Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2024
Arhitektuur
Sten Ader (SKAD Arhitektid)
Sisearhitektuur
Marita Mätas, Kätlin Ölluk (Aeris)
Maastikuarhitektuur
Kivisilla
Projekteerija
Triin Sigus (Kavern)
Tellija
Eraisik
Ehitaja
Lahever Ehitus
Fotod
Tõnu Tunnel
Asukoht
Tallinn

  217

Tehtud töö ja tulemusega olen väga rahul, eraldi võiks välja tuua läbivalt hea viimistusmaterjalide valiku ning tervikliku valguslahenduse. Kui peaksin valima ühe silmapaistva ruumi, siis lemmik oleks köök. Sisearhitektidele jagub ainult kiidusõnu. Koostöö sujus laitmatult ning soovitud tulemuse saavutamiseks kulutati rohkem aega ja energiat kui tellijana oleks eeldanud. Midagi, mis oleks kripeldama jäänud, nad ehituse käigus läbi ei lasknud, ehk oldi hingega asja juures. Sellisest suhtumisest võidab lõpp-tulemus ja tellija.
Majaomanik

Linnametsa kõrgete mändide alla on rajatud kodu, mille õhuline ja pehme interjöör teeb tubase elu kutsuvaks igal aastaajal iga ilmaga. Selle maja sisearhitektuur pakub külluslikult valgust, varje ja vaateid, luues ideaalsed tingimused mõnusaks äraolemiseks.

Hoone sisearhitektuur on lahendatud ringliikumise põhimõttel: kõiki elutsoone on võimalik läbida ringse trajektoorina, välistades seeläbi väiksemad sopid ja arvukad uksed, luues selgepiirilised ruumid, ümber mille on lihtsam liikuda. Nii on tekkinud eraldiseisvad mahud, mis täidavad suuremat ruumi.

Peauksest sisenedes ja fujaeest läbi minnes jõuab avarasse kööki, mis pakub ruumikust pereringis või sõorade seltsis kogunemiseks. Korruse alumise tasandi hubast elutuba eraldab köögist trepp, mis on maja südameks. Selle projekteerimine ei olnud lihtne ülesanne – sisearhitektidel tuli küllaga vaeva näha, et trepi vorm sulanduks hoone üldise ilmega ja oleks enamat kui lihtsalt funktsionaalne element. Trepp pidi kandma sama voolavat identiteeti nagu kogu ülejäänud interjöör. Avarust lisavad klaasist piirded, mis lasevad ruumil läbi paista ning elutoal ja köögil kontaktis olla.

Maja hoovikülg tipneb koduse spaaga, mille mõnusid saab samuti ringliikumise põhimõttel nautida. Nii on välditud eraldiseisvad ruume ja nende lahterdamist. Spaa paikneb eraldi hoonemahus, mida saab soovi korral eluruumidega sirgteljel ühendada, aga vajadusel ka eraldada. Basseinist ja saunalavalt avanevad kaunid vaated ümbrusse.

Täpselt sätitud ja raamistatud vaated ongi selle kodumaja märksõnaks. Nii peakorruselt kui ka ülemiselt, privaatsemalt elukorruselt saab vaadelda ümbritsevat linnaloodust ning lasta mõtetel rännata. Hoolikalt kujundatud vaated on pikad ja kohati avanevad ka piki maja, mille muudab täiuslikuks maitsekalt läbimõeldud valguslahendus. Valgustus on suunatud kahel viisil: ühelt poolt karniisidelt pehmelt üles, teisalt ülalt alla, rõhutades konkreetseid alasid ja objekte.

Projekti pinget tõstis see, et osa materjale muutus raskesti kättesaadavaks, mistõttu tuli leida mitmeid alternatiive. Võtmekohaks osutus tihe koostöö ja viljakas suhtlus teadliku tellijaga, kes oli motiveeritud töötama koos sisearhitektidega parima võimaliku tulemuse nimel, mis on nüüd reaalsuseks saanud.