Eesti Arhitektide Liiidu Eramu preemia nominent 2017
Arhitektuur
Maarja Kask, Ralf Lõoke, Pelle-Sten Viiburg, Kristiina Arusoo (Salto AB)
Sisearhitektuur
Raul Tiitus
Tellija
Eraisik
Ehitaja
Tafrix
Projekt
2011-2014
Valmis
2016
Fotod
Terje Ugandi

  257

Küsimustele vastasid Maarja Kask, Ralf Lõoke ja Pelle-Sten Viiburg.

Milline oli hoone arhitektuurne lähtepunkt?

Nõmme eramu tööpealkiri oli „Peegelmaja“. Ümarate vormide ja musta peegeldava fassaadiga voogav maja liidab looduskeskkonna koduse privaatsusega, püüdes isikupärase ja kompromissitu ruumikogemuse poole. Oluliseks kujunes tihe koostöö sisearhitektiga, tänu millele saime luua võimalikult tervikliku arhitektuurse lahenduse.

Kuidas mõjutas hoone lahendust asukoht?

Nõmme eramu ebatraditsiooniline amööbikujuline planeering ja arhitektuur lähtub Nõmme metsaküllastest kruntidest, kus majad on aia keskel, mitte kohe tänava ääres. Hoone kuju tuleneb krundil paiknevate väärtuslike puude kaitsetsoonide vahele jäävast vabast alast. Arvestades krundi looduslikku kvaliteeti, sai oluliseks kamuflaažiefekt, mida tekitab hoone peegeldav pind.

Mis teid selle projekti juures kõige rohkem proovile pani?

Linnaeramute puhul on alati kõige suurem proovikivi piisava individuaalsuse ja kodususe tagamine. Nii pidimegi lahendama vastavalt ilmakaartele ja puudele kodule vajalike funktsioonidega ruumiprogrammi eri kõrgustele paigutatud ruumigruppidega, mis annaksid ilusad vaated krundile ning tagaksid samas privaatsuse.

Mis pakkus selle projekti juures suurimat rahulolu?

Nõmme eramu puhul tuleb öelda, et nii avatult kaasamõtlev tellija on arhitektidele ideaalne olukord. Ilma pühendunud tellijata poleks olnud võimalik ehitada niivõrd ebatraditsioonilise kujuga eramut. Siinsel juhul olemegi rõõmsad erandlikult voolujoonelise tulemuse üle nii tumedal peegeldaval fassaadil kui ka kontrastselt valges interjööris. Ehitajal õnnestus laduda väikeplokkidest kumerad seinad puhta vuugiga, mis annavad ruumile väga mõnusa dünaamika.

Küsis Karen Jagodin

Eesti arhitektuuripreemiad 2017