Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital / arhitektuur 2018 nominent
Asukoht
Kopli tn 4a/6, Tallinn
Autor
Martin Aunin
Arhitektuur
Martin Aunin, Marti Kahu, Margid Saar, Kristi Kalamees
Sisearhitektuur
Aet Piel
Konstruktsioon
Riho Märtson
Projekt
2014
Valmis
2017
Tellija
Invego
Ehitaja
Nordecon
Fotod
Kaido Haagen, Sven Soome

  948

Nova Maja oli piirkonna mastaabis päris mahukas ja silmatorkav projekt ning mul oli visioon, mille õnnestumise nimel võtsin arendaja vaatenurgast riski ja andsin arhitektile suhteliselt vabad käed. Uusehitiste puhul ei tule tihtipeale puudu ideedest, vaid julgusest anda autoritele piisavalt loomevabadust. Sel korral õnnestus kõik hästi ja olen ka ise tulemusega tõesti rahul. Samas tuleb kõige olulisem hinnang neilt, kes Nova Majasse oma kodu rajasid – üks korteriostja lausus notaris ostu-müügi tehingul, et Invego Nova Majata poleks nad koduvahetust ette võtnud. Samuti sain mitmeid soolaleivapidude kutseid uute kodude omanikelt. Just selline tunnustus loeb enim ja innustab ka edaspidi julgeid otsuseid tegema
Kristjan-Thor Vähi, arendaja

Kalamaja piiril asuv Nova kortermaja on maapealses osas jaotatud kaheks mahuks. Ühine maa-alune parkimiskorrus muudab selle üheks üle kahe krundi ulatuvaks kompleksiks. Järgitud on üldist hoonestuse paiknemise põhimõtet selles piirkonnas. Kopli tänava põhjaküljel asuvad kõrgemad kinnise hoonestusviisiga eluhooned ja nende taha jäävad madalamad üksikud hoovimajad. Perimetraalne hoonestus on kavandatud jätkuma Kopli tn 4 kinnistule ja edasi Põhja pst poole. Üle Kopli tänava asub hiljuti avatud uus turukompleks ja läheduses uuenev Balti jaam. Kortermaja välisilme on esinduslik. Kasutatud on rohkelt klaasi ja väärispuitpaneele, materjalivalik väärtustab piirkonna miljööd ja värvilahendus harmoneerub kõrvalhoonetega.

Korterelamute hoovikülgedele on kavandatud trepikoja- ja liftisüdamikud, mille ümber, hoone välisperimeetril, 2. kuni 6. korruseni, paiknevad korterid. Kõigil korteritel on lodžad või prantsuse rõdud. Pikad lintrõdud on lõuna- ja idaküljel, sest sealt avanevad head vaated vanalinnale. Rombikujuliste rõdupiirete süsteem annab fassaadidele põneva geomeetrilise mustri. Viimase korruse korteritele on kavandatud katuseterrassid. Hoovifassaadidel on ümber akende kavandatud dekoratiivsed raamid, mis tekitavad tugeva ruumilise efekti.

 

Suhteliselt suur ehitusmaht on tugevalt liigendatud ning sulandub eklektiliste ja erinevatest ajastutest pärinevate majadega jaamatagusesse miljöösse.

Esiletõstmist väärib objekt ühtselt ja professionaalselt teostatud detailide, erinevate materjalide kasutusviiside, täpse ehituskvaliteedi ja mitmete tehniliste lahenduste poolest.

 

Martin Aunin