Eesti Arhitektide Liidu preemia VÄIKE 2020 nominent
Asukoht
Maidla mõis, Maidla küla, Rapla vald
Arhitektuur
Mari Hunt, Aet Ader, Kadri Klementi, Karin Tõugu (b210)
Konstruktor
Peter Stumbur, Veiko Koppe (Production House)
Valmis
Juuli 2020
Ehitaja
Otto Ehitab
Tellija
Maidla Nature Resort
Üldpind
28m2
Projekt
2020
Valmis
2020
Fotod
Priidu Saart, Tõnu Tunnel

  2275

Maidla mõisaansambli ülesehitamisel lähtume eeskätt ajaloost, arhitektuurist ja loodusest. Lisaks kõigile olemasolevatele kihistustele tuli mõte ehitada pargi lähedusse Maidla sohu ka üks moodsa arhitektuuriga hubane minimaja, kus meie külalised saaksid nautida kõiki aastaaegu privaatses ja luksuslikus pesas keset metsikut loodust. Eriti lummav ja meeldejääv võiks olla külastus nn viiendal aastaajal ehk kevadisel üleujutusajal, kui Keila jõgi kõrgele tõuseb ning maja alt läbi ja kaugemalegi tungib. Kanuumatka saaks alustada kasvõi otse maja kõrvalt. Olime arvestanud, et tänu sellele hakkab külaliste teekond loodavasse villasse olema vaid mööda laudteed. Maja ise pidi olema loomulikult vaiadel ja koostöös arhitektiga töötasime välja lahenduse, kus klient saaks ronida ka maja katusele ja pidada seal näiteks piknikku, nautides vaadet ürgse olekuga lodule ja taamal laiuvale Keila jõele. Lisaks kõrgele katuseplatvormile nägime ette ka suuremat terrassi, kus saaks kuiva jalaga kaskede vahelt sillerdavat päikest nautida. Sisustuses soovisime eksponeerida nii palju kui võimalik kodumaist disaini. Vaatamata kohati ulmelistele eesmärkidele ja suhteliselt napile ehitusajale sai tulemus koostöös B210 arhitekt Mari Hundiga ideaalilähedane. Arhitekti valikul lähtusime just Mari omanäolisest käekirjast ja kogemusest linnuvaatlustornide ning erinevate väikevormide ehitamisel nii metsa kui sohu. Loodud villa paikneb mõnusalt kaskede rüpes, ilma et oleks pidanud mõnegi puu langetama. See klappis hästi tellija eesmärgiga – olla vaikselt vaatlejana looduse keskel, ilma seda lõhkumata või häirimata.
Marek Murumets, Maidla Nature Resort

Maidla Loodusvilla pakub omanäolist ja luksuslikku ööbimisvõimalust Rapla külje all ajaloolise Maidla mõisa läheduses. Hoone ise on kõike muud kui tavaline hotellituba. See asub kidurate kaskede vahel soo piiril ja ala on suurvee ajal kuni põlvini üle ujutatud. Mööda laudteed pääseb hoone ees olevale terrassile ja sealt üle meetri maapinnast kõrgemal asuvasse hoonesse. Kogu maja on kaetud terrassidega – seal on madalam hommikuterrass, astmed katusele ronimiseks ning puude latvade kõrgusel päikeseloojangu ja tähtede vaatlusteks mõeldud õhtuterrass. Ümbritsev ala on koduks mitmetele linnu- ja loomaliikidele, seega toimib hoone ka kui vaatlustorn.

Hoone projekteerimisel oli oluline tagada minimaalne vajalik ruum, pakkudes samas luksulikku kasutajakogemust ja sidet ümbritseva loodusega. Maja kuju on jaotatud mitmeks kolmnurgaks. Ebatavaline põhiplaan mahutab mugavalt tuulekojaga sissepääsu, kus asub nii garderoob kui minibaar. Kolmnurkne magamistuba pakub panoraamvaadet voodist looduskaunile soomaastikule. Kesksel kohal on kamin ning ruumi saab jagada kardinatega mitme funktsiooni vahel – magamistuba ja eraldatud töötegemise- või puhkeala koos tumbadega. Väikeses tualettruumis on maast laeni peeglid ja Eestis esmakordselt kasutusel olev põletustehnoloogial tualett. Hoone astmete alla on peidetud kütmata teenindusruum, seal on nii tehnoseadmed kui ka koristustarbed. 

Kogu hoone fassaad, terrassid ja katus on kaetud ühe monoliitse materjaliga. Kaskede alla on kontrastiks sügavpruun ja vastupidav termotöödeldud kitsa profiiliga saarelaud. Ka siseruumis on klaasi ja tumeda vooditaguse seina kõrval domineerivaks materjaliks sama termopuit. Kogu hoone on detailideni läbi töötatud sama autori käekirjaga – nii maastikku sobitumine, arhitektuur kui ka sisearhitektuur on hoolikalt ja terviklikult läbi mõeldud. Ka ruumi endasse on arhitekt valinud Eesti kaasaegse tarbekunsti paremiku alates keraamikast kuni hommikumantliteni. 

Tekst: Mari Hunt