Eesti Arhitektide Liidu Arhitekti Aastapreemia nominent 2023
Asukoht
Laulasmaa
Arhitektuur
Mari Hunt
Sisearhitektuur
Mari Hunt, Ines Haak
Konstruktor
Gert Pottmann
Tellija
Minikin Living
Pindala
20m2
Projekt
2018
Valmis
2023
Fotod
Terje Ugandi ajakirjale Diivan, Maria Ilves

  554

Olen kirjeldamatult õnnelik, et saan tänu minimajale elada looduses – sellest võimalusest olen unistanud viimased kuus aastat. Lõõgastust pakkuv männimets, merest saadav vabadus ja kergus toovad hinge rahu ning kojujõudmise tunde. Olen elule ja inimestele, kes sellele kaasa aitasid, lõputult tänulik.
Merli Didvig

Minikin Hunt majamudeli idee sündis üle viie aasta tagasi arhitekti enda isiklikust vajadusest — soovist luua eriline, aga lihtsasti ehitatav ja paigaldatav, minimaalse pinnaga, ent kõikide eluks vajalike funktsioonidega eluruum.

Esimese maja ehitasin 2018. aastal endale, tegin läbi kõik head ja vead ning sain aru, mis toimib ja mis mitte. Samal ajal hakkasin juba disainima maja oma sõbrale: kümmekond ruutmeetrit suurem, teise sissepääsu asukoha ja suurema poolkorrusega. Koos tehasega katsetasime maja viimist krundile kahes osas, muutsime sanitaarruumide plaanilahendust, lisasime nurgaaknas paikneva kamina, teise korruse suure vintskapi jne. Kolmas maja sündis aga tänu eriti entusiastlikule kliendile, kelle usk Minikini mudeli toimimisse oli nii suur, et tõukas meid arendama eelmiste versioonide plusside põhjal veel paremat lahendust. Sündis Minikini kolmas versioon – mõnus väike pooleteist-korruseline maja männimetsa sees. Protsessi oli kaasatud ka sisearhitekt Ines Haak, kelle materjalitunnetus ning nutikad ideed andsid tervikule veel parema tulemuse.

Hoone on kavandatud kuni 20 m2 suuruse ehitisealuse pindalaga. Nii väikese pinna disainimisel on arhitektuur ja sisearhitektuur hästi läbipõimunud. Projekteerimine käib nii seest-välja kui väljast-sisse: hoone üldmõõtude aluseks on kõik olulised siseruumis paiknevate funktsioonide suurused. Millimeetri täpsusega on paika pandud köögimööbel, sissepääs, tualettruum ja trepi asukoht. Teise elutoana toimib maja ees olev suur terrass. Soojal ajal saab väliruumis diivanil puhata või väliköögis askeldada. Nii hoone fassaad kui ka terrass on termotöödeldud männist, kasutusel on peenikeste raamidega alumiiniumist avatäited. Hoone asetamisel maastikku tuli olla hästi ettevaatlik, soov oli alles jätta kõik olemasolevad väärtuslikud männipuud ning paigutada hoone täpselt nende vahele.

Mari Hunt