Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2023
Sisearhitektuur
Liis Lindvere (KOKO Arhitektid)
Arhitektuur
Andrus Kõresaar, Indrek Mikk, Raivo Kotov (KOKO Arhitektid)
Üksuse juht
Kristo Rämson (KOKO arhitektid)
Projektijuht
Deivy Paavo
Konstruktsioon
Ehituskonstrueerimise ja katsetuste Osaühing
Ehitaja
Tarrest LT
Tellija
Eesti Kunstimuuseum
Fotod
Tõnu Tunnel


Sekkumised ajaloolisse interjööri on tehtud julge ja isikupärase käekirjaga. Lisandunud uued ruumielemendid annavad oma esteetika ja tehniliste lahendustega Niguliste kiriku olemasolevatele kihistustele uue ja kaasaegse lisanduse, avades ruumi kasutamata potentsiaali ja peidetud vaated nii kiriku interjöörile kui ka linnaruumile.

Andres Ojari

  304

Uuenenud Niguliste muuseum avardab ning annab uue võimaluse Eesti Kunstimuuseumi väärikama ja hinnalisema kunstikogu esitamiseks ning ajutiste näituste ja publikuprogrammide korraldamiseks. Niguliste on saanud moodsaimad lahendused, mis on selgesti eristuvad ning samas tagasihoidlikkuses, õhulisuses ja kerguses sobituvad ajaloolisesse keskkonda. Suurepäraselt laabunud koostöö tellija, arhitektide, inseneride ning ehitajaga on viinud tulemuseni, mis nii kolleegide kui külastajate pool erakordselt hästi vastu võetud. KOKO arhitektide loodud lahendus on Eestis ainulaande.
Tarmo Saaret, Niguliste muuseumi direktor

Püha Nikolausele pühitsetud Niguliste kiriku ehitusaeg on dateeritud tõenäoliselt 13. sajandi keskpaika. See oli üks keskaegse Tallinna tähtsamatest pühakodadest, mida järgnevate sajandite vältel korduvalt ümber ehitati. Nigulistel on ajalooline arm lähiminevikust, 1944. aasta märtsipommitamisel sai kirik tabamuse ja põles. Kuid, mis ei suuda hävitada, teeb tugevamaks. Iga ajakiht on andnud võimsale sakraalhoonele väärtust juurde ja tänavu valminud klaaslift kannab nii praegu kui tulevikuski ikooniliselt 21. sajandi märki.

Pea nelikümmend aastat on hansalinna hiilgusega kirik olnud kasutusel kontserdipaiga ja muuseumina, kus eksponeeritakse peamiselt kesk- ja varauusaegset kunsti. Et kirikut maksimaalselt kasutusele võtta, projekteeriti kirikutorni modernne klaaslift, mis võimaldab avada hoone seni suletud osad. Šahtita klaaslift on KOKO arhitektide loodud väga julge ja ainulaadne lahendus. Kirikutornis klaasliftiga üles ja alla sõites saab kogeda keskaegset arhitektuuri täiesti uudsel moel. Lift on minimalistlik, mahult kerge ning arvestab ajaloolisega. Seda kannavad läbi nelja korruse kulgevad metallrelsid, mis on paigutatud torni tsentrisse. Esimene peatus on 16 meetri kõrgusel asuv ruum, kus külalistele tutvustatakse kirikukellade väljapanekut. Torni kolmandale korrusele loodi ajutiste näituste ruum. Sõites liftiga neljandale, sähvatab tõeline maiuspala – sinna on projekteeritud unikaalne platvorm, kust saab imetleda täiesti omamoodi vaateid Tallinnale.

Lisaks tornile laiendati muuseumi ekspositsiooni Väikesesse kabelisse, mis on ehitatud 14. sajandil. Põhjalöövi avanev ruum sai uue galeriipinna sinna lisatud vahekorruse näol. Nüüd on võimalik senisest rohkem teoseid eksponeerida, on ju Niguliste muuseumis hoiul Eesti kõige väärtuslikum ja suurem kirikukunstikogu.

Muuseumi avastamist toetavad KOKO arhitektide välja mõeldud nägemis-, kuulmis- ja liikumisraskustega külastajatele mõeldud võimalused. Neljanda ehk vaateplatvormi korruse põrand on tõstetud akende alumise servaga samale tasapinnale, et ka ratastoolis külastajal oleks võimalus vaadet nautida. Põranda tõstmisest tekkinud poolkorrus on kasutatud ära tehniliseks vahekorruseks, kus on kõik tehnilised seadmed. Projekt kätkes mitmeid tehnilisi saavutusi, unikaalne on lifti erilahendusena valminud 16-meetrine tuletõkkekardin. See on teadaolevalt pikim, mis seni valmistatud.