Eesti Arhitektide Liidu preemia VÄIKE nominent 2022
Arhitektuur
Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)
Sisearhitektuur
Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)
Priidu Pärna
Konstruktor
Heiki Meos
Tellija
Priidu Pärna
Ehitaja
Orku Ehitus
Pindala
59m2
Projekt
2021
Valmis
2022
Fotod
Sten-Erik Remmel

  880
Meediakajastused

Ei tahtnud arhitekti kiirel ajal segada ja palusin, et Peeter joonistaks mulle kuuri proportsioonid, sest see on ehitise juures minu arvates üks olulisemaid asju. Tahtsin, et oleks räästasteta ja järgiks olemasolevate talu 1930-ndatest pärit kõrvalhoonete mahte ja traditsioone. Peeter ei piirdunud muidugi põhimõõtudega, vaid tegi terviklahenduse. Mulle ootamatult keeras ta kuuri nö tagurpidi, st et sissesõit on otsast, mitte küljelt nagu traditsioonilistel heinaküünidel. Traditsioonist lähtuvalt sai ka kuur tehtud läbisõidetav, vanasti ei saanud ju rehe all hobusega nii lihtsalt manööverdada. Kuur on eriti kena õhtusel ajal valgustatuna. Kutsume seda Lusthoone masina-traktorijaamaks (MTJ). Eripära lisab sisemiste konstruktsioonide puudumine ja tundub, et akustika on hea, sest heli peegeldub plastikult. Lisaks traktori kodule saaks seal ka pidusid pidada. La dolce vita!
Priidu Pärna, omanik

Selgitus

Arhitekti töö algab lähteülesandest. Mida täpsem see on, seda täpsem ja parem tulemus tellijale.

Noppeid meile antud lähteülesande kujunemisest:

“…Tulen tagasi teema juurde, mida maininud ka varem. Kas oleks mahti mulle joonistada Sõrve Lusthoonesse kuur oluliselt suuremate mõõtudega? On see lihtsalt tehtav ja üldse mõeldav? Vahegalerii jätaks ära.

……tõmbasin nädalavahetusel kannaga joone maha ja annan mõõdud. Võiks olla 6 m x 10 m, olevate 90 aasta vanuste kõrvalhoonete harja kõrgus on ca 7 m…

…..Ma mõtlesin, et kui kasutada Taga-Sõrve lahendusi, ei võta liialt aega, samas võiks olla suurem maht päris uhke. Esifassaad tumm, st akendeta, tagumisele küljele metsa vasta  võiks teha kitsa aknarea loomuliku valguse tarvis…”

Meie vastulause: „Sulle joonistamine on riskantne – latt on ohtlikult kõrgele seatud.”

Tellijalt lõpuks suunis: „Võtame seekord rahulikult….”

Nii tegimegi.

Kasutasime vana heinaküüni tüpoloogiat, kus heinakoorem hobuvankril sõitis ühest väravast sisse ja pärast koorma mahalaadimist teisest otsast välja.

Vorm on ülilihtne. Puitkarkassi katab kihtplast. Traktor peab saama eksponeeritud.

Väline püstlattidega materjali katmine on sarnane peamaja traditsioonilise puitvoodri liistundusega.

Tulemuseks on traditsioonidest lähtuv lihtne talu abihoone. Palju valgust, tapitud puit ja jäigastavad trossid.

Lisaks pimedal ajal tore valguslahendus omanikult.

Tekst: Peeter Pere, Eva Kedelauk

* MTJ – masina-traktorijaam. Nõukogude ajal kolhoosidele lepingu alusel masinalisi põllumajandustöid teinud riiklik põllumajandusettevõte