Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia laureaat 2021
Autorid
Tiina Tallinn, Elle Pent, Olev Abner, Tiina Tuulik
Toimetajad
Kristiina Kupper, Tiina Tammet
Graafiline disain
Marje Eelma
Kaastöötaja
Lyyli Virkus
Keeletoimetaja
Sirje Ootsing
Väljaandja
Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet
Fotod
Marje Eelma

  1890

See on üks avastusrohke teos, mis pakub palju nii põlisele tallinlasele kui uuemale pealinnasõbrale. Ta teeb arusaadavamaks selle, miks me linn nii lai ja roheline on, miks Tallinn väljaspool vanalinna on kujunenud pigem metsa kui linna loogika järgi. Jube põnev lugemine algusest otsani. Tahaks muudkui lehte keerata ja pildid ära vaadata, aga no ei saa. Palju parem on järjest lugeda ja mõttes teemadega kaasas käia. Usun, et igaühel on siit vähemalt mõni värske teabetükk kõrva taha panna, ükskõik kui põhjalikult poleks linna ja ta looga varem tutvunud. Ma olen oma viiekümnest eluaastast pealt neljakümne Tallinnas veetnud ning silmi lahti hoidnud. Samas selle raamatu läbimise järel näen väga-väga paljusid paiku sootuks targema pilguga. Oskuslik tausta- ja teematunnetus on kirja saadud viisil, mis laseb ka lihtsamal huvilisel õpperõõmu tunda. Selge soovitus!
Karl-Martin Sinijärv, kirjanik

Möödunud ajad on jätnud maastikku omad jäljed ja nii jätame meiegi. Tallinna suureks väärtuseks on mitmekesine maastik – rabad, klindialad, maa-alused ja maapealsed jõed, järved, rannamaastikud ja rannad. Kõik kultuurirahvad on tegelenud aedade ja parkide kujundamisega ning erandiks ei ole ka Tallinn. Kuigi suhtumine pargikultuuri ja ka kujundusstiilid sajandite lõikes erinevad, on Tallinna väärtuslik maastik, aiad ja pargid suures osas säilinud. Kogu see põnev lugu vääris põhjalikku käsitlust.

Raamatu lugu saab alguse 2008 aastal, kui kaks linnaaednikku, Pärnust Kristiina Kupper ja Tallinnast Tiina Tallinn reisisid koos Soome linnaaednike suvisele kokkutulekule. Üks rääkis uhkusega teisele, et linnapea soovil koostas ta raamatu Tallinna parkide ajaloost, mida linn väärikatele kingib. Osta seda kusagilt ei olnud võimalik. Läks mööda viis aastat, üks aednik vahetas linna ja ametit ning teine otsustas täiskohaga vanaema ametit pidama hakata. Koostamisel oli Tallinna haljastuse arengukava, kus juttu ka haljastuse osas teadlikkuse tõstmisest. Tekkis mõte välja anda põhjalikum raamat Tallinna roheluse ajaloost ja nii see ühe tegevusena kirja saigi.

Raamatu koostamine sai hoo sisse 2016. aastal ning kestis tõusude ja mõõnadega viis aastat. Seda tööd tegid kõik koostajad suure südame ja sooviga anda endast parim. 

Kokku sai värvikas ajalugu koondatud 700 leheküljele. Maastikku on raske sõnadega kirjeldada ja nii on teksti ilmestamiseks raamatus 600 erinevat ajaloolist või tänapäevast fotot ja kaarti. Raamatu „Tallinna pargid ja haljasalad“ väljaandja on Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalamet. Põhiliselt on teksti kirjutanud Tiina Tallinn, kuid oma panuse on andnud ka Tiina Tuulik, Elle Pent ja Olev Abner. Raamatu kujundas Marje Eelma Tuumik Stuudiost ja see trükiti trükikojas Printon. Raamatu peatoimetaja on Kristiina Kupper ja teda aitas Tiina Tammet. Raamatut trükiti 1500 eksemplari, millest 500 on mõeldud linnale kingitusena jagamiseks ja 1000 eksemplari müümiseks.

Raamat pakub huvitavat lugemist meie aedade ja parkide ajaloost keskajast alates nii linnakodanikele kui ka külalistele ning kindlasti on see hea õppematerjal maastikuarhitektuuri tudengitele. Lisaks Tallinna tuntuimatele parkidele – vanalinna bastionaalvööndi parkidele ja Kadrioru pargile – leiab raamatust üle 80 eriilmelise haljasala tutvustuse. Raamatus leiduva kaardiga haljasalasid ja parke külastades kogete avastamisrõõmu ja saate ka uusi teadmisi. Tallinna haljastuse põnevat ajalugu lugedes ja paralleele tõmmates mõistate ka teiste Eesti linnade roheluse lugu.

Tekst: Kristiina Kupper