Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali sisearhitektuuripreemia laureaat 2022
Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia laureaat 2022
Eesti Arhitektide Liidu Arhitekti Aastapreemia nominent 2022
Asukoht
Pärnu mnt 59, Tallinn
Arhitektuur
Thomas Pucher, Marvi Basha (Atelier Thomas Pucher)
Markus Kaasik, Helina Lass, Taavi Lõoke, Hanna-Liisa Mõtus, Andres Ojari, Siim Tiisvelt, Pirko Võmma (3+1 Arhitektid)
Sisearhitektuur
Ahti Grünberg, Tõnis Kalve, Kadi Karmann, Mari Põld, Ardo Hiiuväin, Kärt Hollo, Merje Karu (T43 Sisearhitektid)
Markus Kaasik, Hanna-Liisa Mõtus (3+1 Arhitektid)
Katrin Talvik
Maastikuarhitektuur
Markus Kaasik, Helina Lass, Hanna-Liisa Mõtus, Siim Tiisvelt (3+1 Arhitektid)
Edgar Kaare, Laura Männamaa (Maastikuarhitektuuribüroo TajuRuum)
Arhitektuurivõistluse esikoha töö
Atelier Thomas Pucher, 2011
Akustika
Akukon
Valgustus
välisvalgustus: We-ef, klassiruumide valgustus: Trilux E-line, häda- ja evakuatsioonivalgustus: Awex; Silmani Elekter
Lülitid
LS 990 must, Jung
Tellija
Riigi Kinnisvara
Ehitaja
Merko Ehitus Eesti
Projekt
2018-2021
Ehitus
2020-2022
Valmis
2022
Valmis
2022
Pindala
28383,3m2
Fotod
Tõnu Tunnel, Kaido Haagen

  2283

Muba on õppehoonena hästi vastu võetud. Hoone kogu ruum on esteetiline ja mitmekesine ja sobib hästi muusika- ja tantsuhariduseks, seda tänu saalide väga heale akustikale ja balletiruumide avarusele.
Timo Steiner, koolijuht

Muba hoonesse on koondatud kolm kooli: Tallinna Muusikakeskkool, Tallinna Balletikool ja Georg Otsa nimeline Tallinna Muusikakool. Maja ühendab palju erineva funktsiooniga ruume alates saalidest ja klassiruumidest ning lõpetades õpilaskodu ja ujulaga. Hoone jaguneb tinglikult kaheks: avalikuks alaks ja koolimajaks.

Kõige suurem omapära, mis eristab Mubat teistest koolimajadest, on pidulikkus hoonesse sisenemisel. Tekib tunne, nagu siseneks teatrisse või kontserdimajja – unistusse, mille poole selle kooli õpilased iga päev püüdlevad. Esmalt avanebki külastajale vaade fuajeele ja ruumi keskel keerduvale peatrepile, mis ühtse lindina läbi kõikide korruste keerleb. Fuajeega külgnevad läbi kolme korruse tõusvad kontserdisaalide mastaapsed mahud. Kaugemal terendab vaikuse aed – sisehoov.

Suur luksus ja omaette väärtus on koolihoone neli saali – kontserdisaal, kaks kammersaali ning blackbox –, mis teevad koolist ühtlasi tantsu- ja muusikaürituste toimumiskoha. Saalidki on materjalikasutuselt ja atmosfäärilt väljapeetud, suursugused. Õpilaste seisukohalt pakuvad saalid suurepärase võimaluse saada juba õppetöö ajal kätte päris lava tunnetus.

Kooliosa märksõnad on lihtsus ja valgusküllasus, mis teadlikult vastanduvad avaliku poole pidulikkusele. Igal pool, kus vähegi võimalik, on eksponeeritud ehedat materjali – puitu ja betooni. Sisearhitektuur moodustab niisiis minimalistliku tausta koolimajas tegutsevatele inimestele, melule ja loomingule. Samas on kõikide ruumide – nii avalike kui õpperuumide, aga ka vaba aja veetmise alade – ühisjoon hea akustika.

Ühtsesse materjalikasutusse vahelduse loomiseks muudab materjalide viimistluskiht korruseti värvi. Igal korrusel on oma sinakas-rohekas tunnustoon, mis tuleb esile mööblil, puhkenurkades ja sanitaarruumides.  Puhkealad on eri iseloomuga – rekreatsioonialad muusikaklasside vahel on sporditeemalised, üldharidusklasside vahelisi alasid täidavad raamatud ja mitmesugused istumisvõimalused. Veidi rohkem on värvi õpilaselamu alal, et anda sellele omakorda selge erisus kooliruumidest.

Muba väliskest varjab kiivalt selle rikast siseelu. Nõnda on tegu justkui aardelaekaga, mille avanedes on näha, kuidas tants ja muusika omavahel kokku sulanduvad.