander Aas, Timo Titma, Eero Endjärv, Janar Toomesso, Sander Paljak (Arhitekt 11); maastikuarhitektuur: Kadi Nigul, Kristian Nigul (VÄLI)

Terase loft – sisearhitektuur: Piret Noor; arhitektuur: Emil Urbel

Viimsi raamatukogu – sisearhitektuur: Anne Määrmann (Bob), Kristi Prinzmann (Dokointerior); projektijuht: Mattias Agabus

 

Eesti arhitektuuriajakirja Maja ja kultuurilehe Sirp artiklipreemia nominendid

 

Nominendid ajakirjast MAJA:

Andres Kurg, „100 numbrit kriitilist arhitektuuridiskussiooni: vestlusring MAJA peatoimetajatega“

Kaisa Ling, „Vannistika“

Kaur Sarv „Tudulinna ’tööstusliku taganurga’ elustamisest“ ja Lauri Väinmaa repliik

Roland Reemaa, „Kes tegi?“

Silver Sternfeldt, Aksel Part, Marju Randmer-Nellis, Julia Trunova, „Keskkonnapsühholoogia

sisearhitektuuris“

Toomas Tammis, „Suure-Jaani on saanud juurde tüki (kesk)linna“

 

Nominendid Sirbi arhitektuurikülgedelt:

Anna-Liisa Unt, „Longero“

Elo Kiivet, „Kivist naised on nähtamatud“

Laura Linsi, „Kelle huvides on seatud eluruumidele nõuded?“

Margit Mutso, „Must maantee ja punane soorebane“

Mats-Laes Nuter, „Võimatu vaid Tallinnas“

Mihhail Komaško, „Vihkamisest armastuseni“

 

 

Nominendid on tähestikulises järjekorras.

Laureaadid selguvad 9. detsembril 2020!

*

Hea ajakirjanik, autorite nimetamine teoste juures on kohustuslik.