Eesti Sisearhitektide Liidu 2021 aastapreemia nominent
Asukoht
Mäepealse tn 3, Tallinn
Autor
Tarmo Piirmets (Pink)
Projekti meeskond
Tõnu Laigu, Aliis Mehide (QP Arhitektid)
Tellija
TalTech
Ehitaja
Nordecon
Valmis
2021
Foto
Reio Avaste

Sisekujundus ja -viimistlus toetab hoone kui unikaalse puitmaja ning näitliku õppevahendi ideed. Puitu on kasutatud ja eksponeeritud eri funktsioonides ja vormides nii konstruktsioonimaterjalina kui ka vaheseinte, uste, põrandate ja laeviimistlusena. Ka märkimisväärne osa mööblist on puidust.

Didaktiline roll lisandus hoonele tänu asjaolule, et tegemist on just ehitusinseneride teadus- ja õppehoonega – nende töös on materjalid ja konstruktsioonid esmatähtsad. Kuigi kontseptsioonina tundub hästi lihtne teha kogu interjöör puidust, siis tegelikult tuleb arvestada sellega, et kasutada tuleb palju erilaadseid puitmaterjale, mis kõik käituvad isemoodi. Seda mitmekesisust hoone näitlikustabki: kus on kasutatud puitprofiili, kus ristkihtliimpuitu, kus vineeri jne. Samuti saavad tudengid jälgida, kuidas nende õppeaja jooksul puitpinnad muutuvad, kuluvad või vanuvad. Lisaks on vaheseinte sisse pandud andurid, mis mõõdavad puidus toimuvaid protsesse. Nõnda on inseneride maja ka kui eksperiment, mida saab pidevalt jälgida.

Eestis on ka kolmekorruseline puithoone kõrghoone, millele kehtivad rangemad tuleohutusnõuded. Tuleohutuse tagamisel peab aluseks võtma seaduses ette nähtu või suutma katsetega tõendada, et hoone on piisavalt tulepüsiv. Tavatellija materjalieksperimente teha ei saa, TalTechi teadlased aga küll. Puitmaterjalide põletamise katsed tekitasid tuletõrjes, päästeametis ja inseneride seas palju elevust – see oli neile harukordne võimalus. Enneolematult puidune interjöör sai võimalikuks koostöös tuleohutusspetsialistidega.

Kuigi õppehoone sisearhitektuur on ühest küljest hästi lihtne ja lakooniline, siis materjalivalik lisab hoonele teatud pidulikkust ja lopsakust. Sisearhitekt loodab, et hoone kasutajad panevad oma ümbrust tähele ning see jääb neile meelde.