Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2024
Kuraator
Triin Reidla
Kujundajad
Koit Randmäe, Brit Pavelson (Viieline)
Koordinaator
Anna-Liiza Izbaš (Eesti Arhitektuurimuuseum)
Näitusefilm
Maris Kerge
Ehitaja
BART.EE
Fotod
Brit Pavelson, Evert Palmets, Martin Siplane
Näitus
Eesti Arhitektuurimuuseum, 30.11.2023–12.05.2024

  80

Näitus tutvustab Eesti postmodernistliku eramu lugu, täites sellega lähimineviku arhitektuuriajaloo väheuuritud tühimikku. Näituse sisu põhineb kuraatori Triin Reidla Eesti Kunstiakadeemias kaitstud magistritööl ja edasisel uurimusel doktoriõppes.

Näituse kuus peatükki kergitavad teemalt katteloori, liikudes laiemalt kitsamale: arhitektuuriajalooline kontekst, nõukogude lõpuperioodi ehituskultuur ja iseehitaja väljakutsed materjalide defitsiidi taustal, eramute projektid väljast ja seest, muudatused ja kohandused majade juures ning vastamata küsimused.

Tähelepanu teravik oli pööratud elamualadele, mis moodustasid suurema ruumilise terviku: Rehe tänav Viljandis, nn Arhitekti ja Ihaste linnaosa Tartus ning Ilmandu küla Tallinna külje all. Väljapanekut rikastasid mitme eramu ehituslooga seotud originaalmaterjalid: Sihi 9a, Tallinn ehitusaegsed materjalide ostukviitungid ja Lootuse pst 48, Tallinn ehitusobjektil kasutusel olnud projekt.

Vaatajakogemust mitmekesistas emotsionaalne intervjuufilm, milles jagati eramutega seotud inimeste – arhitekti, omaniku – isiklikke lugusid.

Käsitletud teemad pakuvad vaatajale vajalikku infot, et edaspidi 1980. aastate eramuid ära tunda ning mõtiskleda nende olulisuse üle arhitektuuriloos. Näitus tõstatas postmodernistlike eramute väärtustamise küsimusi pärandivaldkonna vaatest, samuti elavdas selleteemalist arutelu – milliseid eramuid oluliseks pidada ja kuidas seda teha?

Tekst: Triin Reidla