Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali näitusepreemia laureaat 2022
Sisearhitektuur
Kristi Prinzmann, Anne Määrmann (Bob & Doko)
Kuraator
Anne Ruussaar
Graafiline disain
Marje ja Martin Eelma (Tuumik Stuudio)
Ehitus
Motor
Pindala
390m2
Projekt
2021
Valmis
2022
Näitus Eesti Ajaloomuuseumis
11.2.2022–18.6.2023
Koos näitusega ilmus Anne Ruussaare raamat “Klaasimeistrid. Eesti klaasitööstuse ajalugu ja toodang”
Äripäev, 2021
Fotod
Kalle Veesaar

  1175

Eesti klaasitööstuse ülevaatenäituse loomine oli ambitsioonikas ettevõtmine, sest eksponeerida tuli umbes tuhat väga eriilmelist eset alates arheoloogilistest klaasifragmentidest ja tuhmunud peeglitest lõpetades luksuslike kristallnõude ja 21. sajandi pakenditaaraga. Ülesandele lisas keerukust kitsa põhiplaani ja massiivsete puittaladega rustikaalne näitusesaal, mis esmapilgul klaasi õrna ja läbipaistvat olemust ei toetanud. Kandvaks ideeks sai kunstnike välja pakutud lahendus manipuleerida klaasi omadustega ka kujunduses. Nii võimendati peegelseinaga trepihalli mõõtmeid, tekitati värvilise klaaslabürindi ja mõranenud klaasist tunneli abil lisaruume ning rõhutamaks eksponeeritud esemete haprust paigutati vitriinid otse robustsete puitkonstruktsioonide vahele. Näitusemaja muudeti tervikuna uueks põnevaks keskkonnaks, kus lisaks klaasiajaloole tutvustatakse vaatajale ka selle erakordse materjali tänapäevaseid kasutusvõimalusi.
Anne Ruussaar, näituse koostaja

Näitus annab ülevaate Eesti klaasitööstuse ajaloost ja olulisematest klaasitootjatest. Külastaja saab tutvuda klaasiga kogu tema ilus – ekspositsiooni teemad algavad vanimate Eestist leitud klaasesemetega ning lõppevad tänase klaasitoodanguga.

Klaasinäituse kujundus on saanud inspiratsiooni klaasi omadustest – klaas on peegeldav, läbipaistev, klaas võib olla värviline, klaas on samaaegselt õrn ja tugev. Ajaloomuuseumi Maarjamäe Tallihoone näitusekorrusele sai loodud diagonaalsete seintega uus maailm, mis kannab endas kristallpalee esteetikat. Tummad tumedad kipsseinad vahelduvad nöörkardinatest seintega, mis loovad uue huvitava keskkonna, kus saab jalutada näitusel läbi kaaravade, samas õhkõrnalt tajuda nöörkardina vahelt juba näituse järgmist osa. Näituse kujundusega tahtsime kõnetada külastajat, pakkuda midagi enamat kui ainult vitriinides olevaid esemeid ja nende juurde kuuluvat ilusat graafikat.

Eesti klaasikunsti parimad ja haruldasemad leiud on paigutatud lihtsatesse vitriinidesse, kus need näituse üldises sumedas keskkonnas särama löövad ja külastaja pilku püüavad. Vitriinide valgustatud põhjad toovad iseäranis hästi esile just värviliste klaaside ilu.

Näituseruumist leiab ka põnevaid kogemusalasid, mis annavad võimaluse mõelda kaasa klaasi väärtuse ja omaduste üle. Peeglid, seiklus värviliste klaaside maailmas, klaasikillud – on ju klaas hapra iseloomuga. Lisaks klaasi kui materjali tajumisele pakuvad kogemusalad kindlasti võimalusi ennast klaasi ilu sees jäädvustada.

Näituse tüpograafia ja graafiline kujundus on samuti inspireeritud klaasi omadustest. Voolava iseloomuga graafiline kujundus toetab ja täiendab kogu näituse kontseptsiooni.

Tekst: Anne Määrmann