Sisearhitektide Liit / aastapreemia 2018 nominent
Asukoht
Pirita tee 64, Tallinn
Sisearhitektuur
Tarmo Piirmets
Kaasa töötasid
Inna Fleišer, Jekaterina Zakilova
Arhitektuur
Anto Savi, Margus Soonets, Jürgen Lepper, Maiu Hirtentreu (BOA Arhitektid)
Tellija
Eesti Ajaloomuuseumi Filmimuuseum
Ehitaja
Riksen
Fotod
Maris Tomba

  835

Püsinäituse kujundamine sujus sisearhitekti kaasamõtlemisel koos arhitektidega mõnusasti. Olen väga rahul, et oldi valmis uitmõtetega kaasa tulema isegi siis, kui näituse projekteerimine oli juba lõppfaasis. Hästi oluline on, et sisekujundaja annaks võimaluse (vastavalt oludele) ka midagi mugandada või muuta. Näituse keskkonnad lasevad põigata filmimeeskonna liikmete töömaailma. Ning kõiki neid ühendav detail - töölaud - on ka õnnestunud leid.
Maria Mang, Eesti Filmimuuseumi juhataja

SELLE NÄITUSE KUJUNDAMINE algas konkursitööga. Oli idee, kuidas panna külastajad eksponaatide vahelt läbi liikuma ja osalema; et sa pole ainult vaatleja, vaid lood ka ise. Filmitegemisega seotud teemad koonduvad viie suure ringikujulise kasevineerist vaheseina embusse. Inspiratsiooniks filmivõtetel kasutatavate dekoratsioonide taust.

KURAATOREID OLI MITU ja kõigil neil oli nii palju ideid, et kõvasti jäi ülegi. Eks nad oskasid ka öelda, mis juhtub, kui vitriinilt ei saa tolmu pühkida või kui mõnd eset väga näppima hakatakse või missugune eksponaat võiks kõige menukamaks osutuda.

Külastaja saab n-ö võttepaikade vahel kulgedes osa filmimaailma telgitagustest: kuidas sünnib stsenaarium ja montaaž; mis toimub võttepaigal jms. Punasel vaibal võib staariks kehastuda. Ka hoones eneses on ju dramaatilisust – sisened majja altpoolt, justkui konnasilma perspektiivilt ja see võimendab ruumi mõju. Vahekorrusel on ajaloolised masinad, mis näitavad liikuvaid pilte – siin piirdus sisearhitekti töö peamiselt kuraatori ideede puhtaks joonistamisega.

MULLE ENDALE MEELDIVAD näitused, kuhu õnnestub ruumiliselt sisse minna, ise seal osaleda. Nii et unustad hetkeks üldse ära, kus oled. Film on üks suur illusioon – sind pannakse uskuma midagi, mida ei ole olemas. Ka minu töö oli sellele kaasa aidata, luua keskkond, kus võid muutuda kellekski teiseks. Samas sulle kogu aeg meenutatakse, et see pole päris, vaid kellegi loodud maailm. Palju on multimeedialahendusi ja aja jooksul saab lisada veel nutikamaid asju, vastavalt sellele, kuidas tehnika areneb.

JÄIN RAHULE, et ideed teostusid ja ei olnud suhtumist, et pole võimalusi või aega.

Tarmo Piirmets

Ruumipilt 2018