Arhitektide Liit / preemia vÄike 2018 nominent
Arhitektuur
Ülo-Tarmo Stöör, Lembit-Kaur Stöör, Madli Kaljuste (ÖÖ-ÖÖ Arhitektid)
Tellija
Eraisik
Projekt
2015
Valmis
2016
Sepisdetailid
Heigo Jelle
Ehitaja
Tellija
Fotod
Ülo-Tarmo Stöör

  700

Tellija soov oli ära kasutada Pelgulinna Tallinna-tüüpi maja väliskoridori aknad. Ehk siis taaskasutus, mis kogub aina populaarsust. Aknad tuli paigaldada nii, et need pakuksid varju põhjarannikul valdavalt läänest puhuvate tuulte eest. Samas tuli leida ka lahendus, et maja teepoolne (kirde) külg varjaks seal pidutsevat lõbusat seltskonda võõraste pilkude eest. Tulemus ja maja hulknurkne lahendus on suurepärased – see ongi võti, mis võimaldas täita kõiki eelpool mainitud soove. Kiidan mina ning seda teevad ka mu külalised.
Toomas, tellija

Lähteülesanne oli projekteerida 20m2 ehitusaluse pinnaga väike grillimaja, mis oleks põneva plaani ja vormiga, pakuks varju vihma ja tuule eest, samas oleks vaade merele ja majutus sõbrale. Tellijal olid olemas vanad aknad, mida ta soovis võimalusel ära kasutada. Kuna grillmaja asub mere ääres, oli oluline tekitada mere poole (loodesse) tuulevari, kuid mitte varjata merevaadet. Vanad aknad leidsid kasutust variseinas. Hoovi poole (lõunasse) on hoone ja terrass avatud. Tellija soovis saada midagi teistmoodi, välistatud oli nelinurkne plaanilahendus. Väljakutseks kujunes seega väikeses mahus põneva vormiga hoone, mis oleks samas säästliku ruumikasutusega.

 

Ülo-Tarmo Stöör

Minu osa selle objekti juures oli väga väike, paar praktilise otstarbega konksu-rõngast väljas ja sees. Arhitektuurilisi detaile on alati lihtsam kujundada ja tulemus on parem, kui on ees arhitekti või sisekujundaja selge mõttega korrastatud taust või keskkond. See väike grillmaja kuulub just niisuguste tööde hulka.

 

Heigo Jelle