Eesti Arhitektide Liidu aastapreemiate nominendid 2019

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemiale esitati tänavu kahes kategoorias 42 ehitist: arhitekti aastapreemiale kandideeris 25 tööd ning eramu preemiale 17 tööd. Parimad eramud valis žürii, kuhu kuulusid arhietktid Raul Vaiksoo ja Siiri Vallner, sisearhitekt Kätlin Ölluk, maastikuarhitekt Ülle Grišakov ja Leedu arhiekt Gintautas Natkevičius ning arhitekti aastapreemia osas tegi valiku Prantsusmaal tegutsev rahvusvaheliselt tuntud arhitekt Lina Ghotmeh. Kokku on tänavu 10 nominenti, kellest kaks laureaati kuulutatakse välja 6. detsembril toimuval auhinnatseremoonial.

Arhitektide liidu presidendi Katrin Koovi sõnul kandideeris arhitekti aastapreemiale sel aastal mitu väga kõrgetasemelist ehitist, mis tegi žürii töö positiivses mõttes keeruliseks. Võistlusele esitati 25 tööd, millest žürii valis välja 3 nominenti. “Kui paaril varasemal aastal on võidutöö teistest nominentidest selgelt eristunud, siis nüüd on tipus väga tihe konkurents,” ütles Katrin Koov.

“Pärast väikest pausi on Eesti Arhitektide Liit taas eraldi esile tõstnud eramud, mille oleks raske kandideerida samas kategoorias suurte märgiliste avalike hoonete või rajatistega. Samas on eramu hooneliik, mida Eestis kõige rohkem ehitatakse ning mille hulgas leidub palju tunnustust väärivat kvaliteetset arhitektuuri. Samuti räägib see sellest, et meil on palju tarku ja teadlikke tellijaid,” kommenteeris Koov. Eramuid esitati sel aastal võistlema 17, millest žürii valis välja 7 nominenti.

Eesti Arhitektide Liidu (EAL) arhitekti aastapreemia 2019 nominendid on:

Arvo Pärdi keskus – autorid: Fuensanta Nieto, Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos); kohalik partner: Angela Talumets, Kristina Kurro, Tanel Teder, Ra Luhse (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal).

Foto Roland Halbe

Eesti Kommunismiohvrite Memoriaal – arhitektid: Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann; sisearhitekt Tiiu Truus; maastikuarhitekt Lidia Zarudnaja; skulptor Kirke Kangro.

Foto Martin Siplane

Eesti Kunstiakadeemia uus hoone – konkursi meeskond: Kuu Arhitektid / Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Eik Hermann; projekti meeskond: Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Rene Sauemägi, Kalle Komissarov; sisearhitektuur: Pink OÜ / Raul Tiitus, Tarmo Piirmets, Birgit Palk ja Inna Fleisher; maastikuarhitektuur: Kino OÜ / Karin Bachmann, Mirko Traks; Eugen Habermanni projekteeritud hoone osa fassaadi renoveerimine: Arhitektuuribüroo Katrin Etverk OÜ / Katrin Etverk, Ketlyn Tänavsuu.

Foto Tõnu Tunnel

Eesti Arhitektide Liidu (EAL) eramu preemia 2019 nominendid on:

Eramu Kloogarannas – arhitekt: Tanel Tuhal, sisearhitekt: Reio Avaste; arhitektuuriprojektis töötas kaasa Eva Paeveer.

Foto Reio Avaste

Laasuma suvetalu – arhitekt: Enn Rajasaar (arhitektibüroo Enn Rajasaar OÜ), sisearhitekt: Mari Koger.

Foto Enn Rajasaar

Suvila Murastes – arhitektid: Koit Ojaliiv, Joel Kopli (KUU arhitektid); projekti meeskond: Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Rene Sauemägi; sisearhitekt: Aet Piel (Aet Piel Disain OÜ).

Foto Tõnu Tunnel

Lusthoone saun – arhitektid: Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid).

Foto Tõnu Tunnel

Eramu Nõmmel – arhitekt: Andres Põime, sisearhitekt: Liisa Põime.

Foto Kaido Haagen

Eramu Pirita-Kosel – arhitektid: Maarja Kask, Karli Luik, Ralf Lõoke, Andro Mänd, Margus Tamm (Salto AB); sisearhitekt: Pille Lausmäe, maastikuarhitekt: Reet Sillaots.

Foto Terje Ugandi

Eramu Tilgul – arhitekt: Kaspar Kruuse (KAMP Arhitektid), sisearhitekt: Hannelore Kääramees; haljastus: Kivisilla OÜ.

Foto Terje Ugandi

 

NOMINEERITUD TÖÖDE FOTOD SAAB ALLA LAADIDA SIIT

Preemiate võitjad tehakse teatavaks arhitektuurivaldkonna ühisel pidulikul aastapreemiate auhinnatseremoonial reedel, 6. detsembril 2019 Tartus Kammivabrikus. Uudisena annab EAL sel aastal välja tudengipreemia, et pöörata tähelepanu oma noortele, kohe elluastuvatele kolleegidele ning tunnustada parimaid neist pühendumise, töökuse ja hea ühiskondliku närvi eest oma valitud põneval ja vastutusrikkal erialal. Tudengipreemia laureaat avalikustatakse samuti auhinnatseremoonial.

Nominentide tööde galerii avalikustatakse arhitektuuripreemiate ühisel kodulehel www.arhitektuuripreemiad.ee alates oktoobrist ning trükises „Eesti Arhitektuuripreemiad 2019“ alates detsembrist.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2019 nominendid

Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele laekus sel aastal 17 eriilmelist projekti. Viieliikmeline žürii koosseisus maastikuarhitektid Martin Allik, Kristian Nigul ja Merle Karro-Kalberg, arhitekt Kaja Pae ning urbanist-linnaplaneerija Kristi Grišakov on oma otsused teinud ning valinud välja 8 nominenti ja 4 preemiasaajat. Laureaate kuulutatakse välja 6. detsembril auhinnatseremoonial.

„Tänavu on linna keskväljakute aasta. Need on valminud nii „EV100“ programmi „Hea avalik ruum” raames, kui ka linnade endi ettevõtmisel, eestvedamisel, linnaelanikega koos kavandades ja valmis ehitades. Kvaliteetne elukeskkond, mitmekesine linnaelu ning õue kutsuv väliruum pole enam pelgalt sõnakõlksud, vaid reaalsuseks saanud teod. Eri  rõõmustav on see, et esiletõstmist vääriv maas kuarhitektuur ja väliruum pole ainult suurematesse linnadesse koondunud, väga palju esita sel aastal just väikelinnade projekte,“ iseloomustab seekordseid aastapreemiate nominente maastikuarhitekt Merle Karro-Kalberg

„Väljakute kõrval pole siiski vähemtähtsad ka mänguväljakud, suured kandvad ideed, mälestusplatsid ja muud mälupaigad. On näha, et linnad tegelevad oma väliruumiga aina järjekindlamalt ja pikema plaani alusel,“ lisab Karro-Kalberg.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu (EMAL) aastapreemia 2019 nominendid on:

„Balti paviljon“, Baltimaade ühine ekspositsioon Veneetsia XV arhitektuuribiennaalil 2016 aastal – kuraatorid: Kārlis Berziņš (LV), Jurga Daubaraitė (LT), Petras Išora (LT), Ona Lozuraitytė (LT), Niklāvs Paegle (LV), Dagnija Smilga (LV), Johan Tali (EE), Laila Zariņa (LV) ja Jonas Žukauskas (LT)

Valga keskväljak – autorid: Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping

Paide keskväljaku ruumieksperiment – arhitekt: Elo Kiivet; kaasa töötasid Kalle Komissarov ja Kadri Kallaste; eestvedaja Maiko Keskküla; projek juhid: Kaspar Tammist ja Tiit Kanne.

Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni mälestusväljak – maastikuarhitek d: Terje Ong, Kerli Irbo, Edgar Kaare; arhitekt Tõnu Laanemäe; skulptorid Bruno Kadak ja Mare Mikof

Eesti kommunismiohvrite memoriaal – arhitek d: Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann; sisearhitekt Tiiu Truus; maas kuarhitekt Lidia Zarudnaja; skulptor Kirke Kangro.

Pärnu Iseseisvuse väljak – arhitektid: Jan Skolimowski, Andrus Mark, Maie Raud.

Põlva keskväljak – maastikuarhitekt Kaie Kuldkepp, arhitek d Helen Rebane ja Egon Metusala

Lääne tänav 11a mänguväljak Tartus – maastikuarhitektid: Mirko Traks, Karin Bachmann, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart

Preemiate võitjad tehakse teatavaks arhitektuurivaldkonna ühisel pidulikul aastapreemiate auhinnatseremoonial reedel, 06. detsembril 2019 Tartus Kammivabrikus. Auhinnatseremoonial tunnustab maastikuarhitektide liit ka parimaid tudengitöid.

Nominentide tööde galerii avalikustatakse arhitektuuripreemiate ühisel kodulehel www.arhitektuuripreemiad.ee alates oktoobrist ning trükises „Eesti Arhitektuuripreemiad 2019“ alates detsembrist.

Fotod leiab siit.

Pressiteate saab alla laadida siit.

Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia 2019 nominendid

Eesti Sisearhitektide Liidu seekordsele aastapreemia konkursile laekus rekordiline arv töid – 94. Viieliikmeline žürii, kuhu kuulusid sisearhitekt Vertti Kivi (Soome), sisearhitekt Liis Tarbe, sisearhitekt Eeva Masso, arhitekt Karli Luik ja kunstiteadlane Leele Välja on oma otsused teinud ning valinud välja 25 nominenti ja nende hulgast omakorda 4 preemiasaajat. „Sellel aastal esitati väga suur hulk töid, praktiliselt kõikvõimalikest ruumiliikidest. Esindatud olid nii koolid, kontorid, kauplused, restoranid, kodud, tervisekeskus, hotell, haigla ja loomulikult ridamisi ka esemeid. Kõiki töid iseloomustas kõrge professionaalsus ja žürii ülesanne eelistada ja välistada ei olnud just kerge,“ kommenteeris žürii liige Leele Välja. 

„Sageli on nii, et piiratud tingimused – on see siis vana maja, keerukas funktsioon, piiratud eelarve vms, sageli samaaegselt – annavad lõpptulemuseks palju huvitavamaid ja intrigeerivamaid tulemusi, kui piiramatu vabaduse tingimustes sündinud ruumid. Nii ka seekord, kus žüriid intrigeerisid just keerukamad juhtumid. Olulised tegurid on ka sotsiaalne kandepind, sihtgrupp ja materiaalsed võimalused, mis olid erinevate tööde puhul selgelt erinevad. Oma osa on ka hoonel endal – mõnegi objekti puhul oli eriti muljetavaldav just sujuv üleminek välisarhitektuurilt sisearhitektuurile,” lisas Välja.

Eesti Sisearhitektide Liidu (ESL) aastapreemia 2019 nominendid tööde konkursile laekumise järjekorras on:

1. Näitus „Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile“ – kuraator: Ingrid Ruudi, 

erikülalised: Flo Kasearu, Laura Linsi ja Roland Reemaa; abilised: Jarmo Kauge, Tiiu Parbus; ruumiline kujundaja: Katrin Koov; graafiline kujundaja: Laura Pappa

2. Park Hotell Viljandi – Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann (KAOS Arhitektid)

3. Tallinna Tehnikakõrgkooli uuenemine – Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Kaiko Kerdmann (KAOS Arhitektid)

4. Eesti suursaatkond Moskvas – Margit Argus, Margit Aule, Toomas Adrikorn, Kaiko Kerdmann (KAOS Arhitektid)

5. Eesti Kunstiakadeemia uue hoone sisearhitektuur – sisearhitektuur: Tarmo Piirmets, Raul Tiitus; kaasa töötasid Birgit Palk, Inna Fleišer (Pink); arhitektuur: Kalle Komissarov, Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla, Rene Sauemägi (KUU Arhitektid); maastikuarhitektuur: Karin Bachmann, Mirko Traks (Kino maastikuarhitektid)

 

6. Suure-Jaani tervisekoda – sisearhitektuur: Kerli Lepp, Riin Kärema, Mari Põld; arhitektuur: Alvin Järving, Mari Rass, Ott Alver, Kaidi Põder, Katrin Vilberg, Gert Guriev, Liina Liis, Märten Peterson (Arhitekt Must)

7. Arvo Pärdi keskus – autorid: Fuesanta Nieto, Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos); kohalik partner: Angela Talumets, Kristina Kurro, Tanel Teder, Ra Luhse (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal)

8. Meelelahutuskeskus FORREST – Kadri Tamme, Harri Kaplan, Liis Saarnak, Elin-Harriet Helemäe

9. Toom-Kuninga 21 korterelamu – sisearhitektuur: Kadri Tamme, Liis Saarnak, Elin-Harriet Helemäe; arhitektuur: Mihkel Tüür, Ott Kadarik (Kadarik Tüür Arhitektid)

10. FRAKTAL’i büroo – Jan Skolimowski, Maie Raud (KAMP Arhitektid)

11. ARSPROJEKT’i büroo – Rene Safin, Reio Raudsepp (Ars Projekt)

12. Tallinna Lastehaigla vastsündinute ja imikute osakond – Mari Põld (T43 Sisearhitektid), kaasa töötas Helen Teetamm

13. Restoran Tokumaru kaubanduskeskuses T1 Mall of Tallinn – Mari Põld (T43 Sisearhitektid), Tomomy Hayashi (Hayashi-Grossschmidt Arhitektuur), kaasa töötas Helen Teetamm

14. Näitus „MOEJOON: pidulik rõivamood 1920-1940“ – Ursula Sõber

15. Harjumaa kohtuhoone – sisearhitektuur: Ville Lausmäe, Peeter Klaas, Kadi Karmann, Pille Lausmäe, Gerly Vaikre, Kerli Lepp, Mirell Ülle, Anna Kangur; kaasa töötasid Maria Liiva, Kristiina Arusoo, Katrin Talvik; arhitektuur: Andres Siim, Kristel Ausing (Arhitektuuristuudio Siim & Kreis), peaarhitekt: Lauri Laisaar (Novarc Group)

16. Codeborne’i büroo – Marita Mätas, Kätlin Ölluk, Alina Undusk

17. Restoran R14 – Ville Lausmäe, Katrin Talvik 

18. Sisekaitseakadeemia uus peahoone – sisearhitektuur: Maarja Varkki, Hannelore Kääramees, Elina Steinpilm; arhitektuur: Eero Endjärv, Illimar Truverk, Janar Toomesso, Katrin Vannas, Hannelore Kääramees; kaasa töötas Karl Kiisel

19. IT-agentuuri uus peahoone – sisearhitektuur: Margit Teikari, Tuuli Trei; arhitektuur: Jaan Kuusemets, Üllar Ambos, Pille Noole, Ioannis Lykouras, Erko Luhaaru (DAGOpen ja LÜNK arhitektid)

20. Restoran Pomo – Anne Määrmann, Kristi Prinzmann

21. Restoran Ülo – sisearhitektuur: Steve Heinlo, Ville Jehe, Indrek Unt; arhitektuur: Kauss Arhitektuur

22. Theatrum – Ra Luhse; projekteerimismeeskond: Jekaterina Kljutšnik (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal), Heli Ernesaks, Mark Fink, Riina Ernesaks, Katrin Baumann, Manuel Cortes Fenollar (FE Arhitektid); kaasa töötasid: Lilja Blumenfeld, Aive Sarapuu, Marius Peterson, Reho Pakats, Alar Vinkel 

23. Näitus „Sots art ja mood. Kontseptuaalsed rõivad Ida-Euroopast“ – Raul Kalvo, Helen Oja 

24. Rapla riigigümnaasium – sisearhitektuur: Kerli Lepp, Pille Lausmäe; arhitektuur: Ralf Lõoke, Maarja Kask, Andro Mänd, Kaisa Simon (Salto AB) 

25. Bernt Notke maali „Surmatants“ uus ekspositsioon – Liis Lindvere 

Preemiate võitjad tehakse teatavaks arhitektuurivaldkonna ühisel pidulikul aastapreemiate auhinnatseremoonial reedel, 06. detsembril 2019 Tartus Kammivabrikus, kus lisaks aastapreemiate žürii valikule kuulutatakse välja ESLi juhatuse ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna koostööna väljaantava Vello Asi nimelise tudengipreemia saaja. Nominentidest koostatakse virtuaalne ühisnäitus ja antakse välja raamat „Ruumipilt 2019“. ESLi aastapreemiaga kaasneb meene, mille autoriks on Bruno Tomberg, ning rahaline preemia, mille väljaandmist toetab Eesti Kultuurkapital. Sisearhitektuuri preemiaid antakse välja järjekorras juba 42. korda. 

Fotod leiab siit.

Pressiteate saab alla laadida siit.