Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital / arhitektuur 2018 nominent
Asukoht
Kadaka tee 42, Tallinn
Arhitektuur
Karli Luik (molumba)
Kaasautorid
Martin McLean (molumba)
Kaidi Poobus-Sopp (Novarc Group)
Sisearhitektuur
Eeva Masso (eeoo studio)
Maastikuarhitektuur
Martin Alli
Tellija
Elering
Projekt
2015-2017
Valmis
2017
Ehitaja
Oma Ehitaja
Fotod
Tõnu Tunnel

  1267

Koostöö arhitekt Karli Luige ja sisearhitekt Eeva Massoga oli meil väga konstruktiivne. Tegime mitmeid muudatusi, mis aitasid hoonet veelgi mugavamaks muuta. Väga palju usaldati arhitekti nägemust. Enamik nii-öelda nurgakesi, kus saab kabinetiväliselt tööd teha või vajadusel puhata, on töötajad omaks võtnud ning need on ka kasutuses. Arhitekti väga head tööd näitab seegi, et mitmed koostööpartnerid, kes samuti uut kontorit planeerivad, on meie kontorit kiitnud ning uurinud, kes on arhitekt ja kuidas kogu hoone loomise protsess välja nägi. Saan tellija esindajana öelda, et hoone planeering ja välisilme said väga head.
Olavi Mätik, Eleringi haldustalituse juhataja

Eleringi uus büroohoone on rangelt võttes rekonstruktsioon, hoone pikendus. Ehkki kõik on uus, siis jupike vanast säilinud kandekarkassist määras hoone paiknemise ja laius- ning kõrgusgabariidi. Uus on kolmekordselt pikendatud vana, lihtne ristkülik, kus perimeetris paiknevate tööruumide keskele jäävad kaks isemoodi saart. Endisest siseaatriumist on saanud peidetud varjuline sisehoov, millele sekundeerib teine kinnine üliturvaline juhtimiskeskus hoone pikenduse keskosas.

Tänava poolt on hoone peidetud teise maja taha ning kiivalt ja turvaliselt kaitstud aiaga. Ta ei ole seotud linnakoega, vaid hoopis teise taristuga – kogu Eestit hõlmava elektriliinide võrgustikuga. Ta on elektristruktuuri aju, mis monitoorib ning korraldab seda elutähtsat vereringet.

Arhitektuur varjub, muutub tehnoloogiliseks, iseennast peaaegu tühistavaks ääremärkuseks. Nii on peahoone esteetika totaalne, väljast üdini tehnoloogiline ja karge, kus domineerivaks elemendiks on kolmnurkadena eenduvad sõredad vertikaalid, mis tehniliste passiivsete elementidena kaitsevad päikese eest. Ning nende taga on must, üksluine, ühesuguse igavavõitu aknamustriga betoonist ristkülik – Mustamäe supertrafo.

 

Karli Luik