Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2021
Asukoht
Lembitu 12, Tallinn
Arhitektuur, maastikuarhitektuur
Raivo Kotov, Olga Batuhtina, Eleriin Tekko (KOKO Arhitektid)
Sisearhitektuur
Tatjana Jakobson, Natalia Kotljarova (Design Studio CMY)
Konstruktor
Siim Randmäe, Kaspar Karus, Liisi Must (Ehitusekspertiisibüroo)
Tellija
Hotel Lembitu
Ehitaja
Ehitustrust
Projekt
2016–2019
Valmis
2020
Fotod
Tõnu Tunnel

  1731

Hotell vastab meie ootustele, see on väga õnnestunud nii arhitektuurilt kui ka sisekujunduselt. Soovisime, et kliendid tunneksid, et tegemist on väga kõrge klassi hotelliga, mitte lihtsalt turistitootega. Koko arhitektidel ja sisekujundajatel on väga hästi korda läinud vana ja uue, musta ja valge, klassika ja modernsuse sidumine. Hotelli fuajee on täpselt see, mida soovisime – avar ja hubane, samas luksuslik. Alles on jäetud eelmise sajandi alguses ehitatud majaosa, mis andis meile võimaluse saada kaks väga erineva kontseptsiooniga meelelahutuskohta. Hotellitoad said avarad ning erineva stiili ja sisustusega, sümpaatsed on suured vannitoad, mis tagavad pikemaajalistele külalistele rohkem mugavusi. Kuuendal korrusel asuva suure restorani mahtuvus on vastavuses suurima võimaliku inimeste arvuga hotellis, et tagada sujuv hommikusöök ja à la carte teenindus. Gaasikaminad andsid hea võimaluse tekitada lisahubasust nii restoranis, spaas kui ka veinitoas. Tellija poolt on hotell väga hästi opereeritav (paremini oleks võib-olla saanud ainult siis, kui oleks saanud nullist ehitada ja planeerida) arvestades, et tegemist on kolme erinevat maja ühendava ehitisega, kus üht-teist tuli ka säilitada.
Toomas Teeväli, Hotell L’Embitu tegevdirektor

L’Embitu 125 numbritoaga hotell paikneb ajaloolises Sibulaküla asumis Lembitu tänaval. Enne rekonstrueerimist paiknes kinnistul kaks hoonet, mis olid omavahel kokku ehitatud. Aadressil Lembitu 12 oli ajalooline haiglahoone, mis pärast Teist maailmasõda taastati. Lembitu 10 hoone oli 1973. aastal valminud büroohoone ning see vormistas linnaehituslikult Vambola ja Lembitu tänava nurga. 

Hoone rekonstrueerimisel säilitasime maksimaalselt hoone väärtuslikke konstruktsioone ja haiglahoone Lembitu tänava poolse fassaadi. Antud juhul on säilitatud ka fassaadi taga olevad ruumid; seega erineb lahendus laialt levinud fassadismist. 

Hotelli arhitektuur ühendab endas väärikust ja tagasihoidlikkust. Hoone viimane korrus astub tugevalt tagasi, luues nii terviku ümbritsevate majadega. Hotelli peasissepääs koos vastuvõtualaga on selgelt äratuntav ning asub hoone nurgal, Lembitu ja Vambola tänava ristmikul. Hotell on plaanilt U-kujuline. Kahe tiiva vahelisele alale jääb rohelusega täidetud siseõu, kus külastajad saavad võtta hetke endale ja puhata südalinna kärast. Esimesel korrusel paiknevad lisaks fuajeele väike spaa ja abiruumid; numbritoad asuvad 2.-6. korrusel. Restoran ja konverentsiruumid paiknevad hoone viimastel korrustel, kust avanevad vaated Lembitu pargile, Maakri tornidele ja vanalinnale.

Tekst: Raivo Kotov