Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali rekonstrueerimisprojekti aastapreemia laureaat 2019
Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia laureaat 2019
Asukoht
Johan Laidoneri plats 8, Viljandi
Rekonstrueerimine
Margit Argus, Margit Aule, Kaiko Kerdmann (KAOS Arhitektid)
Kalju Kisand (Arhitektuuribüroo K+K)
Kaasa töötas
Maris Kerge
Tellija ja ehitaja
Astlanda Ehitus
Projektijuht
Rein Velja
Valmis
2018
Fotod
KAOS Arhitektid

ESL žüriiliikmete kommentaarid

Pieteeditundeline ja väljapeetud lahendus, mis balansseerib osavalt ajaloolise hoone väärikuse ja trendikate lahenduste vahel nii, et võidavad kõik. Eriti väärib esiletoomist hoone endisest sisehoovist kujundatud fuajee, mille kaevulaadset ruumi on osavalt liigendatud puidust ühendusteedega   koridori ja numbritubade vahel. Lisaks efektsele ruumimuljele on siin esiletoomist vääriv ka funktsionaalne lahendus, mis tagab parima võimaliku ruumikasutuse.  

Leele Välja

Elegantne siselahendus, kus uus ja vana moodustavad harmoonilise terviku, mõlemad elades omas rütmis, üksteist respekteerides ja täiendades.

Karli Luik

Imeline ajalooline materjal, millega väärikalt ümber käidud. Lisatud kihistus piisavalt tundlik, samas eristuvat uus ja jõuline. Kõik olulised märksõnad ette antud ajaloolise arhitektuuri poolt, sinna sisse integreeritud uus funktsioon kõikide tänapäevaste lisanõuetega, töömahukas protsess. Midagi ei paistnud olevat üle ega puudu, vana hoone kiiksud samuti meeldivalt alles jäetud kus võimalik, nt. sisehoovidesse avanevad toad jne.

Eeva Masso

Kindla käega vormistatud lahendus. Kõik asjad omal kohal. Mõnusalt kokku punutud uus ja vana. Rahulik, vaikne ja turvatunnet pakkuv.

Liis Tarbe

  1777

Park Hotell Viljandi on suurepärane näide tellijate, ehitajate ja arhitektide õnnestunud koostööst. Algupärane arhitektuur on oskusklikult põimitud moodsate siselahendustega. Rõõm on tõdeda, et hotelli külastatakse tihti ka puhtalt uudishimust ja tänu sellele oleme saanud juurde palju häid kliente ja koostööpartnereid. Hoone olemus toetab meie igapäevast töökeskkonda.
Kristjan Saar, hotellijuht

1910. aastal valminud Park Hotelli uusrenessanslikus stiilis hoone oli tol ajal üks suuremaid ja moodsamaid ehitisi kogu linnas. Hoone ehitas eestlasest ärimees Villem Ormesson ja justnimelt hotelliks, hiljem on seal olnud erinevaid haridusasutusi. Projektiga alustades oli hoone seisukord väga kehv. Fassaadid sai säilitada, kuid sisust oli väga vähe järel – peamiselt üks trepikoda koos oma detailidega. Laed ja seinad on peaaegu kõik uued.

Hoone uuenemisprotsessis on ühendatud uus ja vana: juugendlikud meeleolud harmoneeruvad modernistlikega otsekui vihjena õhustikule, mis võis seal varasemalt hõljuda. Sekkumiste eesmärk ei olnud hävinud minevikku taasluua, vaid seda tänapäevases võtmes tõlgendada. Soovisime luua ajaloolise hoone müüride vahele tänapäevase interjööri, mis mõjub luksusliku ja väärika hotellina.

Restoran on värviline ja pidulik, Herkki Erich Merila spetsiaalselt antud ruumile tehtud fotolavastused hotelli omaniku kunstnikust poja loomingu ainetel loovad ruum ruumis elamuse. Numbritubadel ja sviitidel on kõrged laed ja seinatahveldus, rahulikke taustavärve ergastavad sügavates toonides sametkardinad, padjad ja mööblidetailid. Siin-seal tulevad haruldaste meenutustena minevikust esile üksikud hoolikalt restaureeritud originaaldetailid. Hall-must-valgelt kujundatud vannitoad on nii välimuselt kui ka sisult tänapäevased.

Hoone südameks olev punastest tellistest seintega aatrium erineb muust hoonest – tegu on kunagise õueruumiga, millest on täna saanud kõrge klaaslaega köetav siseruum. Soovisime siia luua teatava nihestuse. Hotellikorpus on privaatsem, ning aatrium, mis on avalik ruum, tähistab oma punase tellisseinaga välisruumi. Nendevahelisse õhuruumi sekkuvad eri kõrgustel puitsillad, kust pääseb numbritubadesse ja mille naturaalses toonis puit muudab tellisseinte kiviselt karmi tekstuuri hubasemaks. Ruumiliselt olid sillad kõige atraktiivsem ja otstarbekam lahendus, kuna pidime silmas pidama evakuatsiooniteede ja trepikodade paiknemist.

Margit Aule

Eesti arhitektuuripreemiad 2019