Eisma sadamas on üks pisike kuur. Selles istus kunagi sadama ülevaataja ja pani kirja, mitu kala üks või teine mees merelt tõi. Kala oli meres palju ja kalameeste varustuse kuur oli suur ja uhke. Täna on meres kala vähe ja kalameeste kuuri asemel seisab sadamahoone meremeestele. Kunagise ülevaataja kuuri olid vallutanud suured sipelgad – metsakuklased. Siiski oli jätkuvalt tarvis hoonet, mis rahuldaks nii kalurite kui ka teiste meremeeste lihtsamaid olmeküsimusi. See sai vormistatud sipelgakuuri juurdeehitusena – järjepidevus on oluline.
Eisma sadama autor on käsitlenud meisterlikult mereäärse looduse ja eluviisi teemat, luues nüüdisaegse, funktsionaalse, kuid samaaegselt kohaliku kontekstiga kooskõlas oleva arhitektuuri.
Eisma sipelgakuuri juurdeehitus tundubki siia kuuluvat. Kohalik puitmaterjal ja tume värv mängivad kõrvalasuvate iidsete mereäärsete kalurikuuridega. Hoone on detailideni läbimõeldud. Funktsionaalne, kaasaegne ja kogukonnale vajalik ehitis.
Austris Mailītis,
Eesti Arhitektide Liidu aastapreemia žürii liige
Vaata ka Eisma väikevormid
Arhitektuurselt on hoone maht lihtne. Selle konstruktiivne lahendus on selgelt eksponeeritud. Rõhutatakse detaile, mis pakuvad kasutajale uudsuse võlu ja emotsioone.
Juurdeehitus on valmistatud ristkihtpuitpaneelidest. Tagamaks hoonele käega tuntav mõnus rustikaalsus ning viimistlusõlide parem nake, tegime koostöös meisterlike puidumeestega innovaatikat ja valmistasime ristkihtpuitpaneelid peensaetud puidust.
Olemuselt on hoone hooldevaba. Tema ajas muutuv tonaalsus ja tekkivad praod on osa arhitektuursest mõttest ning ühe kuuri elukaarest. Võib vaid ette kujutada, kui maaliline ta saja aasta pärast välja näeb.
Indrek Allmann