Eesti Sisearhitektide Liidu sisearhitektuuri preemia laureaat 2023
Foto
Albert Kerstna

  175

Hanna Karits on sisearhitekt, kelle isikupärane käekiri ja tellija tabav mõistmine on tema loomingule pikalt tähelepanu tõmmanud. Sel aastal on kolm Hanna Karitsa osalusel valminud objekti Eesti Sisearhitektide Liidu aastapreemiate konkursil esile tõstetud ja põhjusega –  neist töödest õhkub viimse detailini läbimõeldust, peenetundelist maitset ning harmooniat uue ruumi, olemasoleva keskkonna ja tellija soovide vahel.

Hanna leiab, et hea tulemuse püüdmine hakkab peale juba projekteerimise algfaasis. Sisearhitektuuri lähteülesande põnevaks mõtlemine on omaette innustav töölõik, mis otsustab tegelikult kogu protsessi kulu. Piisav aeg mõtestamiseks on oluline, selle käigus on võimalik aru saada, kas edasine asjade käik kujuneb meeldivaks. Töö erinevate osaliste vahel peab ka päriselt olema hooliv ja hea, sest iga sisearhitektuuriprojekti käigus võib ikka ette tulla raskeid hetki ja inimlikke eksimusi, ent kokkuvõttes panustavad mitmed inimesed sinna palju aega. See ei tohi raisku minna.

Kui vaadata Hanna Karitsa loodud interjööre ning kuulata inimeste märkamisi, jääb mulje, et lisaks tööle sisearhitektina on Hanna tellijale lähedane sõber, pereliige või terapeut. Ta oskab haaravalt ja säraga rääkida majaomanike perekonnalugusid nii, nagu oleks neist ise osa saanud. Hea inimeste mõistmine on osa sisearhitekti professionaalsest karakterist – oma meeskonda tuleb hoida. See on tihti üpris suur, peale tellija on kaasvõitlejateks arhitekt ja ehitaja. Iga töö on erinev ning tuleb olla paindlik ja julge. Võrumaa metsades asuva Põro maja projekteerimisel tegi Karits tihedat ja põnevat koostööd arhitekt Mari Hundiga. Mõlemad, nii sisearhitekt kui ka arhitekt otsustasid jätta kõrvale harjumuspärased rollid ning vahetasid töölõike. See oli sümpaatne kogemus, mis on andnud Eesti arhitektuurile juurde ühe tõeliselt võluva väikeeramu.

Lisaks toimivale meeskonnale leiab Hanna, et hea töö eelduseks on selged, kohati ranged piirid, mille näeb ette lähteülesanne. Need arendavad, sest lahenduse leidmiseks peab sisse panema justkui teise käigu. Kui Eesti sisearhitektuurile on omane paralleelne laveerimine eri tüüpi objektide vahel, olgu need näiteks eramud, hotellid, äripinnad või suured avalikud objektid, siis Hanna Karitsa jaoks peitub seal taga ühtne märksõna – see on heaolu. Talle meeldib sisearhitektina tegeleda sellega, et inimestel oleks ruumides hea olla ning see tunne ületab hoonete mastaabipiire.

Ruumipildis on tutvumiseks kolm interjööri, mille autor on Hanna Karits – Wiigi maja Haapsalus, Bestwine’i vinoteek ja juba nimetatud Põro maja Lõuna-Eestis. Nendest kahe puhul teeb Hanna tellijaga koostööd juba mitmendat korda, kuna on tekkinud omavaheline klapp. Hanna Karitsat sütitab tellija usaldus, millele ta soovib vastu pakkuda parima võimaliku tulemuse.