Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia laureaat 2022
Autor
Mark Grimitliht
Teostasid
Mark Grimitliht, Elina Tommik, Edwin Smagin, Andra Palla, Sander Kõiv, Elise-Irene Lensment, Sofia Robbe, Hanna Mia Sooman, Anna Maria Teras, Merili Aitsam, Mari Liis Aader, Marily Pern, Saskia Krautman, Karin Malm, Terke Kram, Meri-Ly Luik, Nicole Reitsakas, Liisa-Lotta Pahkma (Tallinna Tehnikaülikooli arhitektuuri ja urbanistika akadeemia tudengid)
Installatsioon valmis osana Eesti Arhitektide Liidu 100 aasta juubeli linnakunstifestivalist PÖÖRA!. Kuraatorid
Ljudmilla Georgijeva, Mae Köömnemägi
Pindala
2222m2
Projekt ja valmimine
2021
Fotod
Tõnu Tunnel

  1253

Linnakunstifestivali PÖÖRA! installatsioon Mõttepaus oli olemuselt minimalistlik. Teos avas mõttekäigu, kuid ei andnud vaatlejale vastuseid. Mõttepaus oli kolmest festivaliks valminud installatsioonist kõige provokatiivsem ja vastuolulisem. Esmapilgul tundus teostus tehniliselt lihtne: tuua pakud ja asetada platsile. Süvenemisel selgus projekti tegelik keerukus. Tuli leida kompromiss ohutuse ja usalduse vahel. Mõtlesime põhjalikult läbi, millised ohud võivad kaasneda linna esindusväljakul asetsevate puupakkudega, mida iga mööduja saab lihtsa vaevaga ümber paigutada. Õudusstsenaariumid varieerusid vandalismi eri skaaladel, mis siiski tänu 24h valvele olemata jäid. Tagasivaates oli Mõttepausi tehniline keerukus just see, mis lisas installatsioonile veel ühe kihi tähendust, lubades möödujatel linna asetatud „klotsidega” mängida, kindluseid ehitada ning küsida: „Kui metsik on linnainimene?"
Ljudmilla Georgijeva, Mae Köömnemägi, PÖÖRA! kuraatorid

Vabaduse väljak Tallinnas sai installatsiooni „Mõttepaus“ rajamise käigus 2999 puitpakku – mõttepausiks ja puidu eluea tsükli pikendamiseks. Mõttepausil sai mõtiskleda meie maa puude käekäigust, pinnapealsest suhtumisest puudesse ja võimalikust tulevikuvaatest või siis lihtsalt olla. Hiljem anti puitpakk oma tavatsüklisse tagasi ehk pandi põlema.

Installatsioon loodi  Eesti Arhitektide Liidu 100 aasta juubeli programmi kuuluva linnakunstifestivali PÖÖRA! raames. Ljudmilla Georgijeva ja Mae Köömnemägi kureeritud festivali kandev teema oli rohepööre, mis kõige laiemas mõttes tähendab inimtegevuse põhjustatud kliimamuutuste (tagasi)pööramist tasakaaluseisu. PÖÖRA! on üleskutse märgata ruumikogemust ja selle tagamaid ning arutleda neil teemadel. Iga objekt sünnib teatud materjalidest ja loob omanäolise ruumilise keskkonna. Ruumi loojatel on vastutusrikas roll neid protsesse juhtida ning neil peab olema laiem visioon eesmärkidest ja võimalustest – neil on ülesanne suunata tulevikuvaade kvaliteetsema keskkonna ja parema ressursikasutuse poole. Ruumi kogejatel on aga sama vastutusrikas roll märgata neid ümbritsevaid häid või halbu valikuid ning võtta aega seista heade lahenduste eest.

Tekst: Mark Grimitliht