Eesti Arhitektide Liidu eramu preemia nominent 2019
Arhitektide liit / 2018 aastapreemia nominent

Arhitektuur
Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Rene Sauemägi (KUU arhitektid)
Sisearhitektuur
Aet Piel (Aet Piel Disain)
Projekt
2016
Valmis
2017
Tellija
Eraisik
Ehitaja
Loodesystem
Fotod
Tõnu Tunnel

  1511

Idee modulaarsest ruumist on olnud osa ehituskultuurist arvatavasti aegade algusest peale. KUU on võtnud Eesti arhetüüpse püstkoja ja tõlgendanud seda moodsa arhitektuuri võtmes, nüüdisaegsele eluviisile kohandades. Lisaks materjalile (puit) on algallikast alles jäänud ka „katuseaken kosmosesse“ – kui muinasaegses püstkojas oli katuses oleva avause peamine eesmärk lasta välja lee-suitsu, siis moodsas suvilas püüavad katuseaknad eelkõige põhjamaist valgust ja loovad siseruumi avarust. Muraste suvila arhitektuur on pretensioonitu, kuid oma lihtsuses võluv.
Carl-Dag Lige, arhitektuuriteadlane

Eestlased on ajalooliselt “metsarahvas”. Puidust ehitamise kogemus ulatub meil III aastatuhandesse e.Kr, kui rajati teadaolevalt esimene puitehitis – koda. See arhailise ja lihtsa arhitektuuriga elamisühik lõi traditsioonide ja tavade kaudu aluse keeruka vaimsusega maailmale, mida võib nimetada eestluse hingeks.

Koda on üks vanimaid eestikeelseid sõnu, mille tähendus oli algselt „koht elamiseks“ ning see on lingvistiliselt lähedases seoses sõnadega „kodu“ ja „koht“. Koja arhetüüp oma algupärases vormis on kasutusel tänase päevani, kuigi sisulised kasutusotstarbed on teisenenud. Aja jooksul on tekkinud ka täiesti uue vormi ja funktsiooniga kodasid (kõlakoda, sepikoda, pühakoda jne.), mis näitab, kui sügavalt on koda meie kultuuris juurdunud.

Käesoleva projekti aluseks on arhetüüpne koda, mida on nii vormiliselt kui ka funktsionaalselt kaasajastatud.

Suvila Murastes koosneb kolmest kojaühikust: elutuba, magamistuba ja saun. Elutoa- ja magamistoaühik on omavahel ühendatud, saun jääb eraldi. Kolme ühikut seob tervikuks terrass, mis tekitab mitmeid „välipesade“ võimalusi hoonemahtude vahele. Hoonemahud avanevad põhja-lõuna-suunaliselt. Põhjas avaneb vaade metsale ja merele, lõunast paistab päike. Hoone katuseaknad püüavad samuti lõunapäikest, mis tekitab erinevatel kellaaegadel hoone katuslagede sisekülgedele põnevat valgusmängu. Elutoa- ja magamistoaühiku seinte ja katuste välisviimistluses on kasutatud naturaalset lehist, saunaühikul värvitud kuuselaudist.

Joel Kopli

Eesti Arhitektuuripreemiad 2018