Koolimaja ehitamise ajal oli meil arhitektidega suurepärane koostöö, mis põhines üksteise hoolikal kuulamisel, koostöös kooliperele sobilike lahenduste leidmisel ja uudsete lähenemiste teoks tegemisel maja siseruumides. Oleme tänulikud mitte ainult uue koolimaja eest, aga ka silmapaistvate lahenduste eest.
Uhked oleme näiteks meie klaasist seina ja kauni vaatega spordisaali, õhus rippuvate klaasruumide ning avatuse üle. Avatus on ka üks meie väärtustest, sümboliseerides valmisolekut toetada noorte unistusi, teha koostööd kogukonaga ja tegutseda läbipaistvalt. Tänu Salto arhitektidele on meie õpilaste ja koolitöötajate unistus moodsast koolist teoks saanud.
Teivi Gabriel, Narva Gümnaasiumi koolijuht
Hariduskompleksi arhitektuurne lahendus lähtub ajaloolisest koolihoonest ning eesmärgist jätkata ristmikult algavat linnalikku tänavafronti kogu krundi pikkuses. Põhikooli juurdeehitusest moodustub koos ajaloolise koolihoonega perimetraalne linnakvartal, mille keskele jääb mänguline sisehoov, mis on piiratud ja turvaline.
Põhikooli uus hooneosa on elutoalaadne ruum ümber sisehoovi, kus paiknevad pigem avalikumat laadi ja üldkasutatavad funktsioonid, mis aktiveerivad ka tänavaruumi ja mida oleks olnud keeruline paigutada ajaloolisse hoonesse ilma selle väärtuslikku sisestruktuuri lõhkumata.
Gümnaasiumi krunt on põneva reljeefiga, mida hoone järgib. Koolikorpused paiknevad astmeliselt vastavalt tänavatasapinna kaldele. Visuaalselt moodustub ruumi plokkidest eri kõrgusega hoonestus, mis loob tihedama ja aktiivsema tänavafrondi, jagades suuremõõtmelise koolihoone mitmeks väiksemaks majaks.
Gümnaasiumi kõige suurem ja madalam plokk on sissepääsuala, mille esine varikatus moodustab selgepiirilise lipuväljaku erinevate ürituste läbiviimiseks. Järgmises plokis on aula ja söökla, mille aatriumis hõljuvad peegelduvad kamuflaaž-nõupidamisruumid ja mida ümbritsevad ristkasutuses kooliruumid ja õpetajate ala. Järgmisse plokki on koondatud ümber auditooriumi asetsevad klassid. Kõige kõrgemas plokis on panoraamvaatega võimla.
Reljeefist tulenev astmelisus on selgelt tajutav ka siseruumis, kus eri tasandid moodustavad voolava ja isikupärase koolikeskkonna, mis teadlikult väldib korruselisust ja rõhutab pikki vaateid ja kulgemist läbi kogu maja.
Eesti Arhitektuuripreemiad 2024
Salto arhitektid on tuntud oma silmapaistvate koolimajade poolest. Äsja valminud Narva gümnaasium ja renoveeritud Narva kesklinna kool pole erandiks – loodud on hariduslinnak, mis pakub suure magistraali ääres vajalikku linnaruumilist täiendust, olles väärt õpikoht kohalikele noortele.
Uue hariduslinnaku arhitektuur lähtub soovist muuta kooli ääristav tänavafront linnalikuks keskkonnaks. Salto arhitektide projekteeritud hariduslinnakusse kuulub täiesti uus gümnaasiumihoone ning ajalooline koolimaja, millele on lisandunud kaasaegne juurdeehitis. Olemasolev koolihoone on üks vanemaid omalaadseid Narvas, selle kavandas toonane Narva linnaarhitekt Nikolai Opatski ning kool avati 1926. aastal. Salto arhitektid on oskuslikult sidunud vana koolimaja, juurdeehitise ja uue gümnaasiumi terviklikuks perimetraalseks linnakvartaliks, mille keskmes asub mänguline ja turvaline sisehoov.
Hoonete sisearhitektuur järgib nende välist olemust. Vana hoone interjöör on taastatud pärandit austavalt, valitud materjalid on ajaloolisesse ruumi sobivalt mahedates soojades toonides, ehtsad ja naturaalsed, ent kohandatud tänapäevase haridusruumi vajadustele. Põhikooli klassiruumid ja üldalad loovad sooja ja sõbraliku atmosfääri, kandes koolile omast vahvat õhustikku.
Põhikooli juurdeehitises on sisearhitektid jätkanud ajaloolisest hoonest tuttavate materjalidega, kuid need on esitatud kaasaegses võtmes, tuues esile vana ja uue kooskõla. Kõrgete lagedega rohkelt loomulikku valgust pakkuv ruum annab materjalidele värske ja tervikliku ilme, mis kajastab kaasaegse arhitektuuri suundumusi. Just see juurdeehitis on ühenduslüli, mis loob põhikooli ja gümnaasiumi vahele tervikliku sisehoovi, rõhutades hariduslinnaku tunnet.
Gümnaasiumi uue hoone kuju ja vorm lähtub krundi pinnavormist, mistõttu on koolikorpused tänavakallakut järgides astmelised. Gümnaasiumi sisearhitektuur peegeldab sarnaselt põhikoolile eksterjööri, eesmärk on kaotada piirid sise- ja väliruumi vahel. Fassaadide geomeetrilised vormid jätkuvad hoone sisemuses laepaneelidel, avatäidetel ja sisseehitatud mööblil. Materjalidest on eskponeeritud hele puit ja puhtad betoonpinnad, mis loovad kaasaegse ja õhulise atmosfääri.
Hoone ruumiplaneering on dünaamiline ja traditsioonilise koolimaja kohta ebatavaline: avar söökla koos peegelduvate nõupidamisteruumiga tekitab mulje innovatiivse start-up’i kontorist – just sellisest keskkonnast, kuhu gümnaasiuminoored võivadki tulevikus suunduda. Sellisest inspireerivast koolimajast on tõepoolest hea täiskasvanuellu astuda.
Ruumipilt 2024