Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2022
Asukoht
Maidla mõis, Rapla maakond
Arhitektuur
Mari Hunt, Arvi Anderson (b210)
Konstruktor
Laur Lõvi (Makespace)
Tellija
Maidla Nature Resort
Ehitaja
Otto Ehitab
Kimmide tootja
Ain Siska (Amain Ehitus)
Lülitid
LS 99+0 matt grafiitmust, Jung
Pindala
38m2
Projekt
2021
Valmis
2022
Fotod
Tõnu Tunnel

  1156

See on koht, kui tahad leida midagi ainukordset, kogeda rahu või privaatset seiklust sel kaunil rabamaastikul. Siin ei ole wifit töö tegemiseks või niisama skrollimiseks, see oleks aja raiskamine. Meeldisid Käbi maja eriline arhitektuur ja detailid, suurepärane soe mullivann, ülimalt maitsev õhtusöök ja eriline hommikusöök. Töötajad on külalislahked ja väga sõbralikud. Kui veab, võid kuulda või näha öökulle või metsloomi. Lähedal on väike matkarada, kust kaudu saab jõkke ujuma minna. Soovitan, siin ööbimine on eriline sündmus!
Mick Pedaja, KÄBI villa klient. Märts 2022

Käbi on Raplamaal asuva Maidla mõisa maadele püstitatud ainulaadne väike butiikhotell, mis pakub omanäolist ja luksuslikku ööbimisvõimalust Keila jõe vahetus läheduses. Hoone on peidetud luhamaastiku kidurate kuuskede ja kaskede salusse. Igal kevadel tõuseb jõgi üle oma kallaste ning ujutab üle kogu ala, mistõttu on hoone tõstetud maast kõrgemale sammastele.

Sammaste eesmärk oli hägustada piiri sise- ja välisruumi vahel. Soov oli luua maja sees olles tunne, nagu seisaksid rahulikult kasvanud metsas puude vahel – metsakatedraalis. Tunnet võimendavad maast laeni ulatuvad klaasseinad ning fassaadilt otse tuppa voogavad puitkimmid seinakattematerjalina. Voodi ja duši kohalt leiab katuseaknad, et otse pilvi või tähti vaadata. Iga punakaspruun kimmidega kaetud majaosa on funktsionaalne – nendesse eemalt sammaste või puutüvedena mõjuvatesse hooneosadesse on peidetud WC, duširuum, tehniline ruum ja kamin. Väliruumis on sammaste sisse peidetud panipaik ning erilise luksusena suur mullivann.

Hoone arhitektuuri juures lähtuti võimalusest ehitada see elementidest. Pehmesse pinnasesse on paigaldatud vundamendivaiad, millele toetuvad kõrged sambad. Need vertikaalsed elemendid kannavad põrandat, mis on liigvee eest maapinnalt tõstetud. Ristkihtpuidust elementidest konstruktsioon aitas vähendada koormust maastikule ning see püstitati kraana abil mõne päevaga.

Hoone fassaad ehk sambad on kaetud suuremõõtmeliste puitkimmidega nii väli- kui siseruumis. Eritellimusena valminud fassaadielementide suurus, paksus ning esteetika töötati välja koostöös Lõuna-Eesti kohaliku meistriga, kes ehitas antud kimmide tootmiseks eraldi liini. Kokku valmis antud projekti jaoks 7500 kimmi, kõik käsitsi meisterdatud ning toonitud.

Ekspressiivne pinnakäsitlus on siseruumis kõrvutatud tumehallide keraamilistest plaatidest põranda ja mustaks värvitud tammega. Päeva lõikes paistab sammaste vahelt tuppa muutuv valgus ja puude varjud.

Tekst: Mari Hunt