Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapital / arhitektuur 2019 võitja
Arhitektide Liit / aastapreemia 2019 nominent
Sisearhitektide Liit / aastapreemia 2019 nominent
Asukoht
Kellasalu tee 3, Laulasmaa
Arhitektuur
Fuensanta Nieto, Enrique Sobejano (Nieto Sobejano Arquitectos)
Kohalik partner
Ra Luhse, Kristine Kurro, Angela Talumets, Tanel Tuhal (Arhitektuuribüroo Luhse & Tuhal)
Tanel Teder (Nüüd Arhitektid)
Projektijuht
Alexandra Sobral
Meeskond
Simone Lorezon, Covadonga Blasco, Pablo Gómez, Víctor Mascato, Michele Versaci, Adrián Rodríguez
Põhiprojekt
Hevac
Konstruktor
Andres Hirve (Inseneribüroo PIKE)
Akustika
Arau Acústica
Valgustuse konsultant
Ignacio Valero
Tellija
SA Arvo Pärdi Keskus
Üldpind
2850m2
Projekt
2014-2015
Ehitus
2017-2018
Ehitaja
Ehitustrust
Fotod:
Roland Halbe, Paco Ulman

EAL žürii kommentaar

Muusika, arhitektuur, loodus. Imekaunis arhitektuuriteos vaimustavate Eesti metsade vahel. Kargete puutüvede peegeldusena väljendab hoone fassaad soovi ümbrusega ühtaegu sulanduda ja ka sellest eristuda. Korduvad geomeetriad loovad rütmi ja suunavad külastaja nii hoone südamesse kui ka hiljem välja.

Geniaalsele heliloojale Arvo Pärdile pühendatud hoones kutsuvad arhitektid meid soojas intiimses puitinterjööris tema radu avastama. Virtuoosselt teostatud interjööris ja detailides avalduvad ruumid kogu oma meisterlikus orgaanilisuses. Nii näituseruumides, fuajees, kontserdisaalis kui tööruumides tunned end kui turvalises emaüsas, kus kajavad selle maa helid – see on ilmeksimatult Arvo Pärdi sünnimaa. Spirituaalsus väljendub nii hoone ja looduse vahelistes tundlikes seostes kui ka sise.ue vaikses ja väikses kabelis. Läbinisti betoonist hoones avaldub Pärdi teoste keskne hingestus ja säde. Tüüne hetk tagasitõmbumiseks, mil vaikus helide igavikkust kinnitab.

Lina Ghotmeh

Selles majas on nagu mingi saladus sees, kutse. See on ilu, mis meid kutsub. Haruldane kingitus arhitektuuri, arhitektide poolt. Vahel käin ma siin üksinda hilja õhtul, kui tööpäev on läbi ja tuled kustunud, siis meeldib mulle teha majas suur ring. Arhitektidel on kõik nii terviklikult tehtud – meie ees avaneksid nagu mingid uksed paljudesse teemadesse ja iseendasse. Keskus nagu polekski tööruum, ta otsekui elab. Ma tunnen end siin nagu kodus, nagu kodude kodus.
Arvo Pärt, helilooja