Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2023
Sisearhitektuur
Kadri Tamme, Harri Kaplan, Mia Tamme, Marleen Stokkeby
Ehitaja
JLL
Tellija
Välisministeerium
Fotod
Han Jungku Studio


Selge ja isikupärase identiteediga Eesti ruumikultuuri saadik suurlinnas, mille identiteeti ja atmosfääri kannab interjööri läbiv soe materjalikäsitlus ning kasin ja ratsionaalne ruumi käsitlus ja kasutus.

Andres Ojari

  426

Lisaks saatkonna loomise väljakutsetele, tuli võõrasse kultuuriruumi kujundada ka Eesti esimene multifunktsionaalne ettevõtluskeskus. Koostöö sisearhitektidega kulges meeldivalt ja professionaalselt. Kombineerides julgelt ja omanäoliselt naturaalseid materjale, lahendas Kadri Tamme juhitud meeskond selle kauge tükikese Eestit väga meisterlikult. Ruumid edastavad efektselt meie põhjamaiselt puhast, pragmaatilist ning looduslähedast olemust. Korea ruumipildis on kindlasti tegu väga silmapaistva interjööriga.
Kristjan Salk, Välisministeerium

Suursaatkond Korea Vabariigi pealinnas Soulis on Eesti kõige uuem esindusruum. Majandusdiplomaatia suunitlusega saatkonnas panevad Eesti välisteenistujad igapäevatöös erilist rõhku ärisidemete loomisele ja nende arendamisele. Seetõttu on saatkonna kõrvale esimest korda rajatud ettevõtluskeskus, mis asub sama maja esimesel korrusel.

Sisearhitektide meeskond Kadri Tamme juhtimisel seadis eesmärgiks luua viimse detailini läbikujundatud tervikliku disainiga ruumid. Lähteülesandes sooviti interjööri, mis vastaks mitmele otstarbele – esinduses on näiteks ooteala, konverentsi- ja koosolekusaalid ning bürooruumid. Saatkonna tööle on iseäralik, et ühtaegu tuleb võõrustada mitmeid külalisi ja korraldada sündmusi, teisalt tegeletakse seal konsulaartöö käigus delikaatsete isikuandmetega. Taolist laveerimist avaliku ja privaatse vahel peab ruumiprogramm ka võimaldama. 

Soulis asuva suursaatkonna sisearhitektuur vahendab Eestit ja eestlaste olemust materjalide kaudu. Eestlaslik pragmaatilisus ja otsekohesus on teisendatud interjööriks, mida võib iseloomustada askeetliku ja ehedana. Ruumid on kokku liidetud puitribistusega, mis loob saatkonnas hubasust. Heledale saarepuidule annavad kontrasti kivipinnad – valitud on kas suuremustriline paekivi või dolomiit. 

Esinduslik mööbel ning tekstiilid varieeruvad hallides ja sinistes pooltoonides, kusjuures lähtutud on Eesti brändi värvirühmadest, mis sümboliseerivad rabasid, lahtesid ja rändrahne. Sisearhitektid on otsustanud tutvustada väärt kodumaist disaini, nii leiab saatkonnast Eero Jürgensoni sarvilisi toole nimega VIPS või Keha3loodud valgustid. Aktsendiks on lisatud siia-sinna Eestile omaseid taimi.

Kuna Eesti suursaatkonna ruumid asuvad 23-korruselises kõrghoones, tuli väike kodumaine pesa seal sees projekteerida sisearhitektidel võimalikult mugava ja asisena.. Välja on tulnud kodumaiselt puidune ja innovaatiline ruum, mis kannab edasi aasialikku zen-esteetikat.