Eesti Arhitektide Liidu preemia VÄIKE nominent 2022
Arhitektuur
Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör (ÖÖ-ÖÖ Arhitektid)
Sisearhitektuur
Raul Tiitus (Pink)
Maastikukujundus
Liina Rehepapp (Rehepapp Aiakujundus)
Insener
Kristjan Kaares (KTR PROJEKT)
Ehitaja
Tiit Keldo (Kamo Ehitus)
Netopindala
45m2
Projekt
2020
Valmis
2021
Fotod
Tõnu Tunnel, Terje Ugandi/ajakirjale Diivan

  1240

Maja on väike, aga funktsionaalne. Hea tunde tekitab tõdemus, et see on traditsioonilise viljakuivati vundamendile ehitatud, millega võimaldati tänapäeval kasutule hoonele (va museaalne väärtus) anda uus, praktiline funktsioon. Meeldib, et suur otsaaken raamistab vaate ja annab sellele hoopis teise perspektiivi. Arhitekti esialgne nägemus kohe sobis, arutelude tulemusel jõudsime praeguse lõpplahenduseni. Sain aru, et ehituslikult oli see paras väljakutse, kuid meil on olnud ehitajaga õnne – meeskond, kellele väljakutsed meeldisid ja kes mõtlesid kaasa, lahendades probleeme konstruktiivselt. Suurepärane maja mõtisklemiseks ja looduse nautimiseks.
Omanik

Lähteülesandeks oli projekteerida vana kuivatihoone asemele uus hoone, kus saaks ööbida ja külalisi majutada, kus oleks olemas WC, dušš ja väike kööginurk. Maakivimüüridele rajatud puidust kuivatihoone oli lagunenud. Eesmärk oli lagunenud puidust osa asemele ehitada uus maht, mis oleks samuti puitkonstruktsiooniga. Idee oli rajada sarnaselt vanale hoonele maakivimüüride peale katus/katusealune, ent samas säilitada kontrast uue ja vana vahel. Selleks on müürile asetatud uus kolmnurkse ristlõikega maht, mille moodustavad põrand ja katuslagi. Sellega ristub diagonaalselt risttahukas, et ära mahutada kööginurk ja magamistuba. Tulemuseks on kahe mahu – kolmnurkse prisma ja risttahuka – kompositsioon. Või kui soovite, siis viilkatuse ja vintskapi kompositsioon. Katuse ideest kantuna on tehtud mitmed arhitektuursed otsused. Mõlemad mahud ulatuvad müürist üle, luues räästa. Avad on tehtud ainult otsaviiludesse ja -seintesse. Katuse pind ja ka risttahuka vertikaalsed külgseinad on kaetud katusekattematerjaliga.

Idee asetada kolmnurkne prisma müürile tekkis üsna kohe asukohta külastades. Sellega diagonaalselt lõikuv risttahukas lisandus hilisema töö käigus, et mahutada ära kõik funktsioonid ja liigendada mahtu. Kolmnurkse mahu põhjapoolses otsas on sissepääs ja pesuruum ning teises otsas elutuba. Diagonaalses risttahukas on kööginurk ning magamistuba. Kolmnurkse mahu põhjapoolses otsaseinas on klaas- ja puitfassaad. Kogu ülejäänud otsaseinte ulatuses kasutati klaasfassaadi, kuna hoonest avanevad head vaated ümbritsevale maastikule ja loodusele.

Tekst: Ülo-Tarmo Stöör, Kaur Stöör