Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2022
Sisearhitektuur
Lilian Esing, Kätlin Ölluk, Aet Kiivet (Aeris)
Arhitektuur
Tarmo Teedumäe (Arhitektuuriagentuur)
Fotod
Tõnu Tunnel

  1721

Väga tore, et projektil on olnud eriti pikk valmimisaeg. Arhitektuurne eskiisprojekt valmis juba 2001. aastal, ehitusluba saadi järgmisel aastal. Positiivse üllatusena valmis maja aastaks 2022 üsna täpselt algse arhitektuurikavandi põhjal. Sisearhitektuuri täpsete lahendustega on täiendatud pisut omamoodi eramaja ruumilahendust. Naturaalsete materjalide mahe kooslus loob majas mõnusa, rahuliku ja koduse olemise. Väga hästi on õnnestunud sisseehitatud mööbli lahendused, mis hoone arhitektuuri tõttu on võrdlemisi ebastandardsed ja eeldavad täpset lõpetatust. Suurim üllatus ehk ongi see, et selline mitmesuguste erilahendustega ruum mõjub lõpuks hästi lihtsa ja loomulikuna. Suur roll elumaja valmimisel praegusel kujul on olnud sisearhitektil, ruumist on oskuslikult ja sundimatult saanud mõnusalt isemoodi kodu.
Tarmo Teedumäe, arhitekt

Maja vorm on väga pretensioonikas – kaardus laed, murtud vormid, ebastandardsed nurgad. Lisades, et tellijalt tuli väga spetsiifiline ja üksikasjalik lähteülesanne, kuni selleni, missugune vaade peab avanema vannis istudes, oli selge, et sellest ei saa tulla tavaline Pirita maja.

Silmiku maja eskiis valmis juba 20 aastat tagasi ning tellija, olles  arhitektuuriga väga rahul, otsustas selle suhteliselt muutmata kujul teoks teha. Muudatusi ilmnes vaid niipalju, et kuna pere lapsed on juba suureks sirgunud, said lastetubadest kontorid. Kusjuures tundubki, et maja on täpselt paras ja õige just kahele.

Sisearhitektidele oli tähtis, et arhitektuurile omane vormimäng kanduks ka interjööri. Selleks loodi minimalistlik ja rahulik ruumifoon, kus materjalidena domineerivad puit ja mikrotsement. Kumerad laepinnad hoiti puhtad, laevalgustite asemel kasutati palju seintele kinnitatud siinvalgusteid. Sisseehitatud erimööbel jätab ruumi avaraks, samas pakub palju panipaigaruumi. Üldisele monokroomsusele  on lisatud üksikud väga erksavärvilised detailid.

Hoone eksterjöör ja interjöör on läbi põimunud. Maja on sopiline ning selle toad avanevad terrassidele.  Sise- ja väliruumi ülemineku hägustamiseks jätkub terrassi laudise suund interjööri põrandal ning lõpeb seinal valgustriibuna. Nõnda mõjuvad ruumid suurematena, kui nad tegelikult on.

Eramu tasakaalukuse ja rahulikkuse all peitub palju tehnilisi iseärasusi – muu hulgas see, et ilma elektrivõrguta suudaks eramu toimida päevi. Maja omapärased detailid ja tellija erisoovid tegid sisearhitektide loominguprotsessi keeruliseks, aga samas ka huvitavaks. Lõpuks tekkis kõigil asjaosalistel hasart ja rõõm teha nii ägedat projekti.

Lõpptulemuse puhul on sisearhitektid enim rahul sellega, et hoone on hea atmosfääriga tervik. Samuti kiidavad nad hoone detailset viimistletust.