Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2022
Sisearhitektuur
Riin Kärema, Kerli Lepp (Kuup Disain)
Arhitektuur
Jaan Tiidemann (Jaan Tiidemann AB)
Tellija/teostaja
iOhouse, Mario Ojala
Foto
Jüri Seljamaa

  604

Ettevõtte juhtide idee sellise maja loomisel oli anda inimestele võimalus elada ja puhata looduskaunites kohtades, kus seda enne ei ole võimalik teha olnud. Näha oli küll, et on tehtud lihtsamaid off-grid-maju, meie mõte oli tõsta võrguvaba maja idee järgmisele tasandile ja läheneda täiesti uutmoodi. Luua täielikult autonoomne ja liigutatav luksuslik disainmaja, kus inimesed saaksid elada sama mugavalt kui oma linnakorteris, ning samas anda vabadus seesama maja kolida mujale, kui peaks soovi olema. Seepärast on kogu disainlahendus loodud kasutades ainult parimaid materjale ja tehnoloogiat.
Heliis Tiitma, iOhouse’i turundaja

iOhouse’i Space on luksuslik moodulelamu, mis tänu off-grid-tehnoloogiale on autonoomne ja transporditav. Tegu on omanäolise prototüübiga, mida hakati küll arendama kümme aastat tagasi, kuid mis isegi nüüd tundub oma ajast ees olevat.

Hoone projekteerimise käigus näis, nagu hakatakse ehitama kosmoselaeva. Kuna juba alguses oli teada, et tehakse mobiilne hoone, kasutati mitmeid väikelaevade ehitamisele omaseid võtteid ja materjale. Maja pidi kannatama vibratsiooni, olema piisavalt kerge, et seda saaks rekaplatvormile tõsta ja transportida, samuti pidi see olema autonoomne tervik, mis ei vaja näiteks vee- või elektriühendust.

Kuna väikemaja Space on luksustoode, ei tohtinud hoonesse pandud tehnosüsteemide keerukus kusagilt välja paista. See omakorda lisas insenertehnilisi väljakutseid vaid juurde. Üks näide on pinglae ja seinte ühendus, kus on näha vaid kahte pilu. Need toimivad ühtaegu nii kardinakinnituste kui ka pinglae kinnituskohana, aga peidavad endas ka ventilatsiooni sisse- ja väljapuhke. Majas on valdavalt peidetud valgustitega hajusvalgus.

Kosmoselaeva hõngu lisavad majale ka leedvalgustatud avanevad-sulguvad terrassitiivad. Need tõstetakse üles hoone transportimiseks, aga ka ajaks, mil inimesed majas ei viibi. Kus tahes sirutuvad tiivad aga ühe nupulevajutusega  laiali terrassideks, kus istuda ja loodust nautida. Kuna hoone on ka nutijuhitav, on see tõeline elamismasin.

Sisearhitektid leiavad, et Space’i puhul oli seest väljapoole arendamine õige otsus. Kõigepealt pandi paika see, mis on maja sees, et anda arhitektile ette gabariidid, millega välisarhitektuuris teaks arvestada. Edasi arendati mõlemaid sümbioosis.

Hoone välisele geomeetrilisusele ja metalsele fassaadile vastandub interööri skandinaavialik rahulikkus. Maja on seest hubane, lihtne ja kerge. Luksuslikkuse loovadki siin väga hea ehituskvaliteet, valitud materjalid ja nutikalt pakitud tehnoloogiline pool.

Sisearhitektide sõnul saavad kõige ägedamad projektid sündida just tänu klientidele, kelle ulmelised plaanid lasevad ka sisearhitektide mõtetel utoopiatesse lennata.