Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2023
Sisearhitektuur
Hanna Karits
Arhitektuur
Margit Aule, Toomas Adrikorn, Laura Ojala (LUMIA)
Kaasa töötas
Margit Lillemaa
Ehitaja
Vilcon Ehitus
Tellija
Bestwine
Fotod
Tõnu Tunnel


Sümpaatne materjali- ja värvivalik ning tekstuuride kontrastsus ja neist läbi kumav või neilt peegelduv valgustus loovad mõnusalt pehme atmosfääri muidu lihtsas ja karges interjööris. Erinevad funktsioonid on tänu heale ruumikasutusele ning materjalivalikule oskuslikult ühtseks tervikuks seotud.

Heleri Nõmmik

  347

Tänu Hanna Karitsa väga hästi tabatud lahendusele on Bestwine Studio ruumidel mitmekülgne kasutusvõimalus. Nende abil astume suure sammu kliendi ootustele lähemale. Lisaks funktsionaalsusele on Hanna mõistnud meie viimase 17 aasta jooksul väljakujunenud stiili ning lihvinud terviku uuele tasemele. Iga päev tööle tulles on hinges rõõm ja rahulololu, sest viimse detailini läbimõeldud stuudios on innustav atmosfäär.
Triinu van Buuren, Bestwine’i asutaja

Bestwine on veinisõprade hulgas tuntud kohalik pereettevõte, mis on seni tegutsenud peamiselt Tallinna kesklinnas. Ühel hetkel tekkis vajadus suuremate ruumide järele, mis võimaldaks teha igapäevast kontoritööd, ent samas pakuks pinda sündmuste ja koolituste korraldamiseks. Sel ajendil koliti Fahle parki, mille ajaloolised industriaalruumid kohandas tänapäevaseks kasutuseks sisearhitekt Hanna Karits.

Kui esialgu võis lähteülesandest tunduda, et veinistuudio loomine peaks kulgema lepase reega, siis tegelikkuses osutus sisearhitektuurne projekt raskema taseme sudokuks. Tellija soov oli avarasse, kuid mitte just liiga suurele pinnale paigutada veinikauplus, sündmuste ruum ja rahuliku töise õhustikuga kontor. Kõrged paekivist seintega ruumid vajasid arhitektuurset raamistikku, et siduda erinevate meeleoludega tegevused ühtseks tervikuks.

Sisearhitekt on jaganud pinna viieks segmendiks: kauplus, raamatukogu, koolituste tuba, ürituste ruum ja kontor. Viimane asub antresoolkorrusel, toimides omakorda kõikide ruumide eraldajana. See on justkui klaaskuubik keset tuba, mille projekteerimine oli tehniliselt päris keerukas, kuna vanad paekiviseinad polnud tasased. Selleks, et neid klaasseintega ühendada, tuli teha kipsist üleminek. Samuti oli väljakutseks rohkete kommunikatsioonide kombineerimine ja peitmine, kuna ruumi keskosa on väga madal, aga ripplagesid kasutada ei saanud. Sisearhitektil on õnnestunud peita nii ventilatsiooni- kui ka muud tehnosõlmed erimööbli sisse nii, et tavasilm neid niisama ei haaragi. See võte poleks aga ilma mudelprojekteerimiseta võimalik.

Stuudios loob soojust läbiv kalasabamustris industriaalparkett. Efektseim motiiv on valgustatud klaasplokkidest fookussein, mis on stuudio signatuurelement. Selle seina taha on peidetud külmkamber. Klaasplokke kohtab ka müügileti kujundusel, see on valminud eritellimusena. Ühe veinipoe lahutamatuks osaks on maast laeni riiulid. Nende tüpoloogia on ettevõttega kaasas käinud juba aastaid ja Hanna Karits sobitas need siinsessegi ruumi. Bestwinei stuudio on lahe, pakkudes võimaluse veeta sumedaid õhtuid.