Arhitektide Liit / preemia vÄike 2018 võitja
Asukoht
Punase jõe jäärada Winnipegis, Canada
Arhitektuur
Aet Ader, Mari Hunt, Zane Kalnina, Kadri Klementi, Nele Šverns, Karin Tõugu (b210)
Insenerid
Egon Kivi (Sputnik Architecture)
Tellija
The Forks Renewal Corporation
Fotod
Mari Hunt

Žürii kommentaar

Ilus, visuaalselt jõuline ja ruumi orgniseeriv kunsti-, arhitektuuri- ja maastikuprojekt. Talvel, kui jõgi on jäätunud ning kõik on valge ja lage, loob see maamärgi – musta, vertikaalse skulpturaalse orientiiri ruumis. Kui lähed selle tippu ja räägid kõrvaltorni tipus olijaga, toimib see üheaegselt sotsiaalse ja ruumilise elamusena. Lakooniline, jõuline töö.

Austris Mailītis,

Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia žürii liige

  756

Žürii valis antud projekti tänu maastikus peituvatele puhastele vormidele, mis meie arvates toovad mängulise torni hästi esile. Installatsioon tutvustab end üsna lihtsas keeles, kuid külastaja mõistab kiiresti, et seal on hulgaliselt dünaamilisi elemente, mida saab kogeda ja nautida vaid installatsiooni sees ja ümber ringi liikudes. B210 meeskonnaga oli tore koos töötada ning korraldajate seisukohast oli kogu projekt puhas rõõm, kuivõrd autorid aitasid meil välja töötada üksikasjad, mille toel tornid keerulisele maastikule (jäätunud jõele) püsti saada. Oleme südamest tänulikud selle suurepärase kunsti- ja arhitektuuriteose eest, mille Eesti autorid meie kinkisid.
Peter Hargraves, Sputnic Architecture, festivali korraldaja

Installatsioonifestival „Warming Huts“ toimub Kanada keskpaigas asuvas Winnipegi linnas alates 2009. aastast ning pakub maailma eri paigust pärit arhitektidele, disaineritele ja kunstnikele erakordset võimalust luua teos äärmiselt külma talvisesse kliimasse. Festivali toimumispaik on Winnipegi linna avalik ruum – linna läbivate jõgede jääle ajutiselt loodud jalakäijate ja uisutajate rada. Igal aastal, kui jõejää on vähemalt meetripaksune, tuuakse uuesti välja varasemate aastate objektid ning paigaldatakse ka kolm uut installatsiooni. Konkurents võistlusel on väga tihe, sel aastal esitati 180 ideekavandit ja Tootem oli üks kolmest tööst, mis välja valiti ja valmis ehitati.

Tootem kujutab endast kahte kitsast, ligi viie meetri kõrgust vaatetorni, kuhu inimesed saavad ühekaupa üles ronida. Tornid on metallkonstruktsiooniga ja kaetud vertikaalsete puitprussidega, mis on tehtud kohalikust eriti vastupidavast hikkoripuust. Tootemisse ülesminek on omaette teekond – see on nii kitsas, et mahutab mugavalt ühe inimese, kes läbi vertikaalse labürindi leiab tee torni tippu. Sealt avaneb vaade tervele jõerajale või kõrvaltorni tipus olevale sõbrale. Torni ülesminek on jõukohane kõigile ja astmelt astmele ronimine teeb naha soojaks.

 

Winnipegi linnaruum on suurepärane näide sellest, kuidas krõbeda külmaga avalikku ruumi kasutada. Väljas on üle 20 külmakraadi, aga jõejääl looklev rada on tihedas kasutuses – on nii uisutajaid, koeraga jalutajaid, jooksjaid. Sealsamas on mitu hokiplatsi ning jääle rajatud restoran, kuhu saab ka uiskudega siseneda. Külastajad võtsid installatsiooni väga hästi omaks: agaramad ronisid kohe koos uiskudega torni ning kiitsid vaadet ja ronimiselamust. Järgmisel talvel, kui jõejää jälle piisavalt paks, tuuakse tornid rahvale uudistamiseks uuesti raja äärde.

 

Mari Hunt