Maastikuarhitektuuribüroo TajuRuum projekteerib välisruume. Büroo kujundab peamiselt avalikke ja poolavalikke ruume, nagu parke, tänavaid, väljakuid ja õppeasutuste hoovialasid, aga tegeleme ka eraaedade, kortermajade, tehaste ümbrustega jms. Koostame lahendusi ideekonkursi eskiisist kuni tööprojekti staadiumini. Iga projekt on väljakutse ning hoiame teemaderingi võimalikult avarana.
Ühele maastikuarhitektuuribüroole oli aasta külluslik – aastatepikkuse sihikindla töö viljad said valmis. TajuRuum esitas kandidaatidena neli avaliku ruumi objekti, mis žürii hinnangul on kõik võrdselt head ja tunnustust väärivad, sestap ei toogi aasta 2018 mitte üht valitud preemiatööd, vaid ühe preemiabüroo. Valminud objektid paiknevad laiali üle Eesti, igal tööl on oma isikupära, funktsioon ja paiga vaim. Samas on neis tunda ühtset käekirja – head ruumitaju – just TajuRuumi nime vääriliselt.
Annelinna jalakäijate kiirele uue näo loomise juures on tähelepanu pööratud olulistele linnaruumi kujundamise tahkudele: vastus autostumise probleemile, kutsuva ruumi identiteedi loomine ning kaasamine. Ala kujundamisel on arvestatud mitme sihtgrupiga – autost loobunud ratturite ja jalakäijate ning kaasamise kaudu töö toimivusse panustanud vaegnägijatega. Lühidalt – annelinlastega, kes tajuvad, et neid väärtustatakse ja oodatakse linnaruumi kasutama. See on linna poolt ilus kummardus magalarahvale.
Teele Nigola,
Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemiate žürii esinaine
Vaata ka TajuRuumi projekte Naerumaa lasteaed, Mäetaguse põhikooli väliruum, Teemanti park
Tee iseenesest on mõnus ja lai, saab lapsevankri ja koeraga jalutada ning teised mahuvad ka mööda minema. Suureks plussiks on kindlasti eraldi jalgrattatee osa, mis laseb rahulikult kulgeda, ilma et peaks kartma ratta alla jäämist. Ratturitel on ka kindlasti parem liigelda, kui ei pea jalakäijate vahel slaalomit tegema. Ühtegi mänguväljakut minu teele ei jäänud, kuid need mõned puhkealad tundusid küll mõnusad ja tõid oma kollase lahendusega sombusesse sügisesse veidi rõõmsamaid toone. Sombused sügisilmad küll väga istuma ei kutsu, aga kevadel-suvel leiavad need tõenäoliselt palju kasutust. Eedeni ringi juures ajas veidi segadusse see, et Sõpruse puiesteega võrreldes vahetus jalakäijate ja jalgrattatee pool, aga õnneks ühtegi ratturit sel hetkel ei tulnud ja sain kenasti ümber reastuda. Kummaline oli aga see, et nii Sõpruse puiesteel kui Kalda teel lõppes kergliiklustee väga ootamatult. Üldiselt on aga kergliiklusteede ja ajaveetmiskohtade rajamine linna väga teretulnud ja ootan, millal need ka teistesse linnadesse jõuavad.
Jaanika Jaanits, tartlane
Igapäevaselt teeme tööd selle nimel, et tõsta targalt valitud lahenduste kaudu meie elukeskkonna kvaliteeti. Meie tugevus peitub erinevate spetsialistide koostöös, osapoolte kaasamises ning sellest sündivas sünergias. Usume koostöö jõudu ning erinevate inimeste panusesse.
Igale projektile läheneme rätsepa-stiilis – komplekteerime konkreetsete väljakutsete lahendamiseks vajaliku meeskonna, valime sobivad töömeetodid ja lahendused.
Võtame pidevalt mõõtu ideevõistlustel, et hoida end vormis ja leida seeläbi põnevaid tellimusi. Edendame eriala erinevatel rinnetel – õpetame ülikoolis, räägime ja kirjutame laiemale üldsusele maastikuarhitektuurist ning tegutseme erialaliidu töögruppides.
Terje Ong