Ajalooliselt ja poliitiliselt nii olulise objekti nagu Eesti Vabariigi Moskva suursaatkonna projekteerimine oli intrigeeriv ülesanne. Vanas, 1903. aastal projekteeritud osas on näha rikka kaupmehe häärberi avarat ruumi ja rikkalikku detaili. Uuemas osas on seevastu näha, kui madal oli lagi Nõukogude Liidu külalistemajas. Soovisime välja tuua vana osa väärikuse ja suursugususe, parandada kahe eri ajastu vahelist ruumilist kakofooniat ja luua hea taust Eestile oma asja ajamiseks Moskvas.
Inspireeriv arutelu piiride ning eesmärkide üle. Kindlus, et see saab vormistatud visuaalselt eeskujulikult.
Margus Reinberg / Välisministeeriumi Ehitus- ja kinnisvara talituse juhataja
Kuigi linna südames vaiksel põiktänaval asuvat saatkonda ümbritsevad sama ajastu majad on helesinised, oli meil hüpotees, et ajalooline fassaaditoon on olnud ooker. Selleks tuli Moskvas käised üles käärida ja fassaadil esmalt ise sondaaž teha. Hiljem tehtud ametlik värviproov aitas kooskõlastada uue ookerkollase kuue. See sobis hästi 1970. aastate osa dolomiitfassaadide ja kogu hoone naturaalsest tammepuidust aknaraamidega. Täieliku ümbersünni läbinud sisehoovi ehivad saarekesena katustatud terrass ning hea valguslahendus. Hoones säilinud arvukad kunstiväärtused ja mööbel on otsekui läbilõige saatkonna ajaloost, mida oleme interjöörides koostöös restauraator Alar Nurksega temaatiliselt kajastanud kunagistest riigikordadest ja ühiskondlikest oludest jutustavate ajastutruude keskkondade näol. Näiteks komplekteerisime ruume Eesti Vabariigi algusaegadest, rõhutades ajastut mööbli ja aksessuaaridega. Pidulik ja kaunis on stukkdekooriga ballisaal valge Estonia klaveri ja uute mustade toolidega.
Oleme projektiga detailsemalt lahendanud kahe mahu (juugendlik ja nõukogudeaegne) kokkupuuteala ning toonud hoone keskossa juurde valgust, avarust ja suursugusust. Nüüd ühendavad kahte hooneosa uus lai trepp, suured Moskva mõõtkavas tahveluksed ja katuseaknaga õhuruum, mis omakorda varustab raamatukogu loomuliku valgusega. Uue hooneosa sisearhitektuuri toob soojust ja mängulisust kalasabamustris tammeparkett, mida on kasutatud seintel.
Margit Aule