Eesti Arhitektide Liidu Elamu preemia nominent 2023
Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2023
Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2023
Asukoht
Mustjala küla, Saaremaa
Arhitektuur
Karli Luik, Johan Tali, Priit Rannik (molumba)
Sisearhitektuur
Annika Lill, Karli Luik, Johan Tali (molumba)
Kaasa töötas
Heleri Koltšin
Haljastuskontseptsioon
Maarja Gustavson
Konstruktor
Margus Allik
Tellija
Saaremaa Vallavalitsus
Ehitaja
Kuressaare Ehitus
Pindala
674m2
Projekt
2020
Valmis
2022
Fotod
Johan Tali

EESTI SISEARHITEKTIDE LIIDU ŽÜRII KOMMENTAAR

Ruum, mis väärib oma kasutajat ja vastupidi. Erinevad avalikud ja privaatsed osad on eraldatud kõige loomulikumal viisil, jättes ruumi elanike isiklikele asjadele ja mööblielementidele, mis sinna tahes-tahtamata lisanduvad. Hea sümbioos arhitektuuri ja intejööri vahel, kus sisearhitektuur toetab ruumi üldist struktuuri ja tekkinud inimlikku mõõdet ning sumeda loomuliku valgusega atmosfääri.

Andres Ojari

  497

Hoone, mis pakub kodu kuueteistkümnele inimesele, on väga soojalt vastu võetud. Sellest majast õhkub soojust ja rahu, inimesed on siin õnnelikud. Hoone õigustab end funktsioonidelt igati, kõik detailid on väga hoolega läbi mõeldud ja kohandatud täpselt oma eesmärki täitma.
Heidi Verbitski, Mustjala pansionaadi ja päevakeskuse perenaine

Kõike seda, mida see maja meile tähendab, on raske sõnadesse panna. Maja on täpselt selline, millest unistasime. Kõik on väga hästi paigas ja peamisele sihtgrupile on suudetud kõik vajalikud tingimused luua. Hoone suudab edasi anda mingit sõnulseletamatut rahu, soojust, soovi siin olla ja mitte lahkuda. Minu inimesed on siin väga õnnelikud. Võin julgelt öelda, et see hoone on üks Saaremaa uhkemaid!
Heidi Verbitski, Mustjala päevakeskus-pansionaadi perenaine

Molumba on kõrgetasemeline Eesti arhitektuuribüroo, mis on favoriidina silma paistnud mitmel avalikul arhitektuurivõistlusel. Selle büroo tööde seas torkab esile üks tänuväärne tüpoloogia nad on tegelenud eakatele mõeldud sotsiaalhoonete projekteerimisega. Üks muljetavaldav näide on Saaremaal Mustjala külas asuv pansionaat ja päevakeskus.

Ligikaudu 250 elanikuga Mustjala külas valminud pansionaadi ja päevakeskuse kollaseks värvitud puitlaudisega hoone silmatorkavalt tänapäevane, kuid siiski viitab siinne arhitektuur mitmest aspektist kohalikule ehituskultuurile.

Katuselt kerkivad koonusekujulised mahud samastuvad taluga, kus ühe hoovi äärde on koondatud mitme eri funktsiooniga hooned, mida markeerivad tahukakujulise hoone mahust välja turritavad arhetüüpsed kaldkatused. Maja teenib lisaks valla eakatele residentidele ka kohalikke külaelanikke, pakkudes neile ruume mitmeks ühiseks kogukondlikuks tegevuseks, nagu kokkamine, saunaskäik, huviringid või käsitöö.

Ruudukujulise põhiplaaniga hoone projekteerimisel oli peaülesanne luua kodutunne, mida saab pakkuda inimsõbralik ja toetav keskkond, kus nii sise- ja väliruum kutsuvad ligi ja täiendavad üksteist. Maja ruumiprogramm on jagatud kaheks. Põhjapoolses küljes toimetab avalik kogukonna päevakeskus. Sinna jäävad saal, huviruum, tegevustuba ja saun neid saavad kasutada kõik kohalikud inimesed. Kogu maja võtab kokku on tuulevaikne ja päikseline sisehoov, mis mõjub rahustavalt ja armsalt. Hoovi pääseb nii päevakeskuse kui ka pansionaadi plokist.

Ümber sisehoovi paikneb kaks eluruumide tiiba. Sellel privaatsel alal on eakate elanike kodu. Nende kasutada on magamistoad, ühised avatud köögid ja elutoad ning sanitaarruumid. Ruumide planeerimisel on arvestatud, et majalised võivad liikuda nii ratastooli kui ka erinevate abivahenditega, mistõttu on tubade suuruseid optimeeritud vastavalt kasutusotstarbele, et kõigil oleks mugav ja turvaline. Maja igal küljel on meetrilaiuse varikatusega terrass, kuhu pansionaadi elanikud pääsevad oma magamistubadest, mis lisaks saaremaiste tuisuilmade eest kaitstud sisehoovile ergutab majalisi võimalikult palju õues liikuma.

Molumba arhitektid on loonud omainimeseliku mõnusa atmosfääriga hoolekandemaja, mis mõjub efektse huviväärsusena. Omavalitsuse tellitud sotsiaalarhitektuur on sündinud kasina eelarvega, ent ka selliselt järgib hoone energiatõhususe põhimõtteid mõistlik ja kompaktne arhitektuur koos hoonevälise varjestusega lihtsustab liginullenergia taseme saavutamist ja tekitab majja meeldiva sisekliima.

Ruumipilt 2023

Ligikaudu 250 elanikuga Mustjala külas valminud pansionaadi ja päevakeskuse hoone on silmatorkavalt tänapäevane, kuid siiski viitab selle arhitektuur ka kohalikule ehituskultuurile. Kollaseks värvitud puitlaudisele on piirkonna kodudest ette näidata mitu eeskuju. Hoone siluetis domineerivad koonusekujulised mahud sarnanevad talukompleksiga, kus ühe hoovi äärde on koondatud mitmed eri funktsiooniga hooned, mida markeerivad hoone tahukakujulisest mahust välja turritavad arhetüüpsed kaldkatused.

Hoone projekteerimisel oli ülioluline luua kodutunnet olukorras, kus inimene oma elu viimastel aastatel ei saa enam ise kodus hakkama. Seda saab pakkuda inimsõbralik ja toetav keskkond, kus nii sise- kui väliruum kutsuvad ligi ja täiendavad teineteist. Hoone arhitektuur koos ühisalade, siseaia ja hoovialadega pigem kutsub elanikke sotsiaalsusele kui omaette olema. Maja ruumiprogramm on jagatud kaheks. Põhjapoolses küljes toimetab avalik kogukonna päevakeskus. Sinna jäävad saal, huviruum, tegevustuba ja saun, mida saavad kasutada kõik kohalikud inimesed. Kogu maja võtab kokku tuulevaikne, vihmavarju pakkuv ja päikseline sisehoov, mis on olnud just see koht, kus saarlased oma kodudes inimesi võõrustavad ja miks mitte ka taimeiluga uhkustavad. Ümber sisehoovi paiknevad kaks eluruumide tiiba. Sellel privaatsel alal on eakate elanike kodu. Ruumide planeerimisel on arvestatud, et majalised võivad liikuda nii ratastooli kui ka muude abivahenditega, mistõttu on tubade suuruseid optimeeritud vastavalt kasutusotstarbele, et kõigil oleks mugav ja turvaline. Maja igal küljel on meetrilaiuse varikatusega terrass, kuhu pääseb otse magamistubadest ning mis sarnaselt Saaremaale omaste tuisuilmade eest kaitstud sisehoovile ergutab samuti majalisi võimalikult palju õues liikuma.

Johan Tali