Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia nominent 2020 linnasüdame kategoorias
Asukoht
Sadama 11a, Paldiski
Maastikuarhitektuur
Madis Vaikmaa, Martin Saarnak
Konstruktor
Rait Aas (Anraco), Mullamutt
Ehitaja
Mullamutt
Tellija
Lääne-Harju Vallavalitsus
Üldpind
8010m2
Projekt
2019
Valmis
2020
Fotod
Argo Viikvald, Madis Vaikmaa

  1545

Paldiski linn sai oma linnaväljaku 2020. aasta suvel.  Enne seda ei olnud linnas keskset kohta, kus inimesed saaksid koguneda ja aega veeta. Linnaväljak on inspireeritud Pakri poolsaare erilisest ja mitmekesisest loodusest, ajaloost ja tänapäevast. Seda suurem on rõõm, et elanikud võtsid väljaku otsekohe omaks. Linnaväljakust on saanud linna süda, kus eri vanuses inimesed aega veedavad.
Jaanus Saat, Lääne-Harju Vallavalitsuse vallavanem

Linnaväljak on Paldiski uus siirdatud süda. Näidustuseks oli kauaaegne arenduspuudulikkus. Siirdamisjärgselt talitleb süda linna vereringe keskse sõlmena, mis äratab linna uuele elule. 

Eelkõige militaar- ja kaubanduslinnana arendatud Paldiskis on linnarahva huvid ja heaolu jäänud pahatihti tagaplaanile. Uus väljak on mõjus samm õdusa ja nägusa kaasaegse avaliku ruumi suunas. Eesmärk oli luua senise kasina otstarbega haljasala asemele läbimõeldud, aktiivselt kasutatav ala, mis pakub elamusi nii linnarahvale kui ka turistile. Kujundusülesande suurim väljakutse oli leida optimaalseim suhe linnaruumi uue kvaliteedi ja rajamise maksumuse vahel.

Mitmeotstarbeline väljak koosneb kahest ühtse kujundusega alast: kesksest lipuväljakust ja seda ümbritsevast haljastusest, mida läbivad väljakuga seotud jalgteed. Need jätkavad ühendusi eri sihtpunktide vahel linnas. Autorid ammutasid inspiratsiooni Paldiski ajaloost, pankrannikust ning Pakri poolsaare kargest rannikumaastikust. Tulemuseks on sümboolne lainetav meri, mis kohtub paese rannajoonega ning kasvab üle liigirikkaks looniiduks. Eri struktuuri- ja värvivarjundiga lainetavatel sillutisribadel seilavad pinkidena stiliseeritud paadid.

 

Väljaku kandvad elemendid on pink-istutuskonteinerid. Erilahendusega moodulite servi saab kasutada pinkidena ning keskset osa istutuskonteinerina väiksematele puudele ja püsikutele. Hooajataimede vahetuse ja valguslahendustega luuakse antud aastaajale eriomast hõngu. Teisaldatavad moodulid võimaldavad vabastada väljaku pinda väliüritusteks. Aktiivseks tegevuseks on paigaldatud lauatennise- ja jalgpallilauad. Ehitustööde käigus leitud vana kaev väljaku servas on eksponeeritud ühenduslülina vana Paldiskiga.

Haljastus lähtub Pakri poolsaare sümbolelementidest (Põhja-Eesti klint, meri) ja iseloomulikest looduskooslustest ning pakub lisaks funktsionaalsusele ja silmailule elupaiku putukatele ja lindudele. Elurikkuse seisukohast tähtis niidu-idee on kantud nii haljasaladele kui ka linnamööblisse.

Uus linnasüda parandab Paldiski elukvaliteeti ja igapäevast teovõimet. Kujunduskontseptsioon on ülekantav kogu linnaruumi, et jätkata selle terviklikku arendust, mida edasine raviskeem siirdamise läbiteinule ette näeb.

Tekst: Madis Vaikmaa