Žüriid 2019

Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali žürii

Teele Pehk
Žürii esinaine, urbanist
Peeter Pere
Arhitekt
Emil Urbel
Arhitekt
Pille Lausmäe-Lõoke
Sisearhitekt
Anna-Liisa Unt
Maastikuarhitekt
Merike Rehepapp
Tootedisainer ja Eesti Kunstiakadeemia õppejõud
Andres Kurg
Kunstiteadlane

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia žürii

Arhitekti aastapreemiale kandideeris tänavu 25 tööd, millest üheliikmeline žürii, Prantsusmaal tegutsev rahvusvaheliselt tuntud arhitekt Lina Ghotmeh, valis välja 3 nominenti. Arhitektide liidu presidendi Katrin Koovi sõnul kandideeris arhitekti aastapreemiale sel aastal mitu väga kõrgetasemelist ehitist, mis tegi žürii töö positiivses mõttes keeruliseks. Võistlusele esitati 25 tööd, millest žürii valis välja 3 nominenti. “Kui paaril varasemal aastal on võidutöö teistest nominentidest selgelt eristunud, siis nüüd on tipus väga tihe konkurents,” ütles Katrin Koov.

PRESSITEADE / STATUUT

 

Lina Ghotmeh
Arhitekt (Prantsusmaa)

Eesti Arhitektide Liidu eramupreemia žürii

“Pärast väikest pausi on Eesti Arhitektide Liit taas eraldi esile tõstnud eramud, millel oleks raske kandideerida samas kategoorias suurte märgiliste avalike hoonete või rajatistega. Samas on eramu hooneliik, mida Eestis kõige rohkem ehitatakse ning mille hulgas leidub palju tunnustust väärivat kvaliteetset arhitektuuri. Samuti räägib see sellest, et meil on palju tarku ja teadlikke tellijaid,” kommenteeris liidu president Katrin Koov. Eramuid esitati sel aastal võistlema 17, millest žürii valis välja 7 nominenti.

PRESSITEADE / STATUUT

Raul Vaiksoo
Arhitekt
Siiri Vallner
Arhitekt
Kätlin Ölluk
Sisearhitekt
Ülle Grišakov
Maastikuarhitekt
Gintautas Natkevičiu
Arhitekt (Leedu)

Eesti Arhitektide Liidu tudengipreemia žürii

Andro Mänd
Arhitekt
Kalle Komissarov
Arhitekt
Peeter Pere
Arhitekt
Kersti Nigols
Arhitekt

Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia žürii

Sisearhitektide liidu aastapreemia konkursile laekus rekordiline arv töid – 94.Viieliikmeline žürii on oma otsused teinud ning valinud välja 25 nominenti ja nende hulgast omakorda 4 preemiasaajat. „Sellel aastal esitati väga suur hulk töid, praktiliselt kõikvõimalikest ruumiliikidest. Esindatud olid nii koolid, kontorid, kauplused, restoranid, kodud, tervisekeskus, hotell, haigla ja loomulikult ridamisi ka esemeid. Kõiki töid iseloomustas kõrge professionaalsus ja žürii ülesanne eelistada ja välistada ei olnud just kerge,“ kommenteeris žürii liige Leele Välja. „Sageli on nii, et piiratud tingimused – on see siis vana maja, keerukas funktsioon, piiratud eelarve vms, sageli samaaegselt – annavad lõpptulemuseks palju huvitavamaid ja intrigeerivamaid tulemusi, kui piiramatu vabaduse tingimustes sündinud ruumid. Nii ka seekord, kus žüriid intrigeerisid just keerukamad juhtumid. Olulised tegurid on ka sotsiaalne kandepind, sihtgrupp ja materiaalsed võimalused, mis olid erinevate tööde puhul selgelt erinevad. Oma osa on ka hoonel endal – mõnegi objekti puhul oli eriti muljetavaldav just sujuv üleminek välisarhitektuurilt sisearhitektuurile,” lisas Välja.

PRESSITEADE / STATUUT

Eeva Masso
Sisearhitekt
Liis Tarbe
Sisearhitekt
Karli Luik
Arhitekt
Leele Välja
Kunstiteadlane
Vertti Kivi (Soome)
Sisearhitekt

Eesti Sisearhitektide Liidu Vello Asi nimeline tudengipreemia

Vello Asi on olnud aastakümnete vältel võtmepersoon sisearhitektuuritudengite koolitamisel, nende kujunemisel isiksuseks ning oma ala professionaaliks. Tema põhimõtted, eetika ja suhtumine töösse ja loomingusse on väärtushoiakud, mida loodame näha ka tänaste noorte sisearhitektide juures.  Seega antakse seekordne tudengipreemia välja Vello Asi nimelisena.

Tudengipreemia on žüriiväline preemia ning see antakse välja Eesti Sisearhitektide Liidu juhatuse ja Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuri osakonna koostöös.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia žürii

Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele laekus sel aastal 17 eriilmelist projekti. Žürii on oma otsused teinud ning valinud välja 8 nominenti ja 4 preemiasaajat. „Tänavu on linna keskväljakute aasta. Need on valminud nii „EV100“ programmi „Hea avalik ruum” raames, kui ka linnade endi ettevõtmisel, eestvedamisel, linnaelanikega koos kavandades ja valmis ehitades. Kvaliteetne elukeskkond, mitmekesine linnaelu ning õue kutsuv väliruum pole enam pelgalt sõnakõlksud, vaid reaalsuseks saanud teod. Eriti rõõmustav on see, et esiletõstmist vääriv maastikuarhitektuur ja väliruum pole ainult suurematesse linnadesse koondunud, väga palju esitati sel aastal just väikelinnade projekte,“ iseloomustab seekordseid aastapreemiate nominente žürii esinaine, maastikuarhitekt Merle Karro-Kalberg. „Väljakute kõrval pole siiski vähemtähtsad ka mänguväljakud, suured kandvad ideed, mälestusplatsid ja muud mälupaigad. On näha, et linnad tegelevad oma väliruumiga aina järjekindlamalt ja pikema plaani alusel,“ lisab ta.

PRESSITEADE / STATUUT

Merle Karro-Kalberg
Žürii esinaine, maastikuarhitekt
Martin Allik
Maastikuarhitekt
Kristian Nigul
Maastikuarhitekt
Kaja Pae
Arhitekt
Kristi Grišakov
Urbanist-linnaplaneerija

Arhitektuuriajakirja MAJA ja kultuurilehe SIRP artiklipreemia žürii

Alates käesolevast aastast lisandub arhitektuurivaldkonna preemiate hulka kahe väljaande ühine ruumipublikatsiooni preemia, mille eesmärk on tuua esile ruumiloome valdkonna parimad artiklid ja rõhutada ruumist kirjutamist kui valdkonna arengu olulist allikat. Üheliikmeline žürii valib välja ühe ajakirjas MAJA ja ühe kultuurilehe SIRP arhitektuuriveergudel ilmunud artikli.

STATUUT

Jaak Tomberg
Kirjandusteadlane