Eesti Arhitektide Liidu preemia VÄIKE 2020 nominent
Asukoht
Ahtri 2, Tallinn
Autorid
Gwyllim Jahn, Cameron Newnham (Fologram)
Soomeen Hahm (SoomeenHahm Design)
Igor Pantic
Konstruktor
Format Engineering
Projekti meeskond
Sean Guy, Xavier Madden, Nick van den Berg, Hanjun Kim, Aishe Kokoshi, Triin Juhanson, Karim Rouabah, Szymon Padlewski, Thorlak Solberg, Christopher Ferris, Jack Mansfield-Hung, James Morton, Muhammad Ejle, Taivo Lints, Hugo Loydell, Mathilde Grodem, Trine Jarsto, Bodil Eiterstraum, Gerda Levin, Simon Greil, Linn Johansson, Filip Nyborg, Anne Frydenlund, Arissara Reed, Haya Termanini, Mikkel Sorenson, Katrin-Maria Terras, Liis Aleksejeva, Annika Ülejõe, Kertu Jõeste, AnnaLiisa Saavaste, Helena Ojabstein, Lukas Winter, Philippe Hannequart, Tristan Krevald, Finbar Charleson, Ben Norris, Tom Morgan
Tellija
Eesti Arhitektuurikeskus
Valmis
2019
Fotod
Peter Bennetts, Tõnu Tunnel

  1343

Eesti Arhitektuurikeskuse koostöö Tallinna Arhitektuuribiennaali TAB 2019 raames installatsioonivõistluse võitjatega oli mitmes mõttes eriline – tegemist oli tõeliselt rahvusvahelise projektiga, kus töö autorid elasid ja töötasid Austraalias ja UKs ning installatsiooni ehitus ja partnerite leidmine käis Eestis. Autorid Gwyllim Jahn, Cameron Newnham, Soomeen Hahm ja Igor Pantic on tõelised meeskonnamängijad, kes kaasasid tiimi ligemale 40 inimest, kellest enamik tegid tööd vabatahtlikuna. Installatsiooni puhul on oluline roll nii puidu painutamisel kui liitreaalsuse kasutamisel – iga lauajupp pakiti kotti, seda aurutati ja painutati siis vormile, mille kuju kohandati holograafilise mudeli alusel. Kuna taolise tehnilise teostusega ei ole varasemalt maailmas nii suuremõõtmelist installatsiooni loodud, siis testiti detailide valmistamist eelnevalt Aarhusi Ülikoolis Taanis ja Temple’i ülikooli Tyleri Kunstikoolis USA idarannikul. Kui tihtipeale tulemus protsessi käigus muutub võrreldes võistlusele esitatud ideekavandiga, siis TAB installatsioonivõistlusele laekunud 137-st tööst võitjaks valitud Steampunki autorid suutsid hoolimata väga ambitsioonikast plaanist ellu viia täpselt kavandatud mahus ja disainiga töö.
Eve Arpo ja Maria Kristiin Peterson, Eesti Arhitektuurikeskuse projektijuhid

Steampunk paviljon jagab murukünka biennaali toimumispaiga ees neljaks selgepiiriliseks ruumiks, mis raamistavad vaateid vanalinnale ja arhitektuurimuuseumile. Paviljoni pinnaefektid on tekkinud olude sunnil, kuna sirgetest laudadest kolmemõõtmeliste kaarte painutamisel väändub puit ka pikisuunas. Sel viisil standardmõõdus materjalist arhitektuuri loomine on pigem punumine kui ehitamine ning põimuvad puitosad lisavad puidust ja terasest kestale jäikust ja survetugevust. Punutud puitosade kaarduvad jooned lõhuvad tavapäraste täisnurksete pindade tuttavlikku topoloogiat, mängitakse sõlmevormiga, mis hägustab sisemise ja välimise, pinna ja mahu omavahelisi suhteid. Kergetest materjalidest tugeva struktuuri loomiseks mängib paviljon ka positiivse ja negatiivse ruumiga, kuivõrd massiivist koorub intiimne siseruum.

Paviljon ehitati kuumauruga töödeldud ja painutatud saarepuidust ning kasutati vaid kõige algelisemaid tööriistu, mida täiendas nutika hologrammipõhise tehnoloogia täpsus. Sedalaadi lähenemine võimaldas autoritel kasutada oma teadmisi ja loovust äärmiselt keerukate ja filigraansete painutatud puitosade valmistamiseks arvutipõhiste vahenditega ja loobuda paberile trükitud joonistest. Paviljoni arhitektuurseid valikuid on paljuski mõjutanud digitaalsete väljendusvahendite vabastamine digitaalse tootmise kammitsatest ja võimalus rakendada käsitsi meisterdatud materjalide nüansse ja varjundeid., Intuitsioonil, oskustel ja käsitööl põhinevate traditsiooniliste praktikate ning digitaalsete kujundusvõtete täpsuse ja kindluse vastuolus on teatav ilu, mis on kandunud ka meie ehitatud keskkonda. Steampunk annab võimaluse heita pilgu konstrueerimise käigus tekkivatele võimalikele arhitektuurivormidele, millele digitaalsed mudelid annavad vaid umbkaudseid suuniseid ning ehitusprotsess on sama palju kujundamine kui arhitektuurne projekteeriminegi. 

Tekst: Gwyllim Jahn

Raketis