Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia nominent 2021
Asukoht
Kaunase pst 58a, Tartu
Maastikuarhitektuur
Rutt Piir, Kristi Kuuse (Ökodisko)
Konstruktor
Rutt Piir
Katendikonstruktsioonid ja vertikaalplaneerimine
Vadim Mahkats (Keskkonnaprojekt)
Välisvalgustus, elekter
Ivar Aljas (Priimus-Projekt)
3D visualiseeringud
Fixman
Atraktsioonid, inventar
Fixman, TipTipTap
Tellija
Tartu Linnavalitsus
Projekt
2019
Valmis
2020
Fotod
Rutt Piir

  1499

Mängu- ja spordiväljak ehitati etappide kaupa, 2020. aastal valmis viimane (kolmas) etapp liikluslinnakuga. Nimetame seda kompleksi Annelinna mängu- ja liikumisväljakuks, sest see on väga mitmekesine, pakkudes tegevust kõikidele vanusegruppidele. Siia on sobitatud eriilmelised vigurrajad rattasõidu harjutamiseks ning mänguväljakul kõrguv ronimis- ja liulaskmistorn sobitub väga hästi antud keskkonda korrusmajade vahele.
Eda Põldma, Tartu Linnavalitsuse linnamajanduse osakonna haljastus- ja puhastusteenistuse juhataja

Tartus Annelinnas 5- ja 9-korruseliste kortermajade vahel asuv mänguväljak rõõmustab igapäevaselt rohket kasutajaskonda. Mänguplats, terviserada ning vigurraja elementidega liikluslinnak pakuvad nii suunatud tegevust kui rohkelt vabamängu võimalusi.

Atraktsioonide valikul on eelkõige mõeldud alg- ja põhikoolilastele, kelle ekraanide tagant ära meelitamiseks peavad tänapäeva mängualad pakkuma aina rohkem stimulatsiooni ja väljakutseid. 

Keskne maamärk, ronimistorn, koosneb kahest suurest üksteise otsa asetatud kuubikust. Kandiline vorm resoneerub Annelinna plokkmajade arhitektoonikaga. Torni otsa ronimine nõuab jõudu ja osavust. Mitmel moel liikuma ja kaasa mõtlema kutsuvad ka asfaltkattel kujutatud keksumängud. Väljaku rahulikumas osas asub eelkõige seenioridele mõeldud terviserada, mis on jõukohane ka väikelastele. Vanavanem saab tulla koos lapselapsega aktiivselt tegutsema.

Väljaku seob tervikuks liikluslinnaku võrgustik, mis annab alale fantaasiarikka mõõtme. Tartu ainsas liikluslinnakus korraldatakse õppetegevust, sest siin on esindatud erinevad liikluskorralduslikud situatsioonid tänavalt. Rada saab läbida nii jalakäija kui ratturina. Igas rollis õpib laps jälgima liiklusmärke ning arvestama teiste liiklejatega.

Erinevad katendid, künkad, kerad ja sfäärid loovad mänguelementide juurde mitmekülgse ja põneva maastiku. Värvilahenduses domineerib oranž, mis peegeldab naabruses asuva spordiväljaku ning ümbritsevate hoonete rõdude toone – ikka selleks, et kogu väliruum mõjuks ühtsena. Niiviisi hakkab mänguväljaku maastik taevasse kõrguvate rõduridadega ja ümbritsevaga kahekõnet pidama.

Tekst: Rutt Piir