Sisearhitektide Liit / aastapreemia 2018 nominent
Asukoht
Kakumäe, Tallinn
Sisearhitektuur
Rasmus Tamme, Kristiina Oolu, Karolin Kõll, Janika Verzun (Ars Projekt)
Arhitektuur
Ars Projekt
Eritellimusmööbel
Argo Mööbel
Tellija
Eraklient
Ehitaja
Sumer Ehitus
Fotod
Adriano Carafoli

  775

See maja on just meie pere nägu. Suured aknad annavad väga palju avarust, loodus on justkui kogu aeg toas. Meeldib, et ei ole asjade müra. Elame siin nüüd aastaringselt, kuid ei muudaks midagi - kõik vajalik on olemas, mis meile vaja.
Janika Verzun, tellija

TAVAARUSAAMALE SUVEMAJAST see kodu ei vasta, küll aga pere elustiilile. Projekteerimise hetkel oli neil plaan elada seal vaid laste suvevaheajal, ülejäänud osa aastast veedeti pereisa töö tõttu välismaal. Elanike elustiili järgib rätsepatööna ka hoone ruumiprogramm. Puuduvad näiteks saun ja garaaž ning majapidamisruum on tilluke. Hoolimata väikesest pindalast on nii saavutatud luksuslikult avar üldmulje.

VISUAALNE PUHTUS JA VAIKUS oli see, mida taotlesime. Oleme eelmistelt põlvedelt pärinud mõtteviisi, et midagi ei tohi ära visata ning elame ajas, mis pommitab lakkamatult mitmesuguste stiimulitega. Tänapäeval on väärtus pigem see, kui sul on ruumi nii füüsiliselt kui mentaalselt. Sellest kodust tahtsime teha paiga, kus hing puhkab harmoonias ja lihtsuses, ent kus on olemas ka tänapäevased mugavused. Palju funktsionaalset on peidus seinte sees. Köögis, kus on tehnikat rohkem, on näiteks nähtaval ainult tööpinda uputatud valamu koos segistiga ning pliidiplaat. Nii põimub avatud köögi sisustus loomulikult elutoaga.

ENIM INSPIREERIS maja asukoht ja loodus. Kuna viibin ka ise palju Eestist eemal, mõistsin hästi pere soovi, et kujunduse peategelaseks saaks männimets akna taga. Tegime koos arhitektidega kõik mis võimalik, et välis- ja siseruumi vahelist piiri muljeliselt kaotada. Suuresti mõjutas otsuseid maja perenaise visioon ja stiilitunnetus. Oli õnn kohtuda tellijaga, kellega mõtlesime sarnaselt. Janika Verzun on märgitu ka töö kaasautorina.

VÄRVINA DOMINEERIB interjööris elarv ehk valguses mängiv must, milles on halli ja pruuni nüansse nagu männitüvedelgi. Tume raamistus muudab aknast avanevad vaated intensiivseks ja ruumis tunned nagu kaoksid lagi ja seinad. Avatud elutuba on peaaegu neli meetrit kõrge, ent tumedana (lagi on ka sama värvi) mõjub ruum hubaselt. Põrandat katab mustjaspruuniks peitsitud tammeparkett, seinu osaliselt musta tammespooni paneelid. Lastetubade rõõmsad värvid valisid nende elanikud ise.

MUSTALE SEKUNDEERIB BEEŽ TRAVERTIIN on visuaalselt rahulik ja soe looduskivi ning vananeb ilusti. Minu jaoks seostub travertiin Itaaliaga, kus seda on ehituses kasutatud aastatuhandeid. Selle eksponeerimine kamina ümber seob elutoa Itaalia disainmööbli ja valgustid kenasti konteksti.

KUI KÕIK OLI VALMIS, tundsime rõõmu, et olime oma algset minimalistlikku visiooni usaldanud. Elu ime – kui lood talle endas aega ja ruumi –  saabki su ees lahti rulluda.

Karolin Kõll

Ruumipilt 2018