Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2020
Asukoht
Kamari järv, Põltsamaa
Arhitektuur
Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)
Sisearhitektuur
Peeter Pere, Eva Kedelauk (Peeter Pere Arhitektid)
Konstruktor
Valgur Projekt
Ehitaja
Embach Ehitus
Tellija
Embach Ehitus
Üldpind
406,1m2
Projekt
2020
Valmis
2020
Fotod
Sten-Erik Remmel
Portreefoto
Rasmus Jurkatam

  1465

Ehitusetapp eeldas tellijalt veidi uuendusmeelsemat ja avaramat meelt. Valdavaks oli kõikjal n-ö puhas lahendus ehk viimistlust sisearhitektuuris ei olnud. Lahendus jäi väga põnev ja kohati intrigeeriv. Hoone ise on funktsionaalne. Avaneb lummav avar vaade järvele ning lemmikuks on maja täies laiuses terrass ja järvepildi peegeldus/mäng hoonel.
Kristi Klaos, Põltsamaa Vallavalitsuse Arengu- ja planeerimisosakonna juhataja

Ilus maja, hästi mõnusalt puhta joonega disain. Lihtsad looduslikud materjalid, mis on muhedas harmoonias omavahel toimima pandud. Vaatamata sellele, et tegemist on tsingitud plekiga kaetud suure hoonega, sobitub see ümbritseva keskkonnaga uskumatult hästi. On päevi, mil maja paistab lumivalge ja teisi, mil läikiva kosmoselaevana. Elab oma elu looduse sees. Funktsionaalse külje pealt on kõik vajalik mahutatud kenasti läikiva paki sisse: saunad, kohvik, abiruumid ja administratiivala. Hästi suure väärtusega on ilus trepp/terrass, kus sõitjad saavad puhata ja patareisid laadida. Interjöör on muhedalt avar ja tänu suurtele akendele tundub pigem osana väliskeskkonnast, mida sealsed külalised enamasti nautima on tulnudki. Rõõm on sinna hommikuti sõita, mõnus päeval toimetada ning ilus lahkudes möödunud päevale mõelda.
Joel Pärle, Wakepark OÜ juhataja

Alustuseks – iga uue hoone lahendus on arhitektile väljakutse. Arhitektuur peegeldab ajastut, mõtteid, tundeid, arusaamu ruumist ja selle toimimisest. Lisaks eelarve suurust ja valmimise kiirust. Meil oli kiire ja eelarve oli väike.

Tulemuseks on peaaegu tavaline maja. Hoonel on traditsiooniline ja napp maa-arhitektuurile omane vorm. Lai trepistik laskub hoone eest vee äärde. Kokku on sulatatud siseruumi atmosfäär, sisustus, detailid, konstruktsioon, materjalid, erinevad tegevused, avarus, vabadus ja kõike seda ümbritsev maastik. Ruumi kasutamine on paindlik, alati leiab võimalusi eri tegevusteks.

Sise- ja välisruumi lahendus on lihtne, peaaegu „nähtamatu“ osa veelauapargi masinavärgist. Siseruumi viilkatusealune on avatud. Selgelt on väljaloetavad madalamad ühekorruselised ruumiüksused. Omamoodi maja majas lahendus loob mitmekihilise ja vabalt voolava, ent samas korrastatud keskkonna. Kogumulje on lihtne rikas ruum, kus lakoonilisus, proportsioneerimine, elementide ja konstruktsioonide rütm, materjalide liitumine, värvivarjundid ja valgus liituvad ühtseks tervikuks.

Laseme funktsioonist sõltumise vabaks, rõhume muljele. Põhilised välisviimistlusmaterjalid on valtsitud alutsinkplekk, puit ja klaas. Sees on eksponeeritud naturaalseid materjale – betoon, mikrotsement, betoonplokk, värvitud teras.

Keskusehoone on osa suuremast tervikust, mis peaks tulevikus hõlmama ka järvekaldale järjestikku paigutatud abihoonet, atraktsioonide torni ning kaugemal, Kamari järve saarel asuvaid ööbimismajakesi.

Tekst:  Peeter Pere, Eva Kedelauk

Lõige