Eesti Maastikuarhitektide Liidu koostööpreemia 2019
Asukoht
Paide keskväljak, Paide
Paide keskväljak oli (taas)avatud inimestele
15.07 - 12.08.2017
30.06 - 20.08.2018
29.06 - 20.08.2019
Arhitektuur
Elo Kiivet
Kaasa töötasid (2019, lava/telling)
Kalle Komissarov, Kadri Kallaste
Meeskond
Maiko Keskküla (eestvedaja), Tiit Kanne ja Kaspar Tammist (projektijuhid), Indrek Kuuse ja Alver Tõlgu (ehitusmeistrid), Kristjan Kirsipuu ja Jaan Kirsipuu (kaastöötajad), Ülle Müller (kultuuriprogrammi juht 2017-2018), Kersti Viilup (kultuuriprogrammi juht 2019).
Tellija (2017, 2018)
Arvamusfestival
Tellija (2019)
Paide Linnavalitsus
Foto
Maris Tomba

EMAL žürii kommentaar

Paide ruumieksperiment on katsetuskultuuri edulugu. Eksperiment tõestas, et väärikat ja aktiivset ruumi saab luua ka koos linlastega. Linnaelanike ruumilised vajadused on oskuslikult ja arusaadavalt (maastiku)arhitektuuri keelde tõlgitud. Selles ruumis saavad kokku mitu ebamäärast ruumiloome tegurit: kogukonna mõtted, omavalituse tahe, ajutine ruumilahendus, linna haarava suursündmuse (Arvamusfestivali) positiivne mõju. Küsimusele, kuidas luua koos ajutist ruumi, on vastatud selgelt ja arusaadavalt: küsi inimestelt, loo ja ehita koos nendega. öeldakse, et ajutised asjad on sageli need kõige püsivamad. Ka Paide ruumieksperiment näitab soovi igal aastal jälle (peaaegu) otsast alustada, teha asju veelgi paremini ning katsetada alati uusi võimalusi.

Merle Karro-Kalberg

  1113

EHE Ruum 2019 oli jätk kaheaastasele linnaruumi eksperimendile, kus katsetasime, kuidas linnarahvale meeldiks autodele osaliselt suletud linnaväljak vaba aja veetmise kohana. Inimesed võtsid uue võimaluse suvises Paides aega veeta väga hästi vastu – keskväljak, mis tavaliselt toimib ringristmikuna, täitus inimestest. Nauditi välikohvikuid, kontserte, sai sporti teha ning lapsed turvaliselt mängida. Eksperiment aitas meil selgusele jõuda, et linlastele on sellist kohta vaja. Nüüd ongi plaan linnaväljak ümber kujundada ja muuta osa alast jalakäijatele aastaringselt avatuks.
Siret Pihelgas / Paide abilinnapea