Arhitektuuriansambli ajalugu ulatub tagasi 13. sajandisse, mil ordumeister Otto von Rodensteini juhtimisel ehitati jõe paremale kaldale kastell. Sajand hiljem ehitati müüri idanurka konvendihoone. 16. sajandil sai Põltsamaast Liivimaa kuninga hertsog Magnuse residents. Kindlusest kujundas aadlipaleed 17. sajandil Hermann von Wrangel, millest omakorda Woldemar Johann von Lauw ehitas 18. sajandil uhke rokokoo stiilis palee. Kuid paraku sai see vägev kompleks 1941. aasta põlengus kõvasti kannatada, mille tagajärjel säilisid vaid müürid. Ka kõige erilisemat – meil nii haruldast rokokood – jäädvustavad vaid fotod. 1970. aastatest on kompleksi tasakesi kohendatud, kuid väravahoone ja uhke konvendihoone jäid tuultele ja vihmadele räsida.
Lossikompleksi rekonstrueerimise väljakutse seisnes mitte ainult ajaloolise säilitamises, vaid ka uue lisamises, luues sümboolse silla mineviku ja tänapäeva vahel. Konvendihoone uhke tornikuppel markeerib ajaloolist kuju ning pakub vaateid üle Põltsamaa – nii nagu see kunagi vaenlase eest kaitsmisel oluline oli. Tornikuplisse viib looklev trepp, mis on kujundatud selliselt, et tornist avaneksid erinevad vaated. Nüüd on hooned kaetud valtsplekk-katusega ning pakuvad oma perforeeritud plekist käiguteede ja betoontreppidega unikaalseid teekondi läbi ajaloo.
Kui meie tööga alustasime, olid hoonetest järel ainult müürid, mis olid lausa varisemisohtlikud. Analüüsisime liikumisi erinevate hoonete vahel ja nende sujuvat ühendamist treppide ja käiguteedega. Tulenevalt kompleksi suurusest ja eelarvelistest piirangutest on tänaseks realiseeritud vaid osa planeeritavast. Tulevased plaanid hõlmavad muuhulgas kaitsekäikude ja terasest galerii taastamist ümber kaitsemüüride, mis oleksid kui pilk tulevikust kunagisse hiilgusesse.
Hoonete müüride ajalooline kehand on hoolikalt säilitatud konserveerival meetodil, eesmärgiga peatada lagunemine ning võimaldada jätkata lossi loo jutustamist tulevastele põlvkondadele. Uued lisandid mõjuvad kui delikaatne austusavaldus ajaloolisele pärandile, kombineerides väärtuslikud kihistused kaasaja puudutustega. Kõik lisanduv uus on selgelt kaasaegse disainikeelega ja eristub vanemast kihistusest.
Lisaks hoonetele tegelesime ka lossihoovi ja lavaga, mida võib nüüdseks tinglikult nimetada ka Põltsamaa keskväljakuks. Lava arhitektuur on võimalikult neutraalne ja vormilt lihtne ning jätab ajaloolised hooned siiski domineerima.
Margit Argus, Eliise Harjaks