Eesti Kultuurkapitali arhitektuuri sihtkapitali aastapreemia nominent 2017
Koostaja
Eve Arpo
Autor
Karin Paulus
Kujundaja
Jaan Evart
Väljaandja
Eesti Tuletõrjemuuseum
Ilmus
2016
Fotod
Eve Arpo, Jaan Evart

  208

Küsimustele vastas Karin Paulus.

Millisest algideest, intriigist põrkus raamatu koostamine ja kirjutamine?

Arhitekt ja tuletõrjemuuseumi kuraator Eve Arpo oli teinud pritsimajadest menuka näituse ning tal tuli kolleegidega arutades idee teha neist ka suurem raamat. Ideeks oli niiviisi tutvustada neid vahvaid hooneid, mis on paljudes paikades olulised maamärgid ja mille seast paljud on ajalooliselt olnud kogukondade keskused. Muidugi aitab pritsimajade ajaloo tutvustamine ka väärtustada tuletõrjujate ametit ja muuta vabatahtlikuks päästjaks olemist menukamaks.

Millised on Teie kui uurija jaoks arhitektuurselt põnevaimad raamatus käsitletud objektid?

Armastan väga Toomas Reinu Viljandi tuletõrjedepood (1977), mis oma kumerate punaste pindadega ja enesekehtestamisega väärtustab pritsimeeste rasket ametit sama hästi kui Herbert Johansoni Raua tänava klomp-paene kompleks (1939). Mulle läksid südamesse ka puidust pritsikuurid, millest uhkematel oli torn, kus sai voolikuid kuivatada, kella helistada, mõnes ka kaugemale kiigata. Üks noist, Orgmetsa oma, on praegu tänuväärsel viisil vabaõhumuuseumis.

Mis Teid selle projekti juures kõige rohkem proovile pani?

Paljude pritsikuuride ja depoode andmed olid auklikud. Sel juhul lähtusin arhitektuurist, võimaluse korral mälestustest ja koduloouurimustest.

Mis pakkus selle projekti juures suurimat rahulolu?

Selle raamatu kirjutamist saatis uskumatult palju avastamisrõõmu. Suutsin tuvastada mitme hoone autorid, täpsustada seni vildakalt liikvel olnud ehitusdaatumeid, leida vahvaid projekte ja vanu fotosid. Samuti põimusid pritsimajadega Eesti ajaloo keerdkäigud. Näiteks taheti 1932. a Alatsikivil teha tuletõrjujate seltsimajja kasiino, Paide pritsimajas oli 1947–1948 tööl vastupanuvõitleja Ahto Talvi, Haapsalu pritsimajas tegutses kirik, Võhmas aga on depoos praegugi linnavalitsus. Lugejad on olnud uskumatult tänulikud. Päästekomandodes on raamat armastatud lugemisvara ja tänu tõlgetele kingitakse seda ka väliskolleegidele.

Küsis Karen Jagodin

Eesti arhitektuuripreemiad 2017