Eesti Maastikuarhitektide Liidu aastapreemia 2019 nominendid

17-09-2019

Maastikuarhitektide liidu aastapreemiatele laekus sel aastal 17 eriilmelist projekti. Viieliikmeline žürii koosseisus maastikuarhitektid Martin Allik, Kristian Nigul ja Merle Karro-Kalberg, arhitekt Kaja Pae ning urbanist-linnaplaneerija Kristi Grišakov on oma otsused teinud ning valinud välja 8 nominenti ja 4 preemiasaajat. Laureaate kuulutatakse välja 6. detsembril auhinnatseremoonial.

„Tänavu on linna keskväljakute aasta. Need on valminud nii „EV100“ programmi „Hea avalik ruum” raames, kui ka linnade endi ettevõtmisel, eestvedamisel, linnaelanikega koos kavandades ja valmis ehitades. Kvaliteetne elukeskkond, mitmekesine linnaelu ning õue kutsuv väliruum pole enam pelgalt sõnakõlksud, vaid reaalsuseks saanud teod. Eri  rõõmustav on see, et esiletõstmist vääriv maas kuarhitektuur ja väliruum pole ainult suurematesse linnadesse koondunud, väga palju esita sel aastal just väikelinnade projekte,“ iseloomustab seekordseid aastapreemiate nominente maastikuarhitekt Merle Karro-Kalberg

„Väljakute kõrval pole siiski vähemtähtsad ka mänguväljakud, suured kandvad ideed, mälestusplatsid ja muud mälupaigad. On näha, et linnad tegelevad oma väliruumiga aina järjekindlamalt ja pikema plaani alusel,“ lisab Karro-Kalberg.

Eesti Maastikuarhitektide Liidu (EMAL) aastapreemia 2019 nominendid on:

„Balti paviljon“, Baltimaade ühine ekspositsioon Veneetsia XV arhitektuuribiennaalil 2016 aastal – kuraatorid: Kārlis Berziņš (LV), Jurga Daubaraitė (LT), Petras Išora (LT), Ona Lozuraitytė (LT), Niklāvs Paegle (LV), Dagnija Smilga (LV), Johan Tali (EE), Laila Zariņa (LV) ja Jonas Žukauskas (LT)

Valga keskväljak – autorid: Gianfranco Franchi, Chiara Tesi ja Rea Sepping

Paide keskväljaku ruumieksperiment – arhitekt: Elo Kiivet; kaasa töötasid Kalle Komissarov ja Kadri Kallaste; eestvedaja Maiko Keskküla; projek juhid: Kaspar Tammist ja Tiit Kanne.

Lydia Koidula ja Johann Voldemar Jannseni mälestusväljak – maastikuarhitek d: Terje Ong, Kerli Irbo, Edgar Kaare; arhitekt Tõnu Laanemäe; skulptorid Bruno Kadak ja Mare Mikof

Eesti kommunismiohvrite memoriaal – arhitek d: Kalle Vellevoog, Jaan Tiidemann; sisearhitekt Tiiu Truus; maas kuarhitekt Lidia Zarudnaja; skulptor Kirke Kangro.

Pärnu Iseseisvuse väljak – arhitektid: Jan Skolimowski, Andrus Mark, Maie Raud.

Põlva keskväljak – maastikuarhitekt Kaie Kuldkepp, arhitek d Helen Rebane ja Egon Metusala

Lääne tänav 11a mänguväljak Tartus – maastikuarhitektid: Mirko Traks, Karin Bachmann, Uku Mark Pärtel, Kristjan Talistu, Juhan Teppart

Preemiate võitjad tehakse teatavaks arhitektuurivaldkonna ühisel pidulikul aastapreemiate auhinnatseremoonial reedel, 06. detsembril 2019 Tartus Kammivabrikus. Auhinnatseremoonial tunnustab maastikuarhitektide liit ka parimaid tudengitöid.

Nominentide tööde galerii avalikustatakse arhitektuuripreemiate ühisel kodulehel www.arhitektuuripreemiad.ee alates oktoobrist ning trükises „Eesti Arhitektuuripreemiad 2019“ alates detsembrist.

Fotod leiab siit.

Pressiteate saab alla laadida siit.