Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemia nominent 2023
Sisearhitektuur
Hanna Karits
Kaasa töötas
Karmen Suurkivi
Tellija
Eraklient
Ehitaja
Jaanus Nõmberk (Kolmpere)
Fotod
Tõnu Tunnel


Hingega kodu kuurortlinnas, mis laseb juba esimesel pilgul aimata elaniku päriselu selles kodus. Julgelt on kaasa mängitud olemasoleva kunsti ja eklektilise vanamööbliga, sordiini all šikk interjöör võtab need kenasti oma hõlma alla. Ajaga kaasnev paatina tuleb sellele interjöörile ilmselt ainult kasuks.

Liina Langemets

  368

Kogu renoveerimisprotsess oli koos sisearhitekt Hannaga loominguline teekond, kus tuli leida tasakaal uue ja vana vahel. Maja pidi säilima oma haapsalulikus rahulikus atmosfääris – me ei tahtnud seda muuta liiga modernseks. Soov oli kasutada juba olemasolevat mööblit, mitte asendada kõike uuega. Protsess oli väga põnev ja inspireeriv mäng detailide, viimistlusmaterjalide ning värvide ja valgusega.
majaomanik

Väikese Viigi ääres kuurortlinnas Haapsalus on supelsaksad veemõnusid nautinud juba 19. sajandi keskpaigast. Viigi ääres jalutamine on tänase päevani elementaarne osa suvisest linnamelust.

Wiigi maja valmis tegelikult juba 1850. aasta paiku ja kuulus esmalt krahvinna Rehbinderile, ent seda on aastate jooksul korduvalt ümber ehitatud ja erilaadseteks otstarveteks kohandatud. Nüüdsed renoveerimistööd olid ajendatud vajadusest kaasajastada kommunikatsioone ja märgruume ning värskendada maja üldilmet. Omaette eesmärgiks oli leida sobiv viis, eksponeerimaks omaniku väärt kunsti- ja mööblikogu.

Sisearhitekt ja tellija seadsid endale ülesandeks võimalusel taastada ajaloolises hoones kõik algupärane. Renoveerimistööde käigus ennistati algsed ruumiplaanid, millele lisati päevavalguse püüdmiseks vajalikke avanemisi. Säilitati puitlaed, magamistubade päevinäinud põrandalauad, vana trepp ja siseuksed. Ühtlasi eksponeeriti erinevate perioodide jälgi, nagu laudisega kaetud seinad teisel korrusel ning elutoa kamina fassaad, mis on hilisem lisandus.

Nüüdisaegsed täiendused toetuvad ajaloolistele detailidele ja eeskujudele. Hanna Karits soovis luua malbe siseruumi, andes võimaluse sealviibijal tõesti puhata ning aknast paistvat veeäärt silmitseda. Viimistlusmaterjalid on kergelt tekstuursed ja toonilt rahulikult pastelsed, mõjudes viisil, nagu need oleksid maja interjööri kuulunud juba aastakümneid. Maitsekad ja ajatud piirdeliistud, samuti ukserosetid on maja jaoks spetsiaalselt disainitud, nendega harmoniseerub erimööbel. Suurimaks väljakutseks oli projekteerida valgustus, see sai hästitoimiv ja piisavalt delikaatne, lastes õrnalt aimatavatel peegellagedel ja valgetel puitosadel särada.

Moodsad sekkumised on asjatundlikult napid, lastes heal kunstil ja väärt ajaloolisel mööblil särada. Hubane Wiigi maja kannab maitsekalt edasi Haapsalule iseäralikku sümpaatset kuurordihõngu.