Oleme valminud ruumide kõrgetasemelise lahendusega väga rahul ning koostöö sisearhitekt Rene Safinia sujus ladusalt. Sisearhitekt arvestas nii tellija soovide kui ka ruumide eripäradega ja tulemuseks on ajatult elegantne keskkond, millele jagub komplimente nii Välisministeeriumi töötajatel kui kõikidel külalistel. Esialgne raskepärane ameerikalik interjöör on asendunud helge ja kerge heledusega, mida ilmestavad mitmed väikesed maitsekad nüansid ning Eestis eritööna valminud mööbel.
Katrin Kapanen, Välisministeerium
Eesti hea ja kvaliteetne sisearhitektuur ei tunne riigipiire ning parimaks visiitkaardiks on meie riigi saatkonnad üle maailma. Äsja põhjalikult uuendatud ja rekonstrueeritud Eesti Vabariigi suursaatkond Washingtonis on selle hea näide – hoone, mis on üle elanud vee- ja tulekahju, ent traagilistest oludest vaid sitkemana välja tulnud.
Suursaatkond asub 1903. aastal ehitatud historitsistikus hoones, mille projekteerisid Washingtonis tuntud arhitektid William J. Marsh ja Walter G. Peter. Algse omaniku ja tellija, hambaarsti ja tema abikaasa jaoks oli hoone korraga nii kodu kui ka töökoht. Iseseisvuse taastanud Eesti Vabariik ostis maja 1994. aastal, protsessi juhtis toonane suursaadik ja hilisem president Toomas Hendrik Ilves.
Aastate jooksul on saatkonda mitmel korral renoveeritud, kuid viimane, ulatuslik projekt sai alguse 2018. aastal pärast sisearhitektuuri konkurssi, mille võitis ARS Projekt. Hoone tuli täielikult rekonstrueerida, sest selle seisukord oli väga kehv. Tööd oli palju, sest 2001. aastal möllanud tulekahju oli maja oluliselt kahjustanud. Sisearhitektid otsustasid säilitada ainult ajaloolised välisseinad ja ajaloolise tornikiivri, hoone sisse rajati aga uus kehand.
Uus sisearhitektuuri kontseptsioon tuletati ajaloolisele hoonele omastest kaarduvatest vormidest. Interjöörid on kujundatud voolavalt pehmed ja romantilise alatooniga, andmaks edasi 1930. aastate õhustikku, mida iseloomustavad väärikus, suurlinlikkus, ehedad materjalid ning reserveeritus. Kõik need märksõnad on sobilikud ühe suursaatkonna esindusruumidele.
Põhjaliku ümberehituse käigus muudeti täielikult hoone põhiplaan, et see vastaks saatkonnatöö vajadustele. Esimesel korrusele projekteeriti avar fuajee koos vastuvõturuumidega, tualetid, garderoobid ning külalistele mõeldud raamatukogu-ooteruum. Teisele korrusele kavandati avar saal koos külgnevate salongide ja söögisaaliga. Kolmas korrus on saatkonna töötajate ametiruumide päralt ning soklikorrusel on eraldi sissepääsuga konsulaarosakond koos iseseisva logistikaga.
Avalikud alad on heledates, valgetes toonides, seevastu puhkealad on sumedad, hallikad ning konjakikarva. Eestilikkust kannab edasi põhjamaine väljapeetus ja vaoshoitus, mis ilmneb nii valitud toonides, mööblis kui ka tekstiilides. Pidulikkust ja elegantsi lisavad vasksed detailid, nagu peegliraamid, käepidemed ja piirdeliistud.
Kuigi rekonstrueerimist kimbutas avamise järel ootamatu suur veeavarii, suudeti kõigi osapoolte ühisel jõul kahjud kõrvaldada. Nüüd esindavad Eesti Vabariiki taas elegantsed saatkonnaruumid, mis kehastavad ajalugu, väärikust ja tänapäevast sisearhitektuuri.