Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2024
Arhitektuur
Arhitekt Must
Sisearhitektuur
Margit Argus, Elo Liina Kaivo (studio ARGUS)
Maastikuarhitektuur
Punktiir
Graafiline disain
Katri Haarde
Projekteerija
Projekt O2
Tellija
Kambja vallavalitsus
Ehitaja
KRC Ehitus
Fotod
Tõnu Tunnel
Asukoht
Ringtee 1a, Tõrvandi, Kambja vald, Tartumaa

  182

Tõrvandi kooli naturaalse joonega sisearhitektuur täiendab meie kooli õppe- ja kasvatuspõhimõtteid. Üheks lemmikkohaks on koolirestoran, mis oma mööblipaigutuse, avaruse ja valgusega on koolimaja süda ning toob lõunapausiks kokku kogu koolipere. Läbi kolme korruse kõrguvale tammeparketiga kaetud trepistikule mahume üldkogunemise ajal kõik koos istuma, siin toimuvad ka lastevanemate koosolekud ning vestlusõhtud. Rahulikku õpikeskkonda loovad ka väga hästi läbi mõeldud mürasummutuslahendus ja -materjalid ning maalähedastes toonides puhkepesad. Liigutatavad eri suuruses tumbad on mõnusaks istumispaigaks, nende abil saab ruumides liikumist suunata või siis hoopis midagi ehitada. Meie kooli interjööri iseloomustavad läbimõeldus ja rahulikkus.
Kristi Aria, Tõrvandi kooli direktor

Tartu külje all asuvasse Tõrvandi alevikku saabudes tõmbab põhitähelepanu endale uus koolimaja, mida seni asenduspinnal tegutsenud koolipere pikisilmi ootas. Nüüd on neil kaasaegne vahva hoone, mis vastab kasvava aleviku vajadustele. Uus koolimaja pakub varasemast rohkem õppekohti: see on kavandatud kuni 800 õpilasele.

Koolimajja sisenedes läheb aga eriti põnevaks – saabujat tervitab mahedates toonides fuajee, mis loob meeldiva esmamulje. Siit hargneb terviklik sisearhitektuuri narratiiv, mis kulgeb läbi hoone, kandes endas nelja loodusest inspireeritud pooltooni. Need värvid sümboliseerivad nelja aastaaega, tuues kooli interjööridesse kohalikke loodusmaastikke ja nende meeleolu. Eesmärgiks oli luua ruumid, mis on hubased ja kutsuvad, pakkudes õpilastele mõnusat õpikeskkonda. Interjööride tonaalsus on õrn ja tasakaalukas, täiendades sellega koolipere värvikust ja noorte energilisust. Tänapäeva nutiajastul on eriti oluline, et ruumid, kus päevast päeva pikalt viibitakse, ei suurendaks närvilisust ega stressi.

Õpilastel on koolimajas kasutada avarad klassiruumid, puhkepesad, hästi valitud pehme mööbel, ruumikas garderoob ning kaks suurt kogunemiskohta, mis pole tänastes uutes koolimajades sugugi iseenesestmõistetav. Lisaks juba tüüpseks saanud avarale trepistikule on Tõrvandi koolimajas ka klassikalisem aulalaadne ruum koos lavaga. Kooli koridorides loovad ühtse ilme klassiakendele lisatud graafilised disainielemendid, mis on loodud koostöös kooliperega. Need vahvad mustrid pakuvad privaatsust, eraldades klassiruumid koridorist ning võimaldades õppetööd ilma segavate teguriteta läbi viia.

Studio ARGUS-e sisearhitektidele on Tõrvandi esimene üldhariduskool, mille interjöörid nad loonud ja mis on nüüd valmis saanud. Margit Argus ja Elo Liina Kaivo tõdesid, et koolimajade projekteerimisega kaasneb teistlaadi vastutustunne – selline hoone on mõeldud kestma sajaks aastaks ja kauemgi, mis tähendab, et seda saab teha vaid üks kord ning hästi ja kvaliteetselt. Tõrvandi koolimaja puhul kujunes tööprotsess sujuvaks tänu heale koostööle arhitektide ja tellijaga, lähteülesanne oli põhjalik ning tugines eelnevale analüüsile. Koolipere avatus kaasaegsetele õpimeetoditele andis inspiratsiooni väljendada neid ka ruumilahendustes.

Sisearhitektid rakendasid oma parimaid oskusi, tulemuseks on õdus ja sümpaatne koolimaja, millesarnaseid näeb loodetavasti tulevikus veel. Tõrvandi on samuti arenemas ning koolimaja on kavandatud multifunktsionaalse keskuse osana. Edaspidi loodetakse kompleksi laiendada ruumidega nii sporditegevusteks kui ka kogukonnakohtumisteks, pakkudes kohalikele elanikele mitmekülgsemaid võimalusi oma kodukohas.