Arhitektide Liit / preemia vÄike 2018 võitja
Asukoht
Eisma, Lääne-Virumaa
Arhitektuur
Indrek Allmann (Arhitektuuribüroo PLUSS)
Valmis
2018
Tellija
MTÜ Eisma Sadam
Fotod
Indrek Allmann, Päär-Joonap Keedus

Žürii kommentaar

Eisma sadama autor on käsitlenud meisterlikult mereäärse looduse ja eluviisi teemat, luues nüüdisaegse, funktsionaalse, kuid samaaegselt kohaliku kontekstiga kooskõlas oleva arhitektuuri.

Eisma sadamal on imeline piirdeaed. Saabudes on see esimene märk sadamast, mis paneb naeratama, sest selle konstruktsioon on nutikas ning kujund emotsionaalselt mõjuv. Mõnele meenutab aed pilliroogu merekaldal, mõnele traditsioonilist teivasaeda. On suurepärane, kui tänapäevasest disainist saab rääkida mitte ainult tehniliselt, vaid ka emotsionaalselt.

Austris Mailītis,

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia žürii liige

Vaata ka Eisma sipelgakuuri juurdeehitus

  904

Oleme väga rõõmsad koostöö üle Indrek Allmani ja Pluss arhitektuuribürooga – alati, kui nende poole pöördume, ükskõik kui väike on planeeritav objekt või tegemist lihtsalt mõne täpsustust vajava detailiga, saame head nõu ja suurepärase tulemuse! Indrek läheb ka kõige väiksemate asjadega süvitsi ja suhtub neisse pühendumusega ning sellest sünnib suurepärane lahendus.
Tiiu Pedaja, MTÜ Eisma sadam juhataja

Sadam on osa infrastruktuurist, seetõttu on ka vajalike väikevormide nimistu paljuski ette kirjutatud. Küsimus on ainult selles, kas üht või teist rolli kandvad pragmaatilised detailid võiksid lisaks funktsionaalsusele olla ka ilusad.

Eisma sadama arendaja ei ole jätnud midagi juhuse hooleks. Ühesuguse tähelepanuga on lähenetud nii siseruumide vaipadele kui ka territooriumit ümbritsevale turvapiirdele.
Detailides on vabas ja kaasaegses võtmes käsitletud rannarahvana ühiselt käidud teelt tuttavaid materjale ja vorme. Hea sadam ei saa iialgi valmis. Eisma alles võtab hoogu.

 

Indrek Allmann