Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri valdkonna peapreemia 2019
Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia nominent 2019
Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2019
Asukoht
Kellasalu tee 3, Laulasmaa
Arhitektuur
Fuensanta Nieto, Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos)
Kohalik partner
Ra Luhse, Kristine Kurro, Angela Talumets, Tanel Tuhal (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal)
Tanel Teder (NÜÜD arhitektid)
Projektijuht
Alexandra Sobral
Meeskond
Simone Lorezon, Covadonga Blasco, Pablo Gómez, Víctor Mascato, Michele Versaci, Adrián Rodríguez
Põhiprojekt
Hevac
Konstruktor
Andres Hirve (Inseneribüroo PIKE)
Akustika
Arau Acústica
Valgustuse konsultant
Ignacio Valero
Tellija
SA Arvo Pärdi Keskus
Üldpind
2850m2
Projekt
2014-2015
Ehitus
2017-2018
Ehitaja
Ehitustrust
Fotod:
Roland Halbe, Paco Ulman

EAL žürii kommentaar

Muusika, arhitektuur, loodus. Imekaunis arhitektuuriteos vaimustavate Eesti metsade vahel. Kargete puutüvede peegeldusena väljendab hoone fassaad soovi ümbrusega ühtaegu sulanduda ja ka sellest eristuda. Korduvad geomeetriad loovad rütmi ja suunavad külastaja nii hoone südamesse kui ka hiljem välja.

Geniaalsele heliloojale Arvo Pärdile pühendatud hoones kutsuvad arhitektid meid soojas intiimses puitinterjööris tema radu avastama. Virtuoosselt teostatud interjööris ja detailides avalduvad ruumid kogu oma meisterlikus orgaanilisuses. Nii näituseruumides, fuajees, kontserdisaalis kui tööruumides tunned end kui turvalises emaüsas, kus kajavad selle maa helid – see on ilmeksimatult Arvo Pärdi sünnimaa. Spirituaalsus väljendub nii hoone ja looduse vahelistes tundlikes seostes kui ka sise.ue vaikses ja väikses kabelis. Läbinisti betoonist hoones avaldub Pärdi teoste keskne hingestus ja säde. Tüüne hetk tagasitõmbumiseks, mil vaikus helide igavikkust kinnitab.

Lina Ghotmeh

  2502

Selles majas on nagu mingi saladus sees, kutse. See on ilu, mis meid kutsub. Haruldane kingitus arhitektuuri, arhitektide poolt. Vahel käin ma siin üksinda hilja õhtul, kui tööpäev on läbi ja tuled kustunud, siis meeldib mulle teha majas suur ring. Arhitektidel on kõik nii terviklikult tehtud – meie ees avaneksid nagu mingid uksed paljudesse teemadesse ja iseendasse. Keskus nagu polekski tööruum, ta otsekui elab. Ma tunnen end siin nagu kodus, nagu kodude kodus.
Arvo Pärt, helilooja

See projekt on meile oluline seetõttu, et andis võimaluse töötada koos suure elava autori Arvo Pärdiga keset mõjuvõimast männimetsa ning luua sinna igavikuline kultuuriline ja ühiskondlik programm. Keskus asub looduskaunis kohas, keset kõrgete mändidega tihedat metsa ning selle kujundus lähtub viisnurksete siseõuede geomeetrilisest mustrist. Ruumilised järgnevused sünnivadki õuede suuruse ja asetuse variatsioonidest, andes erinevatele osadele nende vormi. Siseruum kulgeb ümber seinte – see on piir, mille paksusesse on mahutatud enamik abiruume, lisaks moodustab sein eraldusjoone privaatsemate ja avalike ruumide vahele. Fassaadid on otsekui filtrid, mida märgistavad rida saledaid poste – see on katuse kandesüsteem. Postide hõredam või tihedam paigutus annab võimaluse luua nii valgusele avatumaid ruume kui ka neid, mis jäävad rohkem varjule. 

Seda maja võib vaadata kui dialoogi maastiku, muusika ja arhitektuuri vahel. Seda tähistab katkematult jätkuv hoone, millel pole algust ega lõppu ja mida katab suur voogav katus – kõik seotud metsaga. Omavahel põimuvate sisehoovide jada loob visuaalse ja ruumilise jätkuvuse sise- ja välisruumi vahele.

Meil on selles majas kaks lemmikkohta: auditoorium, mis on keskuse ruumiline ja muusikaline süda, ning torn, millel pole muud erilist funktsiooni kui võimalus tõusta puudest kõrgemale ja vaadata merd. Torn on omal kombel kogu maja geomeetriline ja konstruktiivne süntees.

Tekst: Enrique Sobejano