Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia laureaat 2021 kategoorias "Liikumine ja mäng"
Asukoht
Kääriku küla, Otepää vald
Maastikuarhitektuur
Edgar Kaare, Liina Einla (Maastikuarhitektuuribüroo TajuRuum)
Kristian Nigul, Kadi Nigul (VÄLI)
Koostöö
Arhitekt11 (arhitektuur), Siim Porila (valgustusdisain, Silmani Elekter), Mario Luik (treeningvahendid, Spordiareenid), Siim Tiigimäe (3D illustratsioonid, 3D Stuudio)
Tellija
Tehvandi Spordikeskus
Eelprojekt
2016
Valmis
2017–2020 I-V etapp, 2021 VI-VII etapp
Fotod
Kääriku Spordikeskuse kogu, Edgar Kaare

  2535

Sihtasutus Tehvandi Spordikeskusele, kes haldab ja arendab Tartu Ülikoolile kuuluvat Kääriku Spordikeskust, anti juba 2012. aastal selge ülesanne luua keskusest tippspordi laagrite läbiviimise koht. Üks peamine ülesanne oli luua keskkond, kus laagrilised tunneksid ennast pikkadel laagriperioodidel koduselt ja mugavalt. Edgar Kaarele ja tema meeskonnale oli etteantud visioon oma keerukuses lihtne – säilitada ajaloolise keskuse olemus ning luua siia uus liikumis- ja looduskeskkond, kus peab arvestama spordispetsiifiliste asjaoludega. Parimaks hinnangu andjaks on keskuse kliendid, kes on tänaseks leidnud sportliku tegevuskeskuse igal trepiastmel ning lõõgastuspaiga igal muruplatsil. Nii keskus kui ka keskuse kliendid tunnevad uhkust loodud sportliku oaasi üle Otepää Looduspargi kuplite keskel.
Kristjan Karis, SA Tehvandi Spordikeskus juhatuse liige

Kääriku spordikeskus on tugeva identiteedi ja rikkaliku ajalooga paik, mis ei vaja kardinaalset muutust ega uut nägu, pigem olemasoleva taktitundelist esiletoomist, maastiku väärtustamist ja väärindamist. Olemasolevaid spordi- ja puhkealasid täiendati mitmete lisavõimalustega, mis viib keskuse uuele tasemele. Kujundusega eksponeeritakse imelist Otepää kuppelmaastikku ja ajaloolist hoonestusansamblit. Esikohale on seatud olemasoleva maastikuväärtuse säilitamine, parim funktsionaalsus ning ökonoomne edasine elukaar. Projekt väärtustab kaunist looduskeskkonda, mis lubab keskenduda treeningutele ja lasta vaimul puhata.

Tekst: Edgar Kaare